| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wałki, pędzle i pistolety

Wałki, pędzle i pistolety

Do malowania dużych powierzchni bardzo wygodne są pędzle ławkowce. Wałki o krótkim włosiu nadają się do gęstych farb i gładkich powierzchni. Wałki o włosiu dłuższym stosuje się do malowania chropowatych powierzchni i malowania farbami rzadkimi. 

Autor: Mariusz Bykowski

Do malowania ścian i sufitów farbami emulsyjnymi (dyspersyjnymi) używane są najczęściej różnego rodzaju wałki. Różnią się one między sobą średnicą i rodzajem pokrycia. W sklepach dostępne są wałki o długim lub krótkim, naturalnym bądź sztucznym włosiu. Wałki o krótkim włosiu nadają się do gęstych farb i gładkich powierzchni. Wałki o włosiu dłuższym stosuje się do malowania chropowatych powierzchni i malowania farbami rzadkimi. Są też wałki gąbkowe lub specjalne wałki do dekoracyjnych technik malarskich.

Wciąż chętnie używane są tradycyjne pędzle ławkowce, wygodne do malowania dużych powierzchni. Niedoświadczeni malarze, posługując się nimi, mogą jednak nie poradzić sobie ze smugami farby pozostawianymi przez pędzel. Naroża, miejsca wokół ościeżnic i gniazdek elektrycznych maluje się za pomocą niewielkich pędzelków zapewniających wąskie i precyzyjne pociągnięcia. Płaskie pędzle na długim trzonku (krzywakowe) przeznaczone są zaś do malowania ścian w miejscach trudno dostępnych, na przykład za grzejnikami.

Do nakładania farb o płynnej konsystencji znakomicie nadają się pistolety natryskowe. Praca nimi jest szybka i wygodna. Oprócz narzędzi do nakładania farby trzeba kupić: przed malowaniem szpachelki do usuwania starych farb, kuwety malarskie do nabierania farby na wałek, wiaderka, w które wlewa się farbę na czas malowania, folię do zabezpieczenia podłóg i mebli przed zachlapaniem oraz taśmę malarską, którą okleja się ościeżnice i ramy okienne, by nie uległy zabrudzeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT