| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wałki, pędzle i pistolety

Wałki, pędzle i pistolety

Do malowania dużych powierzchni bardzo wygodne są pędzle ławkowce. Wałki o krótkim włosiu nadają się do gęstych farb i gładkich powierzchni. Wałki o włosiu dłuższym stosuje się do malowania chropowatych powierzchni i malowania farbami rzadkimi. 

Autor: Mariusz Bykowski

Do malowania ścian i sufitów farbami emulsyjnymi (dyspersyjnymi) używane są najczęściej różnego rodzaju wałki. Różnią się one między sobą średnicą i rodzajem pokrycia. W sklepach dostępne są wałki o długim lub krótkim, naturalnym bądź sztucznym włosiu. Wałki o krótkim włosiu nadają się do gęstych farb i gładkich powierzchni. Wałki o włosiu dłuższym stosuje się do malowania chropowatych powierzchni i malowania farbami rzadkimi. Są też wałki gąbkowe lub specjalne wałki do dekoracyjnych technik malarskich.

Wciąż chętnie używane są tradycyjne pędzle ławkowce, wygodne do malowania dużych powierzchni. Niedoświadczeni malarze, posługując się nimi, mogą jednak nie poradzić sobie ze smugami farby pozostawianymi przez pędzel. Naroża, miejsca wokół ościeżnic i gniazdek elektrycznych maluje się za pomocą niewielkich pędzelków zapewniających wąskie i precyzyjne pociągnięcia. Płaskie pędzle na długim trzonku (krzywakowe) przeznaczone są zaś do malowania ścian w miejscach trudno dostępnych, na przykład za grzejnikami.

Do nakładania farb o płynnej konsystencji znakomicie nadają się pistolety natryskowe. Praca nimi jest szybka i wygodna. Oprócz narzędzi do nakładania farby trzeba kupić: przed malowaniem szpachelki do usuwania starych farb, kuwety malarskie do nabierania farby na wałek, wiaderka, w które wlewa się farbę na czas malowania, folię do zabezpieczenia podłóg i mebli przed zachlapaniem oraz taśmę malarską, którą okleja się ościeżnice i ramy okienne, by nie uległy zabrudzeniu.

Do zrywania tapety

Staranne przyklejenie tapety nie wystarczy, jeżeli podłoże jest źle przygotowane.

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wiertarki, czyli robienie dziury w całym -...

Budujesz, remontujesz czy naprawiasz – bez wiercenia się nie obejdzie. W Twoim warsztacie musi się...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

Niezbędnik majsterkowicza. Te narzędzia musisz...

W domowym warsztacie podstawą są narzędzia do prostych napraw. Warto go stopniowo wzbogacać o nowe przybory....

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.