| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany działowe z bloczków silikatowych. Zasady murowania ściany

Ściany działowe z bloczków silikatowych. Zasady murowania ściany

Ściany działowe z silikatów dobrze chronią przed hałasem, a ich gładka powierzchnia pozwala na dowolność w doborze wykończenia. Ściany działowe z bloczków silikatowych zazwyczaj są murowane z elementów o niewielkiej grubości. W wysokich wnętrzach ściany działowe osiągają ponad 3 m wysokości – bez odpowiedniej stabilizacji mogą runąć nawet pod niewielkim naporem.

Murowanie ścian działowych z bloczków silikatowych

Ściany działowe są murowane przeważnie z najwęższych elementów (od 6,5 do 12 cm), gdyż nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych. Lepiej, by nie były zbyt szerokie, aby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca w pomieszczeniach. Tylko na ściany, na których mają wisieć ciężkie przedmioty, na przykład w kotłowni czy kuchni, lepiej używać bloczków grubszych (12-15 cm). Można w nich stabilnie zamocować łączniki, a przy okazji osiągnie się lepsze parametry akustyczne ściany i w ten sposób ochroni resztę domu przed hałasem urządzeń technicznych. Aby przyspieszyć prace, warto korzystać z większych bloków o długości równej dwóm długościom typowego bloczka. Jeśli ściana ma nie być wykańczana tynkiem, warto wymurować ją z cegieł. Dzięki temu uzyska się ciekawy akcent dekoracyjny wnętrza. Bloczków silikatowych nie wolno łączyć trwale ze stropem ponieważ należy zachować swobodę ugięcia stropu, jednocześnie zapobiegając spękaniu ścian działowych.

Jak prawidłowo łączyć je ze ścianami nośnymi

Ściany działowe powinny być połączone z nośnymi, inaczej mogłyby się przewrócić pod naporem ludzkiego ciała albo wskutek trzaśnięcia osadzonymi w nich drzwiami. Do połączenia najłatwiej użyć stalowych kotew, które podczas murowania ścian nośnych wypuszcza się z ich spoin wzdłuż linii planowanych działówek. Dobrze, jeśli oba rodzaje ścian są wznoszone z elementów tej samej wysokości, wtedy kotwy trafiają w spoiny, ale można też je odginać i przykręcać do powierzchni czołowych bloczków. Kotwy powinno się rozmieszczać tak, aby na wysokości ściany były przynajmniej trzy: w dolnej części, w górnej i na środku.

Uwaga na zmiany przy stawianiu ścianek działowych

Przegrody wymurowane z różnych elementów różnią się ciężarem i zużyciem materiałów, a to musi być uwzględnione w projekcie. Do wymurowania 1 m2 najbardziej typowej działówki grubości 12 cm potrzeba na 1 m2 9 bloków o podwójnej długości lub 18 bloczków standardowych, ale aż 48 cegieł. Metr ściany z bloków lub bloczków drążonych waży 160-180 kg/m2 (na zaprawie klejowej) dom z silikatów lub 200-240 kg/m2 (na zaprawie tradycyjnej), a z cegieł – prawie 500 kg. Dla porównania, ściana grubości 8 cm z bloczków łączonych na cienkie spoiny waży około 110 kg/m2, a przegroda o podwyższonej izolacyjności akustycznej grubości 18 cm – mniej więcej 400 kg/m2.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy

Wiotkie ściany można stabilizować za pomocą kotew przykręcanych do przegród nośnych, ale jeszcze sztywniejsze wzmocnienie uzyskuje się, stosując dodatkowo tradycyjne przemurowania

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli ściana działowa jest długa i podparta tylko z jednej strony albo ma być wolno stojąca, to w co drugiej spoinie poziomej należy umieścić zbrojenie

WARTO WIEDZIEĆ

Mocowanie

Na twardych silikatowych ścianach bez obaw można wieszać ciężkie przedmioty, takie jak kocioł, szafki czy półki na książki, a nawet przykręcać do nich sprzęty obciążane dynamicznie, jak choćby linki wyciągu do treningu siłowego albo drabinkę prowadzącą na antresolę. Dzięki zwartej strukturze bloczków łączniki pozostają stabilne nawet podczas drgań, bo nie tworzy się wokół nich pusta przestrzeń i nie ma zagrożenia ich poluzowania.

Wytrzymała przegroda

Ściany pokojów dziecięcych oraz te umieszczone w ciągach komunikacyjnych – przy wejściu, w korytarzu, obok schodów – są bardziej niż inne narażone na uszkodzenia. Muszą znosić drgania wywołane uderzeniami ciężkich przedmiotów, trzaskaniem drzwiami itp. Ich narożniki nie powinny też kruszyć się ani odłupywać wskutek przypadkowego uderzenia. Twarde, ciężkie i wytrzymałe silikaty dobrze radzą sobie z tym zadaniem.

Estetyczne wykończenie

Ściany wymurowane z białych bloczków silikatowych są równe i gładkie. Precyzyjne wymiarowanie elementów sprawia, że do murowania ścian wystarczy minimalna zalecana ilość zaprawy, nie wypływa ona ze spoin i nie tworzy zacieków ani zgrubień na powierzchni ściany, łatwo ją równo zatrzeć i dzięki temu mur ma jednolitą powierzchnię. Można go wykończyć dowolnym tynkiem, nawet cienkowarstwowym, tapetą albo tylko pomalować.

Murowanie ścian z bloczków silikatowych. Wskazówki dotyczące budowy ścian z silikatów

Ściany wewnętrzne, zewnętrzne i kolankowe z bloczków silikatowych są mocne, dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...