| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu komórkowego i ceramiki budowlanej

Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu komórkowego i ceramiki budowlanej

Rożnice między betonem komórkowym a ceramiką poryzowaną nie są drastyczne. Parametry obu materiałów na ściany są dość zbliżone. Większych różnic dopatrzysz się, obserwując wznoszenie ścian i rozmawiając z wykonawcami.

Teoretycznie inwestorów nie musi interesować to, czy budowa jest łatwa i szybka. Płacą, więc wymagają dotrzymania terminów i solidności. Jednak warto pamiętać, że łatwiejsze technologie są bardziej odporne na błędy. Czas wykonania ma natomiast znaczenie nie tylko dla wykonawców, którzy gdy szybciej murują, są w stanie obsłużyć więcej klientów, ale też dla nas, liczy się przecież każdy dzień na drodze do wymarzonego domu. Szybkość i prostota pracy mają też przełożenie na koszt robocizny.

Beton komórkowy – zalety i wady technologii

Elementy z tego materiału są spore i niezbyt ciężkie, więc prace postępują dość żwawo. Cięcie ich nie nastręcza kłopotów i wystarczy tu odpowiednia piła ręczna. Bloczki najłatwiej murować na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną, ale często stosowana jest zaprawa cienkowarstwowa (klejowa). Bez tej ostatniej nie ma mowy o wznoszeniu ścian jednowarstwowych. Nanosi się ją szybko i sprawnie dzięki wykorzystaniu specjalnych kielni z podajnikiem lub tak zwanych skrzynek murarskich. Kiedy muruje się na cienką spoinę, niezwykle ważne jest jednak wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Od tego zależy, czy wszystkie poziome spoiny będą równoległe i jednakowej grubości. Nie da się bowiem korygować ustawienia bloczków na zaprawie, bo ta ma raptem grubość 2-3 mm. Zaletą betonu komórkowego jest natomiast to, że nawet gdy warstwa nie wyjdzie idealnie prosto, można ją wyrównać, szlifując bloczki. Niedogodnością w murowaniu ścian z betonu komórkowego może być co najwyżej potrzeba szpachlowania dziur po uchwytach służących do noszenia bloczków. Takie dziury pozostają w narożnikach ścian i w otworach okiennych lub drzwiowych. Do szpachlowania wystarczy użyć pyłu pozostałego po szlifowaniu zmieszanego z zaprawą klejową.

Ceramika poryzowana – zalety i wady technologii

Gdyby zrobić zawody murarskie, ekipa wznosząca ściany z ceramiki mogłaby przegrać z murarzami budującymi z bloczków. Opóźnienia wynikałyby z tego, że pustaki są krótsze niż bloczki. Przy murowaniu na zaprawę tradycyjną tempo i prostota murowania są podobne jak w przypadku betonu komórkowego. Kłopoty zaczynają się, kiedy do murowania chcesz użyć zaprawy klejowej zalecanej do ścian jednowarstwowych. Po pierwsze wymagane są wówczas specjalne pustaki ze szlifowaną powierzchnią górną i dolną. Wiele trudności sprawia nanoszenie zaprawy klejowej, która ma konsystencję półpłynną. Gdy będzie za rzadka, zacznie wpływać w otwory. Korzystniej jest zastąpić ją zaprawą w postaci piany, którą nanosi się pistoletem. Ta technologia zdecydowanie przyspiesza murowanie ścian, choć wymaga szczególnej dokładności. Podobnie jak w przypadku zaprawy klejowej niezbędne jest szczególnie precyzyjne wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Niestety, ich nie da się szlifować (podczas gdy bloczki można), więc nie masz koła ratunkowego i jakikolwiek błąd w wykonaniu pierwszej warstwy odbije się negatywnie na poprawności wykonania całej ściany. Jeśli jednak zatrudnimy fachowców przeszkolonych w tej metodzie murowania, zdołają oni wypoziomować pierwszą warstwę pustaków jak należy.

Autor: Wienerberger

Pustaki ceramiczne, ale tylko te szlifowane, można szybko murować na specjalną piankę poliuretanową

Murowanie ścian zewnętrznych. Odporność materiałów budowlanych na mróz

Zimy są ostatnio dość lekkie i wielu inwestorów decyduje się nie przerywać budowy. W tej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.