| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Kiedy zaprawy murarskie ciepłochronne się sprawdzają?
Ściany murowane na ciepło

Kiedy zaprawy murarskie ciepłochronne się sprawdzają?

Ciepłochronne zaprawy murarskie nie są zarezerwowane wyłącznie dla ścian jednowarstwowych. Ciepłe zaprawy do murowania z powodzeniem sprawdzą się także w ścianach z zewnętrzną izolacją termiczną. Zobacz, kiedy murowanie ścian na ciepłe spoiny się opłaca, a kiedy nie ma to sensu.

Ciepłochronne zaprawy murarskie - kiedy warto?

Oto kilka przykładów, kiedy inwestor może odnieść rzeczywiste korzyści z zastosowania zapraw murarskich z perlitem do murowania ścian zewnętrznych:

  • w ścianach jednowarstwowych z elementów murowanych na spoiny grubości 10 mm lub większej;
  • kiedy ściany są murowane z drobnych elementów – wtedy spoin jest dużo i mają wpływ na parametry cieplne przegrody;
  • gdy planuje się ocieplenie budynku dopiero po pewnym czasie, a ogrzewa się go już od pierwszego sezonu – ciepłe spoiny ograniczają straty ciepła i są w mniejszym stopniu narażone na przemarzanie;
  • kiedy w całym budynku, na każdym etapie budowy szuka się sposobów na ograniczenie strat energii – zsumowanie kilku małych zysków w różnych przegrodach może dać pokaźny bilans dodatni.

Zaprawy do ciepłego murowania - kiedy się nie opłacają?

Stwierdzenie, że ciepłochronne zaprawy do murowania są idealnym rozwiązaniem dla każdej ściany, byłoby przesadą. Niekiedy w zupełności wystarczy zaprawa tradycyjna:

  • w ścianach z elementów murowanych na spoiny cieńsze niż 10 mm;
  • kiedy ściany murowane z dużych elementów, zwłaszcza gdy zaprawę układa się tylko w spoinach poziomych – spoin jest wtedy mało i praktycznie nie mają wpływu na parametry cieplne przegrody;
  • w ścianach trójwarstwowych – poprawa parametrów warstwy nośnej w odniesieniu do współczynnika U całej przegrody jest tak niewielka, że można ją pominąć;
  • w ścianach z silikatów – nie tylko ze względu na ich gładkość, ale też dlatego, że silikaty są elementami zimnymi i łączenie ich ciepłochronną zaprawą nie ma sensu.
WARTO WIEDZIEĆ

Co to są zaprawy ciepłochronne?

Gotowe zaprawy ciepłochronne to mieszanki cementów, wapna, dodatków modyfikujących i wypełniaczy, ale w odróżnieniu od tradycyjnych mają w swoim składzie lekkie kruszywo – perlit. Jest to obojętne chemicznie szkliwo wulkaniczne o szarym lub białym kolorze. Sprawia, że stwardniała zaprawa ma mniejszą gęstość i chroni przed stratami ciepła. Standardowe zaprawy cementowo- -wapienne mają współczynnik przewodzenia l na poziomie około 0,8 W/(mK). W termoizolacyjnych jest on przynajmniej dwukrotnie niższy, a niekiedy osiąga nawet 0,18 W/(mK), czyli mniej, niż mają niektóre elementy murowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.