| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Miarki i poziomnice

Miarki i poziomnice

Jeśli planujesz remont bądź zmianę wystroju pomieszczenia, nie pozwól, by twe zamiary popsuł brak odpowiedniej miary...

Trudno sobie wyobrazić zakup nowego mebla bez uprzedniego dokładnego zmierzenia miejsca, w którym ma stanąć. Wybicie i wstawienie nowych drzwi bez użycia miary i poziomnicy to także niezbyt fortunny pomysł. W większości prac budowlanych czy dekoratorskich dokładny pomiar może mieć decydujące znaczenie dla efektu końcowego. Z tego właśnie powodu przedstawiamy krótki przegląd dostępnych na rynku narzędzi pomiarowych.

Im mniejszy jest obszar bądź przedmiot, który musimy zmierzyć, tym większej precyzji powinniśmy wymagać od urządzenia, które wybierzemy. Do zwymiarowania średnicy otworu pod kołek bądź szerokości łba śruby najlepiej sprawdzi się suwmiarka. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na to by urządzenie było wykonane z trwałego materiału (np. ze stali nierdzewnej). Zagwarantuje to większą żywotność narzędzia i zachowanie precyzji pomiaru na długie lata.

Ostatnio coraz częściej na rynku możemy natrafić na suwmiarki cyfrowe. Ich duże wyświetlacze pozwalają na niezwykle prosty odczyt wyniku pomiaru. W starszych, tradycyjnych suwmiarkach skala liczbowa jest stosunkowo małych rozmiarów, tak więc ich wersja cyfrowa stanowi duże udogodnienie - nie tylko dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Dodatkowo suwmiarki cyfrowe pozwalają na szybszy i bardziej precyzyjny odczyt wyniku pomiaru niż ich analogowe odpowiedniki. Przy zakupie takiego narzędzia warto zwrócić uwagę na sposób jego pakowania. Dobre etui pozwoli bowiem wydłużyć czas bezawaryjnej eksploatacji. Odpowiednie przechowywanie zapobiega również przypadkowemu włączeniu urządzenia w czasie transportu, co w rezultacie może powodować szybsze zużywanie baterii.

Suwmiarka cyfrowa

Stalowa miara zwijana

O ile suwmiarka może świetnie sprawdzić się podczas wymiarowania śrub potrzebnych do zmontowania stołu, o tyle aby zmierzyć cały stół potrzebować będziemy nieco większego narzędzia pomiarowego. W tego typu domowych pomiarach świetnie spisują się stalowe miary zwijane. Miary te występują w różnych długościach, najczęściej jednak na sklepowych półkach znajdziemy te, w przedziale między 2 – 10 metrów. Zanim więc kupimy miarę, warto zastanowić się do czego jej potrzebujemy i dobrać odpowiednią długość. Dużym udogodnieniem w tego typu miarach jest automatyczna blokada, która powoduje, że miara po wysunięciu nie zwija się samoczynnie, lecz pozostaje wysunięta. Zwinięcie się taśmy następuje po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. W celu zwiększenia wytrzymałości taśmy na uszkodzenia mechaniczne, wielu producentów pokrywa powierzchnię taśmy nylonem. Ciekawym, proponowanym przez niektórych producentów rozwiązaniem jest zaczep, zaopatrzony w magnetyczną końcówkę, która okazuje się niezwykle przydatna gdy trzeba zmierzyć coś samemu. Przy zakupie warto zwrócić także uwagę na sposób łączenia taśmy z końcówką. Podwójne nity gwarantują należytą trwałość narzędzia.

Przy użyciu zwijanych miar stalowych, jesteśmy w stanie wygodnie zmierzyć całe pomieszczenie, o ile mieści się ono w przedziałach długości dostępnych dla miary. W przeciwnym razie wymaga to od nas przeprowadzenia pomiarów “na raty”. Metoda taka jest dość uciążliwa, szczególnie jeśli mierzymy pomieszczenie samodzielnie. Ponadto, mierząc w ten sposób, łatwo o błędy i niedokładność. W przypadku gdy planowane przez nas pomiary przekraczają, nawet kilkukrotnie, długość 5 metrów, powinniśmy sięgnąć po taśmy miernicze. Długość tego typu narzędzi pomiarowych wacha się zwykle między 10 – 100 metrów. Przy dłuższych miarach rzadziej spotkamy miary zwijane automatycznie, częściej automat zastępuje składana korbka. Przy tych długościach istotna jest trwałość materiałów z których wykonana jest taśma. Tutaj często wykorzystywanym materiałem jest włókno szklane, niejednokrotnie dodatkowo wzmacniane. Wśród długich taśm mierniczych możemy wyróżnić grupę przyrządów zaopatrzonych w ostrą końcówkę. Dokonując pomiaru na otwartej przestrzeni, taśmę taką możemy wbić w ziemię, co znacząco ułatwia dokonanie pomiaru. Taśmy tego typu świetnie spisują się np. w przydomowym ogródku czy na działce, ale także w większych pomieszczeniach. Wśród długich taśm występują różne rodzaje końcówek i zaczepów, w zależności od ich przeznaczenia. Tutaj tak samo jak przy taśmach krótkich, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na sposób w jaki końcówka została przytwierdzona do taśmy. Solidne łączenie to ważny element mający wpływ na długość bezawaryjnego działania narzędzia.

Taśma miernicza

Odległościomierz (dalmierz) ultradźwiękowy

Najbardziej zaawansowanymi technologicznie narzędziami do mierzenia odległości są odległościomierze ultradźwiękowe i laserowe. Te małe, ale niezwykle praktyczne urządzenia pozwalają na zmierzenie nawet dużej odległości bez ruszania się z miejsca. Wystarczy przyłożyć odległościomierz (zwany również dalmierzem) do miejsca, z którego chcemy rozpocząć pomiar, a następnie wycelować urządzenie w punkt, w którym pomiar ma się skończyć i nacisnąć odpowiedni przycisk. W przeciągu kilku sekund na wyświetlaczu urządzenia otrzymamy dokładny wynik pomiaru. Przedziały, które możemy zmierzyć przy ich pomocy to najczęściej od 0,1 do 60 metrów. Najdłuższe odległości pomiarowe zarezerwowane są jednak dla dalmierzy laserowych, ponieważ ultradźwiękowe nie wykraczają swoim zasięgiem poza 20 metrów. Dalmierze laserowe są także dokładniejsze niż te wykorzystujące ultradźwięki. Pomiary dokonywane odległościomierzem ultradźwiękowym dają nam tylko orientacyjne wyniki. Używane są tam, gdzie nie potrzebujemy bardzo dokładnych danych. Praca dalmierzem ultradźwiękowym jest skazana na większą ilość błędów, ponieważ dosyć łatwo o błędny pomiar w pomieszczeniach wypełnionych meblami. Za minus dalmierzy, zarówno laserowych jak i ultradźwiękowych, należy uznać również problem z mierzeniem odległości w przestrzeni otwartej. Narzędzia te wymagają bowiem fizycznej granicy pomiaru, np. ściany bądź słupa. Kolejnym mankamentem odległościomierzy, szczególnie laserowych jest stosunkowo wysoka cena. I tak, o ile najprostsze dalmierze ultradźwiękowe nie nadszarpną mocno naszej kieszeni (od ok. 60 złotych), to ich bardziej zaawansowane laserowe odpowiedniki mogą wymagać całkiem sporego wydatku (nawet kilka tysięcy złotych).

Jeśli chodzi o mierzenie odległości mamy więc spory wybór. Często jednak prace budowlane, remontowe czy dekoratorskie wymagają od nas zmierzenia kąta, bądź wyznaczenia poziomu. Do tego typu zadań możemy wykorzystać poziomnicę. Poziomnice obecnie najczęściej produkowane są z aluminium, dzięki czemu są lekkie i trwałe. Najistotniejszym elementem poziomnicy jest libelka, na której odczytujemy wynik pomiaru. Jej wykonanie i precyzja montażu najczęściej decydują o klasie narzędzia. Warto zwrócić również uwagę na elementy zmniejszające poślizg urządzenia, ponieważ znacznie ułatwiają one wykonanie pomiaru. W niektórych poziomnicach może być zastosowany magnes, dzięki któremu dużo łatwiej pracuje się z elementami metalowymi. Tak jak w przypadku suwmiarek, poziomnice możemy podzielić na analogowe – w których wynik odczytujemy z libelli, oraz cyfrowe – zaopatrzone w cyfrowy wyświetlacz, na którym wyświetla się wynik. Wynik łatwiej odczytać z cyfrowego wyświetlacza, ale za to udogodnienie będziemy musieli również odpowiednio więcej zapłacić.

Poziomica

Poziomica laserowa

Dla bardziej wymagających użytkowników, np. budujących dom, przydatna może okazać się poziomnica laserowa. To niezbędne na każdej budowie urządzenie pomiarowe jest także nieocenionym pomocnikiem przy pracach wykończeniowych. Jest to najbardziej zaawansowane narzędzie wśród poziomnic. Przy użyciu poziomnicy laserowej dużo łatwiej będzie nam postawić ścianę działową, wyznaczyć miejsce pod kontakt bądź ułożyć glazurę. Za pomocą strumienia światła laserowego, narzędzia te wyznaczają linie poziome, pionowe i krzyżowe na ścianach, sufitach bądź innych płaszczyznach. Przydatną funkcją w poziomnicach laserowych jest funkcja samopoziomowania, która znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Zasięg tego typu poziomnic przeznaczonych dla “budowlańców” z reguły nie przekracza 30 metrów. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy poziomnica zaopatrzona jest w statyw, ponieważ bez niego praca będzie o wiele trudniejsza. Jeśli poziomnica nie ma w zestawie statywu można go dokupić, bo wielu producentów posiada go w swojej ofercie.

Na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju przyrządów służących do mierzenia, czasami bardzo specjalistycznych i przeznaczonych tylko do konkretnych prac pomiarowych. Dobierając odpowiednie urządzenie powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do czego i jak często będziemy je stosować. Rzetelna odpowiedź na te pytania pozwoli nam dokonać trafnego wyboru, przy racjonalnym wykorzystaniu środków finansowych. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni co wybrać, najlepiej poradzić się sklepowego sprzedawcy, bądź znajomego fachowca.

Zawsze należy pamiętać, że źle wykonany pomiar może zepsuć całą pracę i sprawić, że zmarnujemy sporo czasu i materiałów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna?...

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i materiałów...

Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze...

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po...

Odkurzacz budowlany - cechy, funkcje i ceny...

Odkurzacz budowlany przyda się zaraz po budowie, przebudowie lub remoncie, a także przy sprzątaniu w trakcie...

Miniwkrętarka - zastosowania, parametry i...

Miniwkrętarka to elektoronarzędzie, ktróre można zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w plecaku,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT