Imadła i ściski stolarskie - przydatne dla każdego majsterkowicza

2018-01-12 14:42

Jakie wybrać imadło i ścisk stolarski do domowego warsztatu? Kupić proste i tanie czy skomplikowane i drogie? Ile kosztuje imadło i ścisk stolarski? Co jest ważne przy wyborze tych narzędzi?

Ścisk stolarski
Autor: Wolfkraft Wgłębienie w szczęce ścisku stolarskiego przyda się, gdy mamy zamiar przytrzymać na przykład miedzianą rurę na czas jej cięcia

Podstawowy zestaw dla majsterkowicza - jedno imadło i dwa ściski stolarskie

Niezależnie od tego, czy chcemy naprawić starą ramę od obrazu, skrócić stalową rurę, skleić rozpadającą się szufladę czy przytrzymać czymś aluminiową prowadnicę podczas piłowania płyty drewnopochodnej, będziemy potrzebowali wsparcia. Właśnie do takich celów producenci narzędzi oferują bogaty asortyment imadeł i wszelkiego typu ścisków stolarskich – od prostych i tanich, po solidne, skomplikowane i bardzo drogie. Podstawowy zestaw dla majsterkowicza to jedno imadło i przynajmniej dwa proste ściski stolarskie. Z czasem możemy powiększyć go o sprzęt bardziej wyspecjalizowany lub bliższy naszym rosnącym wymaganiom.

Imadła - zastosowanie, rodzaje

Imadła to narzędzia z założenia stacjnarne. Tradycyjnie były wykonywane z żeliwa, teraz najczęściej ze stali. Mocuje się je do blatu roboczego śrubami i rzadko zmienia ich położenie. Przydadzą się do ustabilizowania drewnianych elementów na czas cięcia, wiercenia, szlifowania. Ściśniemy nimi również dwa sklejane kawałki na tak długo, aż klej całkiem nie zwiąże. Ich zasadniczym elementem są dwie równolegle ustawione szczęki. Jedna z nich porusza się po gwintowanym pręcie, gdy ten zostanie wprawiony w ruch obrotowy. Do tego zaś służy pokrętło lub korba. Najważniejszy wymiar imadła, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to szerokość szczęk i ich rozstaw. Majsterkowiczowi wystarczy takie z szerokością szczęk od 100 do 120 mm i rozstawem od 120 do 150 mm. Warto też zwrócić uwagę na kierunek przesuwu ruchomych szczęk. Do wyboru są bowiem imadła ze szczęką ruchomą z przodu lub z tyłu.

Czytaj też:

Ścisk stolarski
Autor: Wolfkraft Ściski automatyczne nie tylko potrafią ściskać, ale też służą do rozpierania. Trzeba jedynie obrócić ich szczęki

Ścisk stolarski - przenośny odpowiednik imadła

Ściski stolarskie są lżejsze i często mają dość skomplikowaną budowę. Służą nie tyle do przytrzymywania przedmiotów na czas obróbki, ile do zaciskania elementów sklejanych. Do wyboru jest kilka rodzajów ścisków stolarskich różniących się wielkością, kształtem, rozstawem szczęk i mechanizmu zaciskowego. Bardzo ważnym elementem jest szyna. W większych ściskach stolarskich dobrze, gdy jest profilowana – wytrzymuje wtedy większe obciążenie. Mniejsze ściski, w przypadku których ani ciężar, ani obciążenie nie są duże, zwykle mają szynę płaską.

Coraz popularniejsza są ściski stolarskie automatyczne. To unowocześniona wersja zwykłego ścisku. Dzięki pistoletowemu uchwytowi, podobnemu jak w wyciskarkach do silikonu, można go obsługiwać jedną ręką. Ścisk stolarski automatyczny po odwróceniu szczęk w przeciwne strony, może być stosowany także do rozpierania elementów. Jest to przydatne na przykład podczas montażu futryn, gdy trzeba docisnąć je do ściany na czas schnięcia piany poliuretanowej. Maksymalne rozsunięcie szczęk w pozycji do ściskania to około 90 cm, a w pozycji do rozpierania – około 120 cm.

Imadła i ściski stolarskie - które wybrać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.