Ściany o nietypowych kształtach - ciekawe pomysły na oryginalne ściany

2012-09-14 13:31
Nietypowa ściana
Autor: HANSE HAUS Wykusz na planie okręgu tworzy harmonijną całość z podstawową bryłą domu. Jego okrągły kształt i duże okna otwierają budynek na otoczenie (fot. HANSE HAUS).

Warto się pokusić o choć jedną nietypową ścianę zewnętrzną – pomaga ona wpisać dom w otoczenie i buduje jego indywidualny charakter. Takie ściany pozwalają też na oryginalną aranżację wnętrza i dodają mu uroku. Podkreślają rangę wykusza, ryzalitu lub wejścia do domu.

Ściany zewnętrzne nie zawsze muszą być proste i łączyć się pod kątem 90°– nierzadko projektuje się ściany biegnące po łuku lub tworzące kąt ostry albo rozwarty. Planuje się je nie tylko po to, by zaspokoić fantazję architekta. Są efektowne, ale również praktyczne, gdyż poszerzają dostęp słońca do budynku. Tak zaprojektowane domy łatwiej postawić na tak zwanej trudnej działce, na przykład między gęstą siatką drzew, które żal nam wyciąć. Dom zaprojektowany w ten sposób ma również uzasadnienie na nietypowo ukształtowanej działce, np. na pofałdowanym terenie czy na działce opartej na skarpie lub po prostu wąskiej, gdzie musimy manewrować długością i kształtem ścian, by zmieścić się w granicach zgodnie z przepisami. Taka forma domu prowokuje także do ciekawego aranżowania ogrodu.

Pomysł na ścianę

Uzasadnieniem użycia nietypowych ścian może być poprawienie proporcji domu, np. gdy jest zbyt długi – ich wprowadzenie optycznie go skróci. Gdy z kolei łukowa linia lub kąt ostry ma miejsce pośrodku bryły, zaznacza oś główną elewacji. Formami tworzącymi półkole czy trójkąt podkreśla się również wyjątkowość danego miejsca. Umieszcza się je na elewacji frontowej i w ten sposób zaznacza wejście do domu – to zaproszenie do wnętrz.

Nietypowe ściany można też zastosować na elewacji ogrodowej – gdy łukową lub trójkątną ścianę wzbogacimy dużymi przeszkleniami, ogród będzie otaczał dom z trzech stron, tworząc wrażenie wkraczania do wnętrza. Niekiedy takie formy pojawiają się na elewacjach bocznych oraz w narożach budynku (tu dominują wielokąty i ściany łukowe).

Ściany wystające poza lico muru

Linie ścian biegnące po łuku lub łączące się pod kątem ostrym czy rozwartym często pojawiają się na wykuszach i ryzalitach, czyli elementach wystających poza lico budynku. Tworzą integralną całość, chociaż rozbijają zwartą formę domu. Ich dynamiczna linia ożywia elewację, często buduje indywidualność i dodaje jej splendoru. Współczesne wykusze nawiązują do form stosowanych w międzywojniu, kiedy to przyjmowały kształt prostokąta o ściętych narożach, półkola lub trapezu, a także trójkąta.

Warto wiedzieć

Na to, jak koliste ściany będą się prezentowały na elewacji, wpływa m.in. sposób ich wykończenia.

  • Duże okna. Szczególny charakter zarówno łukowych, jak i trójkątnych oraz wielokątnych ścian podkreśla się dużymi przeszkleniami. Dawniej chętnie ozdabiano ryzality oknami o wymyślnych kształtach zwieńczonymi efektownymi nadprożami. Dzisiaj często są to nowoczesne okna z minimalną liczbą podziałów.
  • Ozdobne elementy architektoniczne. Detale o nietypowych kształtach wieńczy się również ścianką attykową, a w strefie parteru arkadowymi podcieniami. Dawniej ryzalit lub wykusz był szczególną ozdobą, gdyż przed nim sytuowano portyk, nad którym umieszczano taras. Dzisiaj stosuje się te same środki, chociaż rzadko w tak bogatej formie.
  • Wyróżniający materiał wykończeniowy. Obecność elementów budynku o nietypowym kształcie podkreśla się kolorem lub fakturą tynku czy też farby. Dobrym sposobem akcentującym wyjątkowość ścian jest boniowanie narożników. Równie często podkreśla się je przez obłożenie klinkierem, płytkami ceramicznymi czy okładzinami kamiennymi. Doskonale wyglądają pokryte oblicówką drewnianą lub płytami fornirowanymi.

Funkcjonalność i wygoda wnętrz z nietypową ścianą

Poza urozmaiceniem bryły budynku zadaniem ścian opartych na planie półkola lub trójkąta czy wielokąta jest powiększenie powierzchni pomieszczeń. W strefie wejścia to doskonałe miejsce na efektowny, przestronny hol czy klatkę schodową. Gdy skłaniamy się ku rozwiązaniom bardziej praktycznym, w pomieszczeniu z łukową ścianą można umieścić przedsionek. Tworzy on reprezentacyjną przestrzeń nadającą domowi rangę. Miejsca te prześwietlone oknami to dobra lokalizacja dla kanapy – doświetlenie światłem dziennym sprzyja lekturze i wygodnemu odpoczynkowi. Dlatego poza kanapą warto w takiej przestrzeni postawić regały z książkami. Jeśli za nietypową ścianą kryje się wykusz lub ryzalit, dobrze jest ulokować w nim jadalnię – nasłoneczniona przestrzeń to idealne miejsce do spożywania posiłków.

Łazienka w pomieszczeniu z łukową ścianą
Autor: Marcin Czechowicz Usytuowanie łazienki w pomieszczeniu z łukową ścianą zobowiązuje do odpowiedniego doboru sprzętów. Pasuje tam na przykład owalna wanna.

Nietypowa ściana a druga kondygnacja

Ściana o oryginalnym kształcie daje również ciekawy efekt na drugiej kondygnacji lub półpiętrze. Można tam zorganizować pomieszczenie o szczególnym charakterze, np. bibliotekę czy pokój zabaw. Warto zastosować taką formę w domu z poddaszem użytkowym. Gdy za ścianą łukową lub trójkątną kryje się dwukondygnacyjny ryzalit, wówczas nawet na poddaszu zyskujemy pełnowartościową przestrzeń bez skosów, a ponadto w tak zbudowanej ścianie można umieścić okna elewacyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają