| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego murować ściany? Beton komórkowy i ceramika budowlana - wady i zalety

Z czego murować ściany? Beton komórkowy i ceramika budowlana - wady i zalety

Rożnice między betonem komórkowym a ceramiką poryzowaną nie są drastyczne. Parametry obu materiałów na ściany są dość zbliżone. Większych różnic dopatrzysz się, obserwując wznoszenie ścian i rozmawiając z wykonawcami.

Teoretycznie inwestorów nie musi interesować to, czy budowa domu jest łatwa i szybka. Płacą, więc wymagają dotrzymania terminów i solidności. Jednak warto pamiętać, że łatwiejsze technologie i dobre materiały budowlane są bardziej odporne na błędy. Czas wykonania ma natomiast znaczenie nie tylko dla wykonawców, którzy gdy szybciej murują, są w stanie obsłużyć więcej klientów, ale też dla nas, liczy się przecież każdy dzień na drodze do wymarzonego domu. Szybkość i prostota pracy budowlanych mają też przełożenie na koszt robocizny.

Beton komórkowy - zalety i wady technologii

Elementy z betonu komórkowego są spore i niezbyt ciężkie, więc prace postępują dość żwawo. Cięcie ich nie nastręcza kłopotów i wystarczy tu odpowiednia piła ręczna. Bloczki z betonu komórkowego najłatwiej murować na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną, ale często stosowana jest zaprawa cienkowarstwowa (klejowa). Bez tej ostatniej nie ma mowy o wznoszeniu ścian jednowarstwowych. Nanosi się ją szybko i sprawnie dzięki wykorzystaniu specjalnych kielni z podajnikiem lub tak zwanych skrzynek murarskich. Podczas murowania ścian na cienką spoinę, niezwykle ważne jest jednak wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Od tego zależy, czy wszystkie poziome spoiny będą równoległe i jednakowej grubości. Nie da się bowiem korygować ustawienia bloczków z betonu komórkowego na zaprawie, bo ta ma raptem grubość 2-3 mm. Zaletą betonu komórkowego jest natomiast to, że nawet gdy warstwa nie wyjdzie idealnie prosto, można ją wyrównać, szlifując bloczki.

Sprawdź też: beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać >>>

Niedogodnością w murowaniu ścian z betonu komórkowego może być co najwyżej potrzeba szpachlowania dziur po uchwytach służących do noszenia bloczków. Takie dziury pozostają w narożnikach ścian i w otworach okiennych lub drzwiowych. Do szpachlowania wystarczy użyć pyłu pozostałego po szlifowaniu zmieszanego z zaprawą klejową.

Ceramika poryzowana - zalety i wady technologii

Gdyby zrobić zawody murarskie, ekipa wznosząca ściany z ceramiki mogłaby przegrać z murarzami budującymi z bloczków z betonu komórkowego. Opóźnienia wynikałyby z tego, że pustaki są krótsze niż bloczki. Przy murowaniu na zaprawę tradycyjną tempo i prostota murowania są podobne jak w przypadku betonu komórkowego. Kłopoty zaczynają się, kiedy do murowania ścian chcesz użyć zaprawy klejowej zalecanej do ścian jednowarstwowych. Po pierwsze wymagane są wówczas specjalne pustaki ze szlifowaną powierzchnią górną i dolną. Wiele trudności sprawia nanoszenie zaprawy klejowej, która ma konsystencję półpłynną. Gdy będzie za rzadka, zacznie wpływać w otwory. Korzystniej jest zastąpić ją zaprawą w postaci piany, którą nanosi się pistoletem. Ta technologia zdecydowanie przyspiesza murowanie ścian, choć wymaga szczególnej dokładności. Podobnie jak w przypadku zaprawy klejowej niezbędne jest szczególnie precyzyjne wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Niestety, ich nie da się szlifować (podczas gdy bloczki można), więc nie masz koła ratunkowego i jakikolwiek błąd w wykonaniu pierwszej warstwy odbije się negatywnie na poprawności wykonania całej ściany. Jeśli jednak zatrudnimy fachowców przeszkolonych w tej metodzie murowania, zdołają oni wypoziomować pierwszą warstwę pustaków jak należy.

Autor: Wienerberger

Pustaki ceramiczne, ale tylko te szlifowane, można szybko murować na specjalną piankę poliuretanową

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...