| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Kiedy zaprawy murarskie ciepłochronne się sprawdzają?
Ściany murowane na ciepło

Kiedy zaprawy murarskie ciepłochronne się sprawdzają?

Ciepłochronne zaprawy murarskie nie są zarezerwowane wyłącznie dla ścian jednowarstwowych. Ciepłe zaprawy do murowania z powodzeniem sprawdzą się także w ścianach z zewnętrzną izolacją termiczną. Zobacz, kiedy murowanie ścian na ciepłe spoiny się opłaca, a kiedy nie ma to sensu.

Ciepłochronne zaprawy murarskie - kiedy warto?

Oto kilka przykładów, kiedy inwestor może odnieść rzeczywiste korzyści z zastosowania zapraw murarskich z perlitem do murowania ścian zewnętrznych:

  • w ścianach jednowarstwowych z elementów murowanych na spoiny grubości 10 mm lub większej;
  • kiedy ściany są murowane z drobnych elementów – wtedy spoin jest dużo i mają wpływ na parametry cieplne przegrody;
  • gdy planuje się ocieplenie budynku dopiero po pewnym czasie, a ogrzewa się go już od pierwszego sezonu – ciepłe spoiny ograniczają straty ciepła i są w mniejszym stopniu narażone na przemarzanie;
  • kiedy w całym budynku, na każdym etapie budowy szuka się sposobów na ograniczenie strat energii – zsumowanie kilku małych zysków w różnych przegrodach może dać pokaźny bilans dodatni.

Zaprawy do ciepłego murowania - kiedy się nie opłacają?

Stwierdzenie, że ciepłochronne zaprawy do murowania są idealnym rozwiązaniem dla każdej ściany, byłoby przesadą. Niekiedy w zupełności wystarczy zaprawa tradycyjna:

  • w ścianach z elementów murowanych na spoiny cieńsze niż 10 mm;
  • kiedy ściany murowane z dużych elementów, zwłaszcza gdy zaprawę układa się tylko w spoinach poziomych – spoin jest wtedy mało i praktycznie nie mają wpływu na parametry cieplne przegrody;
  • w ścianach trójwarstwowych – poprawa parametrów warstwy nośnej w odniesieniu do współczynnika U całej przegrody jest tak niewielka, że można ją pominąć;
  • w ścianach z silikatów – nie tylko ze względu na ich gładkość, ale też dlatego, że silikaty są elementami zimnymi i łączenie ich ciepłochronną zaprawą nie ma sensu.
WARTO WIEDZIEĆ

Co to są zaprawy ciepłochronne?

Gotowe zaprawy ciepłochronne to mieszanki cementów, wapna, dodatków modyfikujących i wypełniaczy, ale w odróżnieniu od tradycyjnych mają w swoim składzie lekkie kruszywo – perlit. Jest to obojętne chemicznie szkliwo wulkaniczne o szarym lub białym kolorze. Sprawia, że stwardniała zaprawa ma mniejszą gęstość i chroni przed stratami ciepła. Standardowe zaprawy cementowo- -wapienne mają współczynnik przewodzenia l na poziomie około 0,8 W/(mK). W termoizolacyjnych jest on przynajmniej dwukrotnie niższy, a niekiedy osiąga nawet 0,18 W/(mK), czyli mniej, niż mają niektóre elementy murowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Deklaracja właściwości użytkowych i etykieta...

Szukasz podstawowych informacji o konkretnym materiale budowlanym? Przeczytaj jego etykietę i zerknij do...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.