| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z silikatów można budować ściany zewnętrzne dwu- lub trójwarstwowe. Są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu można z nich budować wąskie nośne ściany z niewielką ilością niezbędnych wzmocnień żelbetowych.

Autor: Xella

Z silikatów można wybudować dom od podstaw. Są wytrzymałe i mało nasiąkliwe, nadają się też na ściany fundamentowe

Bloczki silikatowe

Silikaty są dostępne w klasach wytrzymałości 15, 20, 25 MPa. Do budowy warstwowych ścian zewnętrznych wybiera się bloczki o szerokości 18 lub 25 cm z drążeniami lub pełne. Warto rozważyć użycie tego materiału, jeśli dom ma powstać w pobliżu źródła hałasu (ruchliwej ulicy). Wówczas najlepiej sprawdzą się bloczki pełne. Są one ciężkie i gęste, więc bardzo dobrze tłumią hałas. Te o grubości 18 cm pozwalają uzyskać ochronę akustyczną na poziomie 53 dB, a szersze – o grubości 25 cm – nawet 57 dB. Bloczki pełne o wymiarach 25 x 22 x 25 cm ważą 18-19 kg.

Bloczki drążone lub pełne

Do budowy ścian zewnętrznych na terenach, gdzie ochrona przed hałasem nie jest priorytetem, najczęściej wybiera się bloczki z drążeniami. Są nieco poręczniejsze i o kilka kilogramów lżejsze niż te pełne, dlatego łatwiej się z nich muruje. Drążenia sprawiają, że są też cieplejsze. Ich współczynnik przewodzenia ciepła jest dwukrotnie korzystniejszy (niższy) niż pełnych (wynoszą odpowiednio 0,46 i 1,05 (W/(m.K)). Do produkcji silikatów używa się wyłącznie naturalnych składników – piasku, wapna i wody. Silikaty są wytwarzane w temperaturze 200oC, a więc nie jest to produkcja energochłonna. Ich nasiąkliwość wynosi około 16%. Nadają się również do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych. Dzięki dużej gęstości (1400 do 2000 kg/m3) dobrze akumulują ciepło. Muruje się je na cienką lub grubą spoinę.

Autor: Sankowski Cezary

Bloczki silikatowe są wytrzymałe. Domy do dwóch kondygnacji można budować bez żelbetowych wzmocnień

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.