| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Elektryczne miniwkrętarki - pomocne elektronarzędzie w domu

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne elektronarzędzie w domu

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce, saszetce rowerowej lub samochodowym schowku. Dzięki akumulatorowi będziemy nimi mogli pracować nawet na leśnym biwaku. To elektryczne miniwkrętarki.

Wdomowym warsztacie dobrze sprawdzają się narzędzia solidne, ale też wszechstronne. Mogą być duże i ciężkie, byle dobrze działały. Nie weźmiemy ich jednak ze sobą w plener, gdzie elektronarzędzia również bywają pomocne. Małe wkrętarki zasilane akumulatorowo wymyślono właśnie po to, żeby towarzyszyły nam przy każdej okazji, a jednocześnie nie ciążyły i nie przeszkadzały. Nieduże gabaryty nie znaczą przy tym, że urządzenia te mają wartość dziecinnej zabawki. Są w pełni funkcjonalne i wiele można nimi zdziałać.

Dzielny pomocnik - mała wkrętarka

Miniwkrętarki to nie tylko śrubokręty z silnikiem. Owszem, wspaniale je zastępują. Pozwalają mocować wkręty w rozmaitych materiałach, głównie drewnie, płytach drewnopochodnych, lekkim betonie, metalu, tworzywach sztucznych. W zależności od napięcia nominalnego mają różną moc. Im większe napięcie, tym mocniejszy silnik i większe oraz szersze wkręty da się przykręcić.

We wkręcaniu i wykręcaniu bardzo pomocny będzie regulator momentu obrotowego. To pokrętło pozwalające ustawić moment obrotowy w jednej z 5, 10 lub nawet ponad 20 pozycji. Im jest wyższy, tym z większymi wkrętami urządzenie zdoła sobie poradzić. Maksymalny moment obrotowy, jaki uzyskują silniki takich wkrętarek, to 7,7 Nm. Zazwyczaj jednak mieści się on w przedziale 4-6 Nm. Małe wkrętarki mogą też posłużyć jako wiertarki – da się nimi robić otwory o niedużej średnicy. Do niektórych w zestawie dodawane są nawet małe wiertła. Służą one jednak raczej do wstępnego nawiercania drewna lub płyty drewnopochodnej przed umieszczeniem niej wkrętu.

Prawie każda miniwkrętarka ma diodę podświetlającą miejsce wiercenia, a niektóre także kilka diód tworzących pierścień świetlny. To wszystko ma zapewnić wygodniejszą pracę o zmroku oraz w miejscach zacienionych. Oprócz tego niektóre miniwkrętarki mają w swych rękojeściach latarki.

Baterie i akumulatory do elektronarzędzi

Znaczna większość miniwkrętarek wyposażona jest w akumulatory litowo-jonowe. Najnowocześniejsze z nich nie rozładowują się w trakcie długich przerw w pracy. Będą w pełni gotowe nawet po upływie 18 miesięcy.

Tylko niektóre wkrętarki mają akumulatory niklowo-kadmowe. Rozładowują się one podczas długich przerw. Dopiero po trzech kolejnych ładowaniach osiągają pierwotną sprawność. Jest też na rynku pewna grupa tego typu narzędzi, które energię czerpią z tradycyjnych baterii paluszków.

Przydatne funkcje elektronarzędzi

Doskonale wiemy, jak ciężko czasem dostać się z wkrętarką w wąskie miejsce lub w ciasny kąt. Przeważnie odkładamy ją wtedy i sięgamy po długi śrubokręt. Aby zminimalizować ten problem, producenci wprowadzili do sprzedaży miniwkrętarki z ruchomymi rękojeściami. Zazwyczaj są one ustawione pod kątem, jak w pistolecie. Można jednak ustawić je w pozycji prostej i wówczas łatwiej wkręcać w trudno dostępnych miejscach.

Do tego samego służą obrotowe uchwyty, czyli te części wkrętarek z gniazdem, w których umieszczamy końcówkę wkręcającą bądź wiertło. Można je ustawiać w jednej z trzech pozycji, zależnie od potrzeb. Aby jeszcze bardziej ułatwić wkręcanie, wynaleziono wysuwany uchwyt magnetyczny. Przytrzymuje on wkręt na swoim miejscu i nie musimy już trzymać go w palcach. Wiele wkrętarek ma zasobniki na końcówki wkręcające (zwane fachowo bitami) umieszczone w obudowie. Dzięki temu zawsze są pod ręką i się nie gubią. Wygodę wkręcania zapewniają też gumowane rękojeści. Pewny chwyt bardzo się liczy, zwłaszcza gdy pracujemy na dużej wysokości i wymknięcie się narzędzia grozi jego zniszczeniem.

Dobrym pomysłem jest wyświetlacz wskazujący, jaki jest aktualny poziom naładowania akumulatora. Pokazuje nam, przez ile czasu wkrętarka będzie jeszcze działać, zanim zabraknie prądu. Pomocne dla amatorów jest graficzne przedstawienie sposobu ustawiania momentu obrotowego. Zamiast mało mówiących cyferek, na obudowie widnieją rysunki różnej wielkości wkrętów. Wystarczy ustawić pokrętło na konkretną ikonę i można działać.

Elektronarzędzia - wszystko w komplecie

Gdy rozejrzymy się po sklepowych półkach, zauważymy, że większość miniwkrętarek sprzedawana jest w zestawach zapakowanych w zgrabne walizeczki. Co kryją ich wnętrza? Jeśli wkrętarka zasilana jest akumulatorowo, na pewno będzie ładowarka. Standardowo dokładane są końcówki wkręcające, czyli bity do różnego rodzaju wkrętów. Jest ich od pięciu do kilkunastu. Najdroższe modele wyposażane są ponadto w adaptery, czyli przejściówki umożliwiające np. wkręcanie pod kątem. Niektóre wkrętarki mają w walizeczce dodatkowy akumulator. W razie potrzeby szybko zastąpi swojego rozładowanego kolegę i praca może być kontynuowana. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie wcześniej naładowany.

Autor: BOSCH

Dobrą miniwkrętarką poradzimy sobie z każdym wkrętem zaledwie w dwie sekundy

Przeczytaj dodatkowo:
Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT