| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany murowane z bloczków silikatowych. Co wpływa na ich izolacyjność akustyczną?

Ściany murowane z bloczków silikatowych. Co wpływa na ich izolacyjność akustyczną?

Mury silikatowe uchodzą za przegrody o najlepszej izolacyjności akustycznej, co zawdzięczają dużej masie budulca. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na izolacyjność ma również technologia murowania ścian z bloczków silikatowych, a konkretnie – sposób wykonania spoin pionowych.

Spełnienie wymagań odnośnie izolacyjności akustycznej, które ustala Prawo Budowlane, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 oraz odpowiednie normy, nie jest wcale takie proste. Projektanci i wykonawcy często są na bakier z zagadnieniami akustyki budowli. Trzeba też wiedzieć, że na skuteczność izolacyjną murów ma wpływ znacznie więcej czynników i nie decyduje tu wyłącznie zastosowany materiał budowlany. Liczy się choćby geometria elementów murowych (bloczki pełne, drążone) i rodzaj drążeń. Ważną rolę odgrywa ponadto sposób połączenia elementów, grubość ściany oraz jej masa powierzchniowa, a także rodzaj zastosowanych warstw wykończeniowych.

Jak murować ściany z silikatów, żeby dobrze izolowały akustycznie

Większość bloczków silikatowych ma na bokach uformowane tak zwane pióra i wpusty. Dzięki temu podczas wznoszenia ścian nie jest konieczne wykonywanie spoin pionowych. Złącza te charakteryzują się jednak zróżnicowaną geometrią i w niektórych przypadkach przy połączeniu bloczków kształtuje się dodatkowy kanał. Brak spoiny trzeba jakoś zrekompensować. Konieczne jest zatem bardzo dobre uszczelnienie powierzchni ściany. Warto tu zaproponować gruby (12-15 mm) tynk cementowo-wapienny – zrobiony po obu stronach muru. Ścian murowanych nie powinno się z kolei wykańczać płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi do podłoża na placki kleju gipsowego. Ciężki tynk cementowo-wapienny poprawi izolacyjność ściany, pod warunkiem jednak, że jego powierzchnia będzie jednorodna. Wszelkie spękania powodują niestety spadek izolacyjności akustycznej. Usterki tego rodzaju pojawiają się na przykład w rezultacie uginania się stropów.

A może na pełną spoinę

Aby uniknąć podobnych kłopotów ze ścianami, których izolacyjność akustyczna ma szczególne znaczenie, warto jednak murować je w sposób tradycyjny, czyli wykonując zarówno spoiny poziome, jak i pionowe. Tak wnoszone mury będą też miały większa odporność na pękanie i zarysowania.

Autor: Jolanta Pietrucha

Przy murowaniu silikatowych ścian zewnętrznych nie trzeba wypełniać spoin pionowych (oczywiście jesli bloczki mają pióra i wpusty), jeśli mury będą później od zewnątrz ocieplane wełną mineralną, która także ma dobre własciwości akustyczne

Nie każdy tynk poprawi akustykę

W przypadku ścian z bloczków silikatowych na izolacyjność akustyczną nie ma wpływu rodzaj zastosowanej zaprawy. Można je murować równie dobrze na zaprawę tradycyjną, jak i na cienkowarstwową zaprawę klejową. Pod względem akustycznym odradza się jednak stosowanie zapraw ciepłochronnych, gdyż obniżają one izolacyjność akustyczna przegrody.

Tekst przygotowany na podstawie materiałów Tomasza Połubińskiego i Doroty Kajki, ekspertów Stowarzyszenia „Białe murowanie”


Zakupy materiałów budowlanych. Czy warto zaopatrywać się w lokalnych hurtowniach?

Możliwości zakupu materiałów budowlanych jest wiele. Czekają na nas duże markety, składy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.