| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Dla niej i dla niego: przybornik domowego malarza, czyli narzędzia niezbędne do malowania - przegląd

Dla niej i dla niego: przybornik domowego malarza, czyli narzędzia niezbędne do malowania - przegląd

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od środka. Ale czym? Pędzli i wałków jest bardzo wiele. Wspólnie odkryjmy sekrety ich przeznaczenia. Malować pędzlem czy użyć do malowania wałka?

W sklepach czeka na nas mnóstwo różnych farb. Równie wiele jest rozmaitych pędzli i wałków do ich nanoszenia. Jak połączyć produkt i narzędzie w zgodną parę? Nie jest to takie trudne, jeśli decyzji nie będziemy podejmować dopiero przed wielkim sklepowym regałem. Musimy też pamiętać, że oprócz sprzętu do malowania potrzebne będzie całe wyposażenie, które pomoże nam szybko, sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić prace wykończeniowe. Na szczęście cały ten ekwipunek nie jest drogi i można go bez trudu skompletować. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu posłuży przy niejednym remoncie.

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Narzędzia malarskie to także świetny pomysł na prezent mikołajkowy lub gwiazdkowy. Święta za pasem, dlatego już teraz warto zastanowić się nad tym, jakimi podarunkami zaskoczyć rodzinę i przyjaciół. Wałek lub pędzel na pewno będą dużą niespodzianką...

Przeczytaj koniecznie: PORADNIK. Jak malować ściany i sufit

Wałek - najlepszy przyjaciel domowego malarza

Wałek malarski to wygodne narzędzie do szybkiego malowania ścian. Stworzone wręcz dla amatorów. Niestety niezbyt nadaje się do precyzyjnych prac. Szerokość wałka wybieramy pod kątem powierzchni, jaką mamy do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym szerszy wałek (12, 15, 18, 25 cm). Wąskie wałki (5, 8 cm) pomogą nam dotrzeć do narożników i innych zakamarków. Tymi z długim uchwytem sięgniemy nawet za grzejniki. W sklepach znajdziemy gotowe zestawy: wałek, uchwyt i kuweta. Możemy też kupić jeden uchwyt oraz kilka rodzajów wałków i stosować je wymiennie. Wałki malarskie mają jednak różne runa i w tym cała zagadka. Te z pluszu nylonowego lub futra baraniego przeznaczone są raczej do farb wodorozcieńczalnych. Wałki moherowe, welurowe bądź gąbkowe – do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. Oprócz typowych wałków przydatne są też specjalne, np. do narożników czy z okapnikiem.

WARTO WIEDZIEĆ

Poduszką po ścianach

Malować można nie tylko wałkami, ale również specjalnymi poduszkami z plastikowym uchwytem. Nadają się one do gładkich powierzchni i różnych rodzajów farb o niedużej gęstości. Pozwalają na precyzyjne malowanie. Można nimi wykonać pas o prostych, równych krawędziach, dlatego warto ich używać na przykład do wykańczania styku sufitu i ściany, gdy obie powierzchnie mają być w różnych kolorach. 

Niezastąpiony pędzel malarski

Ekspansja wałków usunęła nieco w cień stare, poczciwe pędzle. Są jednak zastosowania, w których będą niezastąpione. Pędzle lepiej wcierają farbę i pozwalają dokładniej malować małe elementy, zwłaszcza o skomplikowanych kształtach.

Szerokość pędzla, podobnie jak wałka, dobieramy do powierzchni, którą zamierzamy wykończyć. Szeroki pędzel ławkowiec przyda się do ścian i sufitów, ale nie nadaje do malowania wąskich listewek lub ram okiennych. Tu lepszy będzie mały pędzel z płaskim włosiem.

Przeczytaj koniecznie: PORADNIK. Jak malować ściany i sufit

Niestety, malując pędzlami, trudno jest uniknąć smug, zwłaszcza gdy nanosi się farby tiksotropowe (gęste, niekapiące). Przy dużych powierzchniach odczujemy też różnicę w pracochłonności między wałkami a pędzlami – na niekorzyść tych drugich. Czasami też z kiepsko wykonanych pędzli w trakcie malowania wychodzą pojedyncze włosy.

Pędzle mogą być zrobione z włosia naturalnego lub sztucznego. Czym jedno różni się od drugiego?

  • Włosie naturalne – zazwyczaj świńskie lub końskie. Odporne na zagięcia i zagniecenia. Dobrze, równomiernie rozprowadza farbę. Polecane do farb rozpuszczalnikowych. Mniej nadaje się do farb wodorozcieńczalnych,gdyż chłonie wodę. Pędzle naturalne mogą później gubić przez to włosie podczas malowania.
  • Włosie sztuczne – to mieszanka poliestru i polipropylenu. Jest bardziej elastyczne i nie wchłania rozpuszczalników. Bardziej podatne na zagniecenia. Polecane do farb wodorozcieńczalnych.

Pamiętajmy również, że pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Przechowywanie i konserwacja narzędzi malarskich

Po zakończeniu malowania pędzle i wałki trzeba jak najszybciej umyć – w wodzie lub odpowiednim rozpuszczalniku. Gdy nie mamy na to od razu czasu, zawińmy narzędzie szczelnie w folię lub umieśćmy w naczyniu z wodą. Pędzle po umyciu i wysuszeniu wiesza się włosiem do dołu.

Bezpiecznie w górę, czyli drabiny, rusztowania, składane schodki i wysięgniki

Niejednokrotnie podczas malowania konieczne jest sięgnięcie pędzlem lub wałkiem w wysoko położone miejsca. Trzeba to zrobić bezpiecznie i jednocześnie zapewnić sobie w miarę wygodną pracę.

Drabiny powinny być wystarczająco wysokie, by dało się z nich dosięgnąć do najwyżej położonych miejsc w domu lub mieszkaniu. Muszą też być stabilne i wygodne, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. W sprzedaży są drabiny drewniane i lżejsze drabiny aluminiowe. Do malowania we wnętrzu najwygodniejsze są składane, z platformą zamiast ostatniego stopnia, na której można postawić wiaderko i która blokuje rozstaw drabiny. Mają one od dwóch do ośmiu stopni. Stopnie najczęściej są tylko z jednej strony, druga część służy jedynie do stabilizacji. Wygodne są też składane drabiny uniwersalne. Składają się z trzech lub czterech części połączonych zawiasami. Można je ustawiać w kilku różnych konfiguracjach. Sprawdzają się szczególnie podczas malowania klatek schodowych, łatwo je bowiem ustawić stabilnie na schodach. Do malowania elewacji przyda się małe, składane rusztowanie na kółkach.

Składane schodki, to mniejsi krewniacy drabin. Najlepiej sprawdzają się podczas wykańczania wnętrz o niedużej wysokości. Polecane są szczególnie do mieszkań, gdzie duże drabiny będą niewygodne w użyciu.

Wysięgniki, to poręczne, teleskopowe drążki, na końcu których umieszczamy wałek lub pędzel i możemy dosięgnąć bardzo wysoko. Drążki mają długość od 1 do 3 m. Jednak warto pamiętać, że im dłuższy wysięgnik, tym trudniej dokładnie malować.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie...

Narzędzia do drewna - ich zestaw powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ponieważ nie łatwo...

Wiosenne porządki. Akcesoria i środki czyszczące...

Myjka wysokociśnieniowa to urządzenie, którym zdołasz wyczyścić prawie wszystko. Musisz mieć jednak...

Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty

Układanie płytek to jedna z prac wykończeniowych, do których chętnie sami się zabieramy. Potrzeba do tego co...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Wybieramy agregat prądotwórczy: generator prądu -...

Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT