| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika zwykła i ceramika poryzowana

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika zwykła i ceramika poryzowana

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe – powódź, niską temperaturę. Nadają się do zastosowania na każdej działce. Z pustaków ceramicznych, z ceramiki poryzowanej mozna wznosić zewnętrzne ściany jednowarstwowe.

Autor: ZCB OWCZARY

Nowoczesne pustaki z ceramiki poryzowanej łączy się na pióro-wpust, co ogranicza powierzchnię spoin i poprawia izolacyjność całego muru

Pustaki ceramiczne tradycyjne

To klasyczny, sprawdzony od lat materiał. W sprzedaży są tradycyjne pustaki typu Max oraz U, z których wznosi się ściany dwuwarstwowe. Warstwa konstrukcyjna takiego muru ma grubość 25 lub 29 cm. Są nieco cieplejsze od silikatów. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,34-0,40 W/(m.K). Mur z pustaków z ceramiki tradycyjnej ma bardzo dobre parametry akustyczne. Są one lżejsze od bloczków silikatowych, ważą 8-9 kg/szt.

Pustaki z ceramiki poryzowanej

Nowocześniejszą odmianą są pustaki z ceramiki poryzowanej, które dzięki mikroporom są cieplejsze od tych tradycyjnych (λ to 0,235 W/(m.K)). Te najpopularniejsze, o szerokości 25 cm, są od nich nieco dłuższe i o kilka kilogramów cięższe (ważą kilkanaście kilogramów). Ceramika poryzowana ma lepszą izolacyjność, lecz mniejszą gęstość i wytrzymałość (10-15 MPa) – pustaki te są więc też bardziej kruche. Dwuwarstwową zewnętrzną ścianę nośną można wybudować z pustaków poryzowanych o szerokości 19 cm (18,8 cm), jednak jeśli ma ona przenieść większe obciążenia ze stropu i z dachu lub może być miejscowo osłabiona, musi mieć grubość 25 cm.

Autor: Andrzej T. Papliński

Ceramika charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła. Zarówno w lecie, jak i w zimie w domu jest przyjemny mikroklimat

Pustaki do ścian jednowarstwowych

Szerokie pustaki (o grubości 44, a nawet 50 cm) nadają się również do budowania ścian jednowarstwowych. Aby osiągnąć wymagany współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę, niektóre pustaki mają nie tylko łączenia na pióro i wpust, ale również szlifowane powierzchnie poziome. Dzięki temu ściśle do siebie przylegają i w miejscach spoin poziomych są mniejsze mostki cieplne. Można wtedy osiągnąć lepsze parametry izolacyjne ściany. Pustaki z ceramiki poryzowanej są nieco gorszymi izolatorami akustycznymi niż te z ceramiki tradycyjnej. Do budowania ścian dobrze tłumiących hałas wybiera się poryzowane pustaki akustyczne. Ich komory wypełnia się zaprawą.

Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.