| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany murowane z bloczków silikatowych. Co wpływa na ich izolacyjność akustyczną?

Ściany murowane z bloczków silikatowych. Co wpływa na ich izolacyjność akustyczną?

Mury silikatowe uchodzą za przegrody o najlepszej izolacyjności akustycznej, co zawdzięczają dużej masie budulca. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na izolacyjność ma również technologia murowania ścian z bloczków silikatowych, a konkretnie – sposób wykonania spoin pionowych.

Spełnienie wymagań odnośnie izolacyjności akustycznej, które ustala Prawo Budowlane, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 oraz odpowiednie normy, nie jest wcale takie proste. Projektanci i wykonawcy często są na bakier z zagadnieniami akustyki budowli. Trzeba też wiedzieć, że na skuteczność izolacyjną murów ma wpływ znacznie więcej czynników i nie decyduje tu wyłącznie zastosowany materiał budowlany. Liczy się choćby geometria elementów murowych (bloczki pełne, drążone) i rodzaj drążeń. Ważną rolę odgrywa ponadto sposób połączenia elementów, grubość ściany oraz jej masa powierzchniowa, a także rodzaj zastosowanych warstw wykończeniowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak murować ściany z silikatów, żeby dobrze izolowały akustycznie

Większość bloczków silikatowych ma na bokach uformowane tak zwane pióra i wpusty. Dzięki temu podczas wznoszenia ścian nie jest konieczne wykonywanie spoin pionowych. Złącza te charakteryzują się jednak zróżnicowaną geometrią i w niektórych przypadkach przy połączeniu bloczków kształtuje się dodatkowy kanał. Brak spoiny trzeba jakoś zrekompensować. Konieczne jest zatem bardzo dobre uszczelnienie powierzchni ściany. Warto tu zaproponować gruby (12-15 mm) tynk cementowo-wapienny – zrobiony po obu stronach muru. Ścian murowanych nie powinno się z kolei wykańczać płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi do podłoża na placki kleju gipsowego. Ciężki tynk cementowo-wapienny poprawi izolacyjność ściany, pod warunkiem jednak, że jego powierzchnia będzie jednorodna. Wszelkie spękania powodują niestety spadek izolacyjności akustycznej. Usterki tego rodzaju pojawiają się na przykład w rezultacie uginania się stropów.

A może na pełną spoinę

Aby uniknąć podobnych kłopotów ze ścianami, których izolacyjność akustyczna ma szczególne znaczenie, warto jednak murować je w sposób tradycyjny, czyli wykonując zarówno spoiny poziome, jak i pionowe. Tak wnoszone mury będą też miały większa odporność na pękanie i zarysowania.

Autor: Jolanta Pietrucha

Przy murowaniu silikatowych ścian zewnętrznych nie trzeba wypełniać spoin pionowych (oczywiście jesli bloczki mają pióra i wpusty), jeśli mury będą później od zewnątrz ocieplane wełną mineralną, która także ma dobre własciwości akustyczne

Nie każdy tynk poprawi akustykę

W przypadku ścian z bloczków silikatowych na izolacyjność akustyczną nie ma wpływu rodzaj zastosowanej zaprawy. Można je murować równie dobrze na zaprawę tradycyjną, jak i na cienkowarstwową zaprawę klejową. Pod względem akustycznym odradza się jednak stosowanie zapraw ciepłochronnych, gdyż obniżają one izolacyjność akustyczna przegrody.

Tekst przygotowany na podstawie materiałów Tomasza Połubińskiego i Doroty Kajki, ekspertów Stowarzyszenia „Białe murowanie”


Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...