| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton i gazobeton

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton i gazobeton

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Poznaj zalety ścian zewnętrznych z bloczków lub pustaków keramzytobetonowych oraz z bloczków gazobetonowych.

Keramzytobeton

To lekki beton, w którym kruszywem jest keramzyt, czyli ceramiczne kulki wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Produkuje się z niego pustaki, pełne bloczki oraz pustaki wypełnione styropianem. Pustaki keramzytobetonowe przeznaczone na ściany dwuwarstwowe mają wymiary 50 x 24 x 24 cm. Ważą 18 kg. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,205 W/(m.K). Mają wytrzymałość na ściskanie 2,5 MPa i najczęściej służą do budowy 2-3 kondygnacyjnych budynków. Tam, gdzie będą musiały przenieść większe obciążenia, muszą być dodatkowo zbrojone. Łączy się je na pióro i wpust, a spoiny poziome wypełnia zaprawą cementowo-wapienną.

Autor: z archiwum Muratora

Pustaki keramzytobetonowe to materiał dobrze izolujący cieplnie i akustycznie

Beton komórkowy

To beton spulchniony gazem popularnie zwany gazobetonem. Dzięki dużej zawartości powietrza w masie jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych. Są one tym lepsze, im więcej jest powietrza, a beton jest mniej gęsty. Beton komórkowy jest produkowany w różnych klasach gęstości. Od niskich 300, 400, do wysokich 600, 700, a nawet 1000 kg/m3. Współczynnik przewodzenia ciepła dla betonu komórkowego 400 wynosi 0,11 W/(m.K), dla betonu o klasie gęstości 600 – 0,17 W/(m.K). Do budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych wybiera się elementy o szerokości 24 cm i gęstości 500, 600 lub 700. Z betonu komórkowego można też wznosić ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wówczas szerokość 40 lub 48 cm i są zrobione z betonu klasy 350 albo 400, czyli najcieplejszego, bo zawierającego najwięcej powietrza. Ponieważ jest to materiał mniej wytrzymały niż silikaty lub ceramika (bloczek z betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3 ma wytrzymałość 3 MPa), mur w miejscach zwiększonych obciążeń (między innymi pod oknami) musi być zbrojony prętami zatopionymi w zaprawie albo gotowym zbrojeniem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Beton komórkowy łatwo się obrabia. Elementy docina się ręcznie do założonego kształtu. Nadaje się do murowania ścian o nietypowej geometrii

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.