| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton i gazobeton

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton i gazobeton

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Poznaj zalety ścian zewnętrznych z bloczków lub pustaków keramzytobetonowych oraz z bloczków gazobetonowych.

Keramzytobeton

To lekki beton, w którym kruszywem jest keramzyt, czyli ceramiczne kulki wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Produkuje się z niego pustaki, pełne bloczki oraz pustaki wypełnione styropianem. Pustaki keramzytobetonowe przeznaczone na ściany dwuwarstwowe mają wymiary 50 x 24 x 24 cm. Ważą 18 kg. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,205 W/(m.K). Mają wytrzymałość na ściskanie 2,5 MPa i najczęściej służą do budowy 2-3 kondygnacyjnych budynków. Tam, gdzie będą musiały przenieść większe obciążenia, muszą być dodatkowo zbrojone. Łączy się je na pióro i wpust, a spoiny poziome wypełnia zaprawą cementowo-wapienną.

Autor: z archiwum Muratora

Pustaki keramzytobetonowe to materiał dobrze izolujący cieplnie i akustycznie

Beton komórkowy

To beton spulchniony gazem popularnie zwany gazobetonem. Dzięki dużej zawartości powietrza w masie jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych. Są one tym lepsze, im więcej jest powietrza, a beton jest mniej gęsty. Beton komórkowy jest produkowany w różnych klasach gęstości. Od niskich 300, 400, do wysokich 600, 700, a nawet 1000 kg/m3. Współczynnik przewodzenia ciepła dla betonu komórkowego 400 wynosi 0,11 W/(m.K), dla betonu o klasie gęstości 600 – 0,17 W/(m.K). Do budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych wybiera się elementy o szerokości 24 cm i gęstości 500, 600 lub 700. Z betonu komórkowego można też wznosić ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wówczas szerokość 40 lub 48 cm i są zrobione z betonu klasy 350 albo 400, czyli najcieplejszego, bo zawierającego najwięcej powietrza. Ponieważ jest to materiał mniej wytrzymały niż silikaty lub ceramika (bloczek z betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3 ma wytrzymałość 3 MPa), mur w miejscach zwiększonych obciążeń (między innymi pod oknami) musi być zbrojony prętami zatopionymi w zaprawie albo gotowym zbrojeniem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Beton komórkowy łatwo się obrabia. Elementy docina się ręcznie do założonego kształtu. Nadaje się do murowania ścian o nietypowej geometrii

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.