| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Szlifierka oscylacyjna - szlifierka do obróbki powierzchni płaskich

Szlifierka oscylacyjna - szlifierka do obróbki powierzchni płaskich

Szlifierka oscylacyjna nadaje się do obróbki powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa szlifierki umożliwia też dotarcie do narożników. Sprawdź, czym charakteryzują się szlifierki oscylacyjne!

Szlifierka oscylacyjna - co to jest?

Szkifierka oscylacyjna to urządzenie, którego zasada działania oparta jest na wahadłowym ruchu sztywnej stopy szlifierskiej. Niewielka amplituda drgań i bardzo duża ich częstotliwość sprawiają, ze urządznie znakomicie nadaje się do obróbki "na gładko" dużych, równych powierzchni.

Szlifierka oscylacyjna - parametry

Do najwazniejszch parametrów charakteryzujących ten rodzaj szlifierek należą:

  • wymiary stopy – im jest ona większa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm;
  • liczba oscylacji na minutę – ma ona wpływ na dokładność szlifowania. Szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę;
  • mimośrodowość – czyli amplituda oscylacji. Określa, jak bardzo wychyla się stopa szlifierki podczas pracy. Im większa mimośrodowość, tym większa efektywność szlifowania. Jej wartość waha się między 1 a 2,5 mm.

Opcje wyposażenia szlifierek oscylacyjnych

Szlifierki oscylacyjne mozna wyposacyć w system odsysania pyłu. Dzięki niemu jest on szybko usuwany z powierzchni materiału. Papier mocuje się do tarczy na zaciski, w niektórych modelach – na rzep. Oferowane są również szlifierki wyposażone w system elektronicznego ustawiania wstępnej prędkości szlifowania. Pozwala on dobrać częstotliwość oscylacji do rodzaju pracy i obrabianego materiału.

Stopy szlifierek oscylacyjnych można wymieniać (na nowe lub innego rodzaju). Zazwyczaj są one przykręcane i do wymiany niezbędny jest klucz ampulowy. Coraz częściej jednak producenci wyposażają swoje urządzenia w szybszy i wygodniejszy bezkluczykowy system wymiany stóp.

Szlifierki oscylacyjne to narzędzia, które obsługuje się dwoma rękoma. Na rynku pojawiają się jednak i takie, które są przystosowane do obsługi jedną ręką.

Zobacz także:

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Osprzęt szlifierki oscylacyjnej

Oprócz tradycyjnych prostokątnych stóp do szlifierki oscylacyjnej można dokupić także zakończone w szpic (typu „delta”) lub przedłużone do szlifowania w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Razem ze szlifierką można kupić dziurkacz do papieru. Robi się nim odpowiednio rozmieszczone otwory jak w zwykłym papierze.

Budowa szlifierki oscylacyjnej

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa szlifierki oscylacyjnej

Przeczytaj dodatkowo:
Wiertarka, czyli robienie dziury w całym -...

Wiertarka to narzędzie, ktore musi znajdowac się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Budujesz,...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT