| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany dwuwarstwowe. Które mają najlepszą izolacyjność cieplną, a które najkorzystniejszą izolacyjność akustyczną?

Ściany dwuwarstwowe. Które mają najlepszą izolacyjność cieplną, a które najkorzystniejszą izolacyjność akustyczną?

Ściany dwuwarstwowe okazują się najbardziej opłacalne w świetle nowych wymagań prawnych dotyczących izolacyjności cieplnej. Zobacz, które materiały na ściany zewnętrzne są najcieplejsze, a które mają najlepszą izolacyjność akustyczną.

Izolacyjność termiczna ścian dwuwarstwowych

Ściany dwuwarstwowe bez większego trudu pozwalają osiągnąć korzystny, bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U. Wystarczy zastosować bardzo grubą warstwę wełny lub styropianu – nawet grubszą niż mur. Gruba termoizolacja sprawia jednak pewne problemy. Trudniej jest zamocować ją do muru, bo potrzebne są niestandardowo długie kołki. Rozsądnym kompromisem jest budowa muru o niezłych właściwościach termoizolacyjnych i ocieplenie o grubości do 15 cm. Przy tak zarysowanych kryteriach liderem będzie mur grubości 30 cm z betonu komórkowego klasy 300-350. Ściana taka może mieć współczynnik U = 0,3 W/(m2.K).

Izolacyjność akustyczna ścian dwuwarstwowych

„Ciche” mury nie będą aż tak konieczne, gdy dom ma stanąć gdzieś na ustroniu, z daleka od wielkomiejskiego zgiełku. Co innego, gdy okolica jest hałaśliwa. Wtedy trzeba zacząć się bronić przed niechcianymi dźwiękami, wybierając taki materiał ścienny, który ma wysoką izolacyjność akustyczną. Najlepszy będzie ciężki i zwarty. Izolacyjność akustyczną opisuje wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej R’A1 wyrażany w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym korzystniejszy, oznacza to bowiem, że ściana stanowi lepszą barierę dla dźwięków. Także materiał ociepleniowy odegra tu znaczącą rolę. Zdecydowanie korzystniej będzie zastosować wełnę zamiast styropianu. Jej włóknista struktura działa bowiem jak tłumik. Pod względem akustyki najkorzystniejsza jest gruba ściana z silikatów lub pełnych bloczków keramzytobetonowych. Do jej budowy warto użyć bloczków pełnych. O ile mur z bloczków drążonych ma wskaźnik izolacyjności akustycznej na poziomie 53 dB, to taki sam z pełnych – aż 58 dB (keramzytobeton i silikaty).

Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.