Zasady budowy ścian działowych i kolejności związanych z tym prac

2012-04-06 13:26

Pomieszczenia w domu wydzielamy zwykle ścianami. Muszą one być więc trwałe, utrzymywać ciężar różnych przedmiotów, a także izolować akustycznie. Cele te osiągniemy, jeśli do budowy ścianek działowych użyjemy właściwie dobranych materiałów

murowanie ścianki
Autor: XELLA/YTONG Układ ścian na piętrze lub poddaszu należy określić już na etapie projektu, aby zaplanować ewentualne wzmocnienie stropu

Podstawowym zadaniem ścian działowych jest dzielenie przestrzeni domu. Ich konstrukcja nie musi być masywna, bo nie są one poddawane tak dużym obciążeniom jak ściany konstrukcyjne, ale bez wątpienia powinny chronić przed hałasem. Trzeba też uwzględnić ewentualne mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnię, na przykład półki z książkami czy wiszące szafki
kuchenne.

Dobrze dobrane  materiały

Wybierając materiały do budowy ściany działowej, powinniśmy mieć na uwadze jej późniejsze przeznaczenie. Wybór w tym przypadku jest zdecydowanie większy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na to, że prace te następują po sobie, a także dlatego, że materiały najłatwiej zamówić z jednego źródła i przywieźć tym samym transportem.
Jednym z popularnych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna murowana bokiem o szerokości 12 cm. Mniej powszechne jest budowanie cieńszym bokiem, ponieważ wtedy cegły trzeba zbroić poziomo. Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechuje wysoka wytrzymałość i ochrona akustyczna, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też stawia się je w ściśle zaplanowanych miejscach, najczęściej na wzmocnieniach stropów.
Dobrą izolację akustyczną zapewniają ściany z silikatów, są jednak również bardzo ciężkie.

Najważniejsze  połączenia

Ściany działowej nie należy łączyć ze stropem nad nią. Po pojawieniu się obciążenia, czyli po postawieniu ścian na stropie piętra, nastąpi jego ugięcie, które nie może spowodować nacisku na ścianę. Również połączenie ze stropem, na którym stoi ściana, nie może być monolityczne. Gdy takie jest, ugięcie stropu powoduje zarysowanie ściany działowej. Dlatego pierwszą warstwę ściany (szychtę) układa się na materiale oddzielającym ją od stropu, np. na papie, szczelinę pod stropem wypełnia się zaś pianką poliuretanową. Ściana pracuje wtedy samodzielnie, przenosząc tylko ciężar własny.
Ściany murowane mogą stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do belek nośnych, wzdłuż belek zamontowanych podwójnie albo na specjalnie zbrojonych żebrach. Na stropach­ płytowych ściany można stawiać niemal dowolnie – zależnie od tego, jak strop został zazbrojony. Ściany szkieletowe na wszelkich stropach zazwyczaj można umieszczać w dowolnym miejscu.

Szybkie w budowie ściany szkieletowe

Budowa lekkich ścian jest szybka i stosunkowo prosta. Najpierw wytycza się linię ich przebiegu na podłodze, suficie i ścianach, z którymi działowa będzie się stykać. Później zaczyna się montaż rusztu nośnego. Jego dolną i górną część stanowią profile metalowe. Dolny przykręca się do podłogi, a górny do sufitu. Pod profilami trzeba umieścić podkładkę wytłumiającą. Pionowe słupki – również z profili metalowych – po docięciu na potrzebną długość wkłada się (bez przykręcania) między profile poziome. 
Okładzinę rusztu wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych grubości 12,5 mm. Można zastosować płyty OSB lub MFP. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zwykłe płyty lepiej zastąpić takimi o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty montuje się pionowo, przykręcając je jedynie do profili pionowych. Odległość między okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.