| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika zwykła i ceramika poryzowana

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika zwykła i ceramika poryzowana

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe – powódź, niską temperaturę. Nadają się do zastosowania na każdej działce. Z pustaków ceramicznych, z ceramiki poryzowanej mozna wznosić zewnętrzne ściany jednowarstwowe.

Autor: ZCB OWCZARY

Nowoczesne pustaki z ceramiki poryzowanej łączy się na pióro-wpust, co ogranicza powierzchnię spoin i poprawia izolacyjność całego muru

Pustaki ceramiczne tradycyjne

To klasyczny, sprawdzony od lat materiał. W sprzedaży są tradycyjne pustaki typu Max oraz U, z których wznosi się ściany dwuwarstwowe. Warstwa konstrukcyjna takiego muru ma grubość 25 lub 29 cm. Są nieco cieplejsze od silikatów. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,34-0,40 W/(m.K). Mur z pustaków z ceramiki tradycyjnej ma bardzo dobre parametry akustyczne. Są one lżejsze od bloczków silikatowych, ważą 8-9 kg/szt.

Pustaki z ceramiki poryzowanej

Nowocześniejszą odmianą są pustaki z ceramiki poryzowanej, które dzięki mikroporom są cieplejsze od tych tradycyjnych (λ to 0,235 W/(m.K)). Te najpopularniejsze, o szerokości 25 cm, są od nich nieco dłuższe i o kilka kilogramów cięższe (ważą kilkanaście kilogramów). Ceramika poryzowana ma lepszą izolacyjność, lecz mniejszą gęstość i wytrzymałość (10-15 MPa) – pustaki te są więc też bardziej kruche. Dwuwarstwową zewnętrzną ścianę nośną można wybudować z pustaków poryzowanych o szerokości 19 cm (18,8 cm), jednak jeśli ma ona przenieść większe obciążenia ze stropu i z dachu lub może być miejscowo osłabiona, musi mieć grubość 25 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

Ceramika charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła. Zarówno w lecie, jak i w zimie w domu jest przyjemny mikroklimat

Pustaki do ścian jednowarstwowych

Szerokie pustaki (o grubości 44, a nawet 50 cm) nadają się również do budowania ścian jednowarstwowych. Aby osiągnąć wymagany współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę, niektóre pustaki mają nie tylko łączenia na pióro i wpust, ale również szlifowane powierzchnie poziome. Dzięki temu ściśle do siebie przylegają i w miejscach spoin poziomych są mniejsze mostki cieplne. Można wtedy osiągnąć lepsze parametry izolacyjne ściany. Pustaki z ceramiki poryzowanej są nieco gorszymi izolatorami akustycznymi niż te z ceramiki tradycyjnej. Do budowania ścian dobrze tłumiących hałas wybiera się poryzowane pustaki akustyczne. Ich komory wypełnia się zaprawą.

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...