| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ścianka kolankowa. Jak ją zbudować z pustaków ceramicznych lub innych materiałów?

Ścianka kolankowa. Jak ją zbudować z pustaków ceramicznych lub innych materiałów?

Ścianki kolankowe są budowane w większości nowych domów z poddaszem. Buduje się je lub podwyższa podczas adaptacji poddasza. Jak je wykonać bez błędów?

Autor: Mariusz Bykowski

Im dach ma mniejszy kąt nachylenia, tym większa jest siła pozioma napierająca na ściankę kolankową. W stromym dachu ta składowa obciążenia jest mniejsza

Ścianka kolankowa jest to zewnętrzna ściana poddasza ustawiona na wieńcu stropowym nad ścianą niższej kondygnacji. Na ściankach kolankowych opiera się konstrukcja dachu, muszą więc być wytrzymałe, aby bezpiecznie przenieść obciążenie z dachu.

Najczęściej są murowane z tego samego materiału, z którego wznosi się ściany zewnętrzne domu. Mury mają jednak małą wytrzymałość na zginanie. Aby były w stanie przenieść siły od rozpierającej je połaci dachowej, wymagają zazwyczaj usztywnienia. Bez odpowiedniego wzmocnienia po obciążeniu dachem mogłyby się bowiem przewrócić.

Sposób usztywnienia ścianek kolankowych zależy od ich grubości, wysokości, a także od kąta nachylenia dachu i rodzaju jego konstrukcji. Najpowszechniejszym sposobem usztywnienia są żelbetowe słupki i wieniec. Zmiana wysokości ścianki kolankowej bądź nachylenia dachu wymaga przeprowadzenia ponownych obliczeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wysokość ścianki kolankowej a jej budowa

Jeśli szerokość ścianki kolankowej stanowi nie mniej niż połowę jej wysokości (na przykład ścianka z betonu komórkowego grubości 24 cm i wysokości 40 cm), dopuszcza się wzniesienie jej bez wzmocnień. Opierającą się na niej murłatę kotwi się wówczas w wieńcu stropowym przez bloczki. Innym sposobem budowy tak niskiej ścianki kolankowej jest zastąpienie muru podwyższonym wieńcem stropu ostatniej kondygnacji. W nim osadza się kotwy, do których są mocowane murłaty. Taki podwyższony wieniec betonuje się w dwóch etapach – najpierw tę część, która jest wieńcem stropowym (do wysokości nadbetonu na stropie gęstożebrowym), a następnie w deskowaniu dobetonowuje się górną część. Współpracę obu elementów wieńca zapewnia łączące je zbrojenie.

Niska ścianka kolankowa bez wieńca

Na niskiej murowanej ściance (do 70 cm wysokości, czyli z trzech warstw bloczków) można nie robić wieńca, pod warunkiem że podpiera ona dach o konstrukcji krokwiowo-płatwiowej. Na murłatę nie działają bowiem wtedy tak duże siły rozporowe jak w dachu krokwiowym czy krokwiowo-jętkowym. Najprostszym sposobem wzmocnienia jest wtedy wypuszczenie z wieńca ostatniego stropu kotew na długość pozwalającą na zamocowanie do nich murłaty. Rozstaw kotew odpowiada zazwyczaj podwojonemu rozstawowi krokwi. Murując ścianki, zostawia się wokół kotew przestrzeń, którą później wypełnia się betonem. Jednak zdarza się, że na tak usztywnionych ścianach pojawiają się poziome rysy. Aby do tego nie dochodziło, można je  połączyć prętami zbrojeniowymi przechodzącymi przez słupki betonowe i zatopionymi w spoinach poziomych.

Słupki żelbetowe

Pewniejszym wzmocnieniem ścianki kolankowej są słupki żelbetowe. Ich rozstaw zagęszcza się tak (na przykład do 1,5 m), aby można było do nich zakotwić murłatę. Zbrojąc wieniec stropowy niższej kondygnacji, wypuszcza się z niego pionowe pręty wysokości słupka. Po wymurowaniu ścianki pozostawione fragmenty ze zbrojeniem deskuje się i zabetonowuje. Powstają żelbetowe słupki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym.

Wieniec ścianki kolankowej

Gdy więźba dachowa ma konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową, ścianki kolankowe trzeba wzmocnić słupkami żelbetowymi, a na ściance kolankowej zrobić wieniec. Jego minimalny przekrój może mieć 250 cm2 (na ściance z betonu komórkowego grubości 24 cm wystarczy wieniec wysokości 15 cm). Kotwy, do których przykręca się murłatę, są wówczas zamocowane w górnym wieńcu. Można też z nich zrezygnować, a murłaty przykręcić do wieńca stalowymi śrubami rozporowymi.

Wysoka ścianka kolankowa

Gdy ścianki mają powyżej 1 m, zawsze spina się je wieńcem, niezależnie od rodzaju konstrukcji więźby dachowej. Aby przekazać obciążenie z dachu na nośne elementy konstrukcji, wieniec na ściance kolankowej łączy się z wieńcem ostatniego stropu za pośrednictwem zbrojonych słupków regularnie rozstawionych w ściance kolankowej. Wieniec na ściankach kolankowych projektuje się podobnie jak wieniec stropowy.

W dachach dwuspadowych, które podpierają dwie równoległe ścianki kolankowe, wieniec może przechodzić przez ściany szczytowe – jego fragmenty mogą biec ukośnie, aby podnieść go nad otwory okienne, gdzie jednocześnie pełni funkcję nadproża. Układ wzmocnień zależy od rozpiętości tej ściany oraz kształtu i wielkości zaprojektowanych w niej otworów okiennych.

Przeczytaj dodatkowo:
Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...