Szlifierka oscylacyjna - szlifierka do obróbki powierzchni płaskich

2018-04-18 14:50

Szlifierka oscylacyjna nadaje się do obróbki powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa szlifierki umożliwia też dotarcie do narożników. Sprawdź, czym charakteryzują się szlifierki oscylacyjne!

Czym charakteryzują się szlifierki oscylacyjne - przegląd
Autor: Piotr Mastalerz

Szlifierka oscylacyjna - co to jest?

Szkifierka oscylacyjna to urządzenie, którego zasada działania oparta jest na wahadłowym ruchu sztywnej stopy szlifierskiej. Niewielka amplituda drgań i bardzo duża ich częstotliwość sprawiają, ze urządznie znakomicie nadaje się do obróbki "na gładko" dużych, równych powierzchni. Szlifierki oscylacyjnej będziemy potrzebowali nie tylko do wygładzenia powierzchni drewna, ale też do usunięcia z niego uporczywych zabrudzeń albo resztek zaschniętego lakieru. Koszt szlifierki oscylacyjnej: od 120 do 500 zł (zależnie od jakości i marki).

Szlifierka oscylacyjna - parametry

Do najważniejszch parametrów charakteryzujących szlifierki oscylacyjne należą:

  • wymiary stopy – im jest ona większa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm;
  • liczba oscylacji na minutę – ma ona wpływ na dokładność szlifowania. Szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę;
  • mimośrodowość – czyli amplituda oscylacji. Określa, jak bardzo wychyla się stopa szlifierki podczas pracy. Im większa mimośrodowość, tym większa efektywność szlifowania. Jej wartość waha się między 1 a 2,5 mm.

Opcje wyposażenia szlifierek oscylacyjnych

Szlifierki oscylacyjne można wyposażyć w system odsysania pyłu. Dzięki niemu jest on szybko usuwany z powierzchni materiału. Papier mocuje się do tarczy na zaciski, w niektórych modelach – na rzep. Oferowane są również szlifierki wyposażone w system elektronicznego ustawiania wstępnej prędkości szlifowania. Pozwala on dobrać częstotliwość oscylacji do rodzaju pracy i obrabianego materiału.

Stopy szlifierek oscylacyjnych można wymieniać (na nowe lub innego rodzaju). Zazwyczaj są one przykręcane i do wymiany niezbędny jest klucz ampulowy. Coraz częściej jednak producenci wyposażają swoje urządzenia w szybszy i wygodniejszy bezkluczykowy system wymiany stóp.

Szlifierki oscylacyjne to narzędzia, które obsługuje się dwoma rękoma. Na rynku pojawiają się jednak i takie, które są przystosowane do obsługi jedną ręką.

Zobacz także:

Narzędzie wielofunkcyjne Bosch PMF 250 CES.
Autor: materiały prasowe Narzędzie wielofunkcyjne Bosch PMF 250 CES. Trójkątna stopa szlifierska przyda się np. do wyrównywania spoin gipsowych między płytami g-k

Osprzęt szlifierki oscylacyjnej

Oprócz tradycyjnych prostokątnych stóp do szlifierki oscylacyjnej można dokupić także zakończone w szpic (typu „delta”) lub przedłużone do szlifowania w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Razem ze szlifierką można kupić dziurkacz do papieru. Robi się nim odpowiednio rozmieszczone otwory jak w zwykłym papierze.

Budowa szlifierki oscylacyjnej

Czym charakteryzują się szlifierki oscylacyjne - przegląd
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Budowa szlifierki oscylacyjnej

Szlifierka oscylacyjna typu „delta”

Tym, co przede wszystkim odróżnia je od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona nieco literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Nadają się one znakomicie do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub taśmowych. Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni. Niektóre szlifierki typu „delta” mają jednak stopy podobnej wielkości co oscylacyjne, z tym że ich przednia krawędź jest zakończona w szpic. Swym wyglądem przypominają nieco żelazko. Do szlifierek typu „delta” można dokupić stopy mające kształt szpachli. Dzięki nim urządzenie to będzie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Oferowane są również tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych.

Szlifierka wielofunkcyjna Black & Decker
Autor: materiały prasowe Szlifierka wielofunkcyjna Black & Decker KA280K Autoselect 4 w 1. Stopa zakończona w szpic dotrze także w narożniki. Nie trzeba więc po elektrycznym szlifowaniu ręcznie poprawiać efektu. Stopę można również przekręcić, aby szpic nie przeszkadzał, gdy chcemy dosunąć ją do prostej krawędzi

Szlifierka wielofunkcyjna z wymiennymi stopami

Mamy tu cztery narzędzia w jednym, a właściwie jedno narzędzie i cztery wymienne końcówki robocze. Tak można zaprezentować szlifierkę z wymiennymi stopami. Wygląda jak zwykła szlifierka oscylacyjna ze stopą w kształcie podstawy żelazka. Nadaje się do wygładzania dużych płaskich powierzchni. Po zmianie stopy na okrągłą sprzęt staje się szlifierką mimośrodową i można go użyć do obrabiania powierzchni wklęsłych lub łukowych. W zestawie są też przystawka i końcówki do szlifowania profili. Dzięki tym gadżetom zdołamy na przykład usunąć farbę z ram obrazów, wąskich listewek albo rowków. Na koniec drobiazg – mała i wąska końcówka, która zdoła dotrzeć we wszystkie zakamarki, przeznaczona do prac precyzyjnych. Wymiana stóp w szlifierce jest prosta inie wymaga dodatkowych narzędzi. Urządzenie jest zapakowane w plastikową walizkę. Znajdziemy w niej komplet papierów ściernych do poszczególnych stóp szlifierki.

szlifowanie
Autor: materiały prasowe Okrągła stopa służy do szlifowania mimośrodowego. Używa się jej głównie do powierzchni o zaokrąglonym kształcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.