| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Zakończenie budowy domu jednorodzinnego: czego spodziewać się w pierwszym roku użytkowania?

Zakończenie budowy domu jednorodzinnego: czego spodziewać się w pierwszym roku użytkowania?

Po zakończeniu budowy domu musisz liczyć się z wystąpieniem zjawisk, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się niepokojące - wilgoć na ścianach czy rysy na tynku. Przeczytaj, które z z nich są naturalne, a które mogą powodować problemy.

Zakończenie budowy domu i jego odbiór oznacza, że możemy w nim zamieszkać. Jednak w trakcie pierwszego roku mogą niepokoić nas różne zjawiska. Trzeba także pamiętać, że ten pierwszy rok wymaga odpowiedniego obchodzenia się z budynkiem i zwracać uwagę na zachodzące zjawiska. Zobacz, które z nich możesz uważać za zupełnie naturalne.

Jak pozbyć się wilgoci technologicznej?

Jeżeli zauważysz, że w twoim domu pojawia się wilgoć technologiczna, możesz być spokojny – jest to naturalne zjawisko. Najczęściej zauważa się ją na ścianach o każdej konstrukcji, tynkach czy wylewkach. Zbyt duże zawilgocenie może spowodować rozwój pleśni i grzybów, dlatego konieczne jest jej odparowania. Najlepiej wykonać to po zakończeniu budowy. Kiedy nie posiadasz w domu wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperatorem), konieczne jest utrzymanie optymalnej temperatury murów i wietrzenie pomieszczeń. . Inż. Adam Stępniak, doradca klienta Silka Ytong radzi, aby wietrzyć wnętrza także przy niskich temperaturach – podczas mrozów w powietrzu nie ma wilgoci. Czasem nawet warto przesunąć moment wprowadzenia się do domu aby podczas zimy pozbyć się wilgoci. Dodatkowo musisz pamiętać, by nie ogrzewać intensywnie pomieszczeń, ponieważ to również potęguję powstawanie wilgoci.

Na zjawisko powstawania wilgoci technologicznej, najbardziej narażone są takie przegrody, w których znajdują się na przykład styropian czy folia – są to materiały o znacznym oporze dyfuzyjnym. Wilgoć nie powinna występować w ścianach o wysokiej paroprzepuszczlności i izolacyjności termicznej. Przykładem takiej przegrody może być ściana jednowarstwowa Ytong Energo. W tego typu ścianach nadmiar wilgoci latem wysycha natychmiast.

Pierwszy rok po zakończeniu budowy – proces osiadania budynku

Niestety to zjawisko także jest naturalne. W jego wyniku mogą pojawić się rysy na ścianach. Więcej odkształceń, spowodowanych osiadaniem domu, powstaje w budynkach zbudowanych z ciężkich i tradycyjnych technologiach - masa naciskająca na dolne partie ścian jest większa. Aby zmniejszyć proces osiadania należy wykonywać domy w lżejszych technologiach. Przykładem może być beton komórkowy Ytong, którego bloczki osiągają maksymalny ciężar 600 kg na metr sześcienny. Ściana ma wówczas lepsze parametry cieplne i większą wytrzymałość na ściskanie. W budynkach z tradycyjnych materiałów – z warstwą izolacji – także wielowarstwowa struktura ściany może mieć negatywny wpływ na widoczne efekty osiadania, ponieważ każda z warstw poddaje się obciążeniu w inny sposób.

Architekt Joanna Pomarańska z kieleckiej pracowni JMP Studio – Projekt, ekspertka budowy Silka Ytong podpowiada, jak uchronić dom przed nierównomiernym osiadaniem. Przede wszystkim zaleca wykonanie badań geotechnicznych aby określić klasę gruntów. Architekt zaznacza również, że pojawiające się rysy mogą być oznaką wysychania betonu. Jeśli pęknięcia po pewnym czasie zatrzymują się i nie pogłębiają można zacząć je naprawić poprzez usunięcie pękniętego tynku i nałożenie go od nowa. W przypadku dużych rys, konieczne może okazać się przemurowanie fragmentu ściany. Pamiętaj, że warto powstałe pęknięcia skonsultować z rzeczoznawczą budowlanym lub konstruktorem.

Warto pamiętać, że proces osiadania może dotyczyć także więźby dachowej. 98% więźb wykonuje się z drewna – jest to materiał, który „pracuje” przez całe życie. Dlatego, jak rozpoczniesz wykonywanie konstrukcji dachu upewnij się, że zakupione przez ciebie drewno jest wysokiej klasy i że było sezonowane.

Pierwszy rok użytkowania domu – rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe

Coraz większą wagę przykładamy do budowy domów ciepłych. Poniekąd obowiązek ten nakładają na nas nowe warunki techniczne. Jednak warto pamiętać, że ściana o dobrych parametrach cieplnych oznacza niższe zapotrzebowanie na energie do ogrzania domu. Najlepiej zastosować materiały budowlane i elementy uzupełniające w jednym systemie. Wówczas inwestor otrzyma przegrodę jednorodną pod względem materiałowym. Zapewni to lepsze parametry cieplne budynku oraz lepszą współpracę poszczególnych elementów, co z kolei pozwala na uniknięcie mikropęknięć na styku materiałów. Jednak pierwszy rok użytkowania nowego domu może wiązać się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Spowodowane jest to koniecznością wygrzania murów i pozbycia się wilgoci.

Przeczytaj także: Sposoby na tanie ogrzewanie domu

Warto zaznaczyć, że zazwyczaj po zimie ujawniają się wszystkie elementy domu wymagające ocieplenia, takie jak przemarzający kanał wentylacyjny, poddasze czy garaż. Rozwiązaniem może być ocieplenie od wewnątrz przy wykorzystaniu na przykład płyt izolacyjnych Multipor. Warto także skorzystać z analizy cieplno – wilgotnościowej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...