| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu komórkowego i ceramiki budowlanej

Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu komórkowego i ceramiki budowlanej

Rożnice między betonem komórkowym a ceramiką poryzowaną nie są drastyczne. Parametry obu materiałów na ściany są dość zbliżone. Większych różnic dopatrzysz się, obserwując wznoszenie ścian i rozmawiając z wykonawcami.

Teoretycznie inwestorów nie musi interesować to, czy budowa jest łatwa i szybka. Płacą, więc wymagają dotrzymania terminów i solidności. Jednak warto pamiętać, że łatwiejsze technologie są bardziej odporne na błędy. Czas wykonania ma natomiast znaczenie nie tylko dla wykonawców, którzy gdy szybciej murują, są w stanie obsłużyć więcej klientów, ale też dla nas, liczy się przecież każdy dzień na drodze do wymarzonego domu. Szybkość i prostota pracy mają też przełożenie na koszt robocizny.

Beton komórkowy – zalety i wady technologii

Elementy z tego materiału są spore i niezbyt ciężkie, więc prace postępują dość żwawo. Cięcie ich nie nastręcza kłopotów i wystarczy tu odpowiednia piła ręczna. Bloczki najłatwiej murować na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną, ale często stosowana jest zaprawa cienkowarstwowa (klejowa). Bez tej ostatniej nie ma mowy o wznoszeniu ścian jednowarstwowych. Nanosi się ją szybko i sprawnie dzięki wykorzystaniu specjalnych kielni z podajnikiem lub tak zwanych skrzynek murarskich. Kiedy muruje się na cienką spoinę, niezwykle ważne jest jednak wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Od tego zależy, czy wszystkie poziome spoiny będą równoległe i jednakowej grubości. Nie da się bowiem korygować ustawienia bloczków na zaprawie, bo ta ma raptem grubość 2-3 mm. Zaletą betonu komórkowego jest natomiast to, że nawet gdy warstwa nie wyjdzie idealnie prosto, można ją wyrównać, szlifując bloczki. Niedogodnością w murowaniu ścian z betonu komórkowego może być co najwyżej potrzeba szpachlowania dziur po uchwytach służących do noszenia bloczków. Takie dziury pozostają w narożnikach ścian i w otworach okiennych lub drzwiowych. Do szpachlowania wystarczy użyć pyłu pozostałego po szlifowaniu zmieszanego z zaprawą klejową.

Ceramika poryzowana – zalety i wady technologii

Gdyby zrobić zawody murarskie, ekipa wznosząca ściany z ceramiki mogłaby przegrać z murarzami budującymi z bloczków. Opóźnienia wynikałyby z tego, że pustaki są krótsze niż bloczki. Przy murowaniu na zaprawę tradycyjną tempo i prostota murowania są podobne jak w przypadku betonu komórkowego. Kłopoty zaczynają się, kiedy do murowania chcesz użyć zaprawy klejowej zalecanej do ścian jednowarstwowych. Po pierwsze wymagane są wówczas specjalne pustaki ze szlifowaną powierzchnią górną i dolną. Wiele trudności sprawia nanoszenie zaprawy klejowej, która ma konsystencję półpłynną. Gdy będzie za rzadka, zacznie wpływać w otwory. Korzystniej jest zastąpić ją zaprawą w postaci piany, którą nanosi się pistoletem. Ta technologia zdecydowanie przyspiesza murowanie ścian, choć wymaga szczególnej dokładności. Podobnie jak w przypadku zaprawy klejowej niezbędne jest szczególnie precyzyjne wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Niestety, ich nie da się szlifować (podczas gdy bloczki można), więc nie masz koła ratunkowego i jakikolwiek błąd w wykonaniu pierwszej warstwy odbije się negatywnie na poprawności wykonania całej ściany. Jeśli jednak zatrudnimy fachowców przeszkolonych w tej metodzie murowania, zdołają oni wypoziomować pierwszą warstwę pustaków jak należy.

Autor: Wienerberger

Pustaki ceramiczne, ale tylko te szlifowane, można szybko murować na specjalną piankę poliuretanową

Murowanie ścian zewnętrznych. Odporność materiałów budowlanych na mróz

Zimy są ostatnio dość lekkie i wielu inwestorów decyduje się nie przerywać budowy. W tej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.