| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć ilość potrzebnych materiałów

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć ilość potrzebnych materiałów

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i spoiwa, którym je połączymy. Możemy wybrać je zależnie od naszych preferencji lub po obliczeniach, na podstawie dostępnego budżetu. Dowiedz się, jak policzyć powierzchnię ścian, określić ilość potrzebnego materiału i zaprawy oraz zaplanować dostawę.

Jak obliczyć powierzchnię ścian pełnej wysokości

Powierzchnię ścian liczymy na podstawie projektu, konieczne będą rzut i przekrój domu wykonane w skali. Mnożymy łączną długość ścian, mierzoną w osiach, czyli w środku części konstrukcyjnej ściany, przez wysokość. Jeżeli nie znamy długości ścian w osiach, możemy od wymiarów zewnętrznych odjąć dwie grubości ocieplenia i grubość ściany zewnętrznej. Wysokość ścian to odległość od podłogi na gruncie (lub wieńca fundamentowego jeśli istnieje) do spodu wieńca stropowego.

Obliczenia wykonamy dla ścian zewnętrznych na przykładzie projektu domu Miarodajny - wariant VI o prostokątnym rzucie, wymiarach zewnętrznych 8,8 m oraz 8,3 m z poddaszem nieużytkowym i dachem dwuspadowym.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Wizualizacja projektu Miarodajny VI

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Rzut domu Miarodajny VI

Długość ścian w osiach = zewnętrzna długość ścian – 2 x ocieplenie – grubość ściany

8,8 m – 2 x 0,2 m – 0,24 m = 8,16 m

8,3 m – 2 x 0,2 m – 0,24 m = 7,66 m

Jak obliczyć powierzchnię ścian na poddaszu?

Ściany poddasza to ścianki kolankowe i dwie trójkątne ściany w szczycie. Ściany kolankowe w projekcie zostały wykonane jako żelbetowe, my jednak policzymy je jako murowane. Powierzchnię ścian kolankowych liczymy podobnie jak ściany na parterze, ze względu na ich prostokątny kształt. Jak zatem liczymy ściany trójkątne? Oczywiście z pola trójkąta – mnożymy połowę podstawy trójkąta i wysokość liczoną od wierzchu stropu do spodu konstrukcji dachowej. Pamiętajmy, że w ściankach kolankowych i szczytowych mogą znaleźć się dodatkowe wzmocnienia słupami żelbetowymi, które możemy odliczyć lub pominąć jeśli nie ma ich dużo.

Ścianki kolankowe murowane o wysokości 50 cm:

(2 x 7,66 m) x 0,5 m = 15,32 m x 0,5 m = 7,66 m2

Dwie ściany szczytowe składające się z prostokąta o wysokości 0,5 m i trójkąta o wysokości 2,77 m:

2 x ( 8,16 m x 0,5 + 8,16 m x 0,5 x 2,77 m) = 30,76 m2

Powierzchnia ścian = łączna długość ścian x wysokość (2,96 m)

(2 x 7,66 m + 2 x 8,16 m) x 2,96 m = 31,64 m x 2,96 m = 93,65 m2

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Przekrój domu Miarodajny VI

Jak obliczyć łączną powierzchnię ścian zewnętrznych

Łączna powierzchnia ścian dla domu według tego projektu przy założeniu ścianki kolankowej 0,5 m i wysokości kalenicy 6,56 m, grubości konstrukcji dachu 0,4 m oraz stropu grubości 0,2 m wynosi:

93,65 m2 + 7,66 m2 + 30,76 m2 = 132,07 m2

Od otrzymanej powierzchni ścian zewnętrznych na parterze oraz ścian na poddaszu odejmujemy powierzchnię drzwi i okien (17,52 m2) otrzymując łączną powierzchnię ścian do wymurowania:

132,07 m2 – 17,52 m2 = 114,55 m2

Jak obliczyć powierzchnię ścian wewnętrznych

Powierzchnię ścian wewnętrznych obliczamy również w osiach ścian. Mnożymy ich łączną długość i wysokość w przypadku ścian prostokątnych. Problem w obliczeniu mogą sprawić ściany na poddaszu użytkowym. Dzielimy je na możliwie jak najmniejszą ilość figur o łatwym do policzenia polu. Od łącznej powierzchni ścian odejmujemy powierzchnię stolarki drzwiowej.

ZDANIEM EKSPERTA

Ekspert H+H - Robert JaniakPomocne aplikacje mobilne

Wykonanie obliczenia potrzebnej powierzchni ścian jest najbardziej żmudnym etapem przygotowywania własnej wyceny kosztów prac murarskich. Mając jednak te informacje, dalszą część wyceny można przeprowadzić w zasadzie automatycznie. Przychodzi tutaj z pomocą aplikacja mobilna Niezbędnik H+H. Aby skorzystać z aplikacji należy najpierw zdecydować jakiej jakości (standardy jakościowe), jakiej gęstości oraz jakiej szerokości bloczki H+H potrzebujemy na swoją budowę. Po wprowadzeniu tych danych oraz obliczonych wielkości powierzchni ścian program sam wyliczy potrzebne ilości zaprawy murarskiej, przeliczy metry kwadratowe na pełne palety oraz oszacuje ilość koniecznych transportów samochodowych. Użytkownik Niezbędnika H+H może uzyskać gotowy raport w formie pliku pdf przesłanego na podany adres mailowy. Oprócz tej funkcjonalności aplikacja pomaga także w znalezieniu danych teleadresowych najbliższego przedstawiciela handlowego, który doradzi gdzie, w jakiej hurtowni materiałów budowlanych można nabyć produkty H+H. Niezbędnik H+H to również aktualna baza informacji technicznych o całym asortymencie firmy.

Dowiedz się więcej o H+H >>>

Robert Janiak - Product Manager H+H

Obliczamy ilość materiału potrzebną do wymurowania ścian

Gdy zdecydowałeś już, z jakiego materiału będziesz budował dom i policzyłeś łączną powierzchnię ścian zewnętrznych i wewnętrznych, będziesz potrzebował danych na temat zużycia budulca na m2 ściany. Takie informacje znajdziesz zazwyczaj na stronie producenta. Dla przykładu dla bloczków z betonu komórkowego o gęstości 350 kg/m3 o szerokości 24 cm, długości 62,5 cm i wysokości 25 cm, zużycie wynosi 6,4 szt/m2 ściany.

Policzmy dla tych danych, ile sztuk bloczków potrzebujemy na wymurowanie ścian zewnętrznych:

114,55 m2 x 6,4 szt/m2 = 733,12 = 734 szt.

Inne zużycie materiału może być dla ścian wewnętrznych, jeśli wybierzemy bloczki o innej wysokości i długości. Dla przykładu dla bloczków z betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3 o szerokości 12 cm, długości 59 cm i wysokości 24 cm zużycie wynosi 7,06 szt/m2 ściany.

Zaprawa potrzebna do wymurowania ścian

Ilość potrzebnej zaprawy należy obliczyć zależnie od wyboru technologii, w jakiej wykonamy spoiny. Zużycie suchej mieszanki do wykonania tradycyjnych, grubych spoin zależy od rodzaju bloczków np. dla bloczków profilowanych, łączonych na pióro i wpust wynosi około 17,5 kg/m2

114,55 m2 x 17,5 kg/m2 = 2 004,63 kg

2 004,63 kg / 25 kg = 80,19 = 81 worków

Dla bloczków o grubości 24 cm murowanych na zaprawę cienkowarstwową przykładowe zużycie suchej mieszanki to 2,4 kg/m2, w naszym przypadku potrzebujemy:

114,55 m2 x 2,4 kg/m2 = 274,92 kg

Jeśli opakowanie zawiera 25 kg zaprawy klejącej to musimy kupić:

274,92 kg / 25 kg = 10,99 , czyli 11 worków

Spoiną z piany spaja się szlifowane pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego. Jej zużycie to około 0,15 l/m2 ściany nośnej, a pojemność puszki to 750 ml.

114,55 m2 x 0,15 l/m2 = 17,18 l 17,18 l / 0,75 l = 22,91 = 23 puszki

Jaki zapas materiału przyjąć?

Planując murowanie ścian powinniśmy przyjąć 5-10 procentowy zapas przy zamówieniu materiałów ściennych. Policzmy ile bloczków powinniśmy zamówić:

734 szt x 1,05 = 770,7 szt = 771 szt

771 szt / 36 szt = 21,42 = 22 palety

W takim wypadku zamówmy 22 palety bloczków.

W przypadku zaprawy, jeśli istnieje możliwość dokupienia jej w pobliskim sklepie budowlanym, możemy nie kupować jej na zapas. Wystarczy kontrolować jej zużycie na bieżąco i w razie potrzeby dokupić kolejny worek zaprawy lub puszkę piany.

Gdzie kupować materiały do budowy ścian?

Na początku możemy przejrzeć oferty marketów budowlanych, niektóre z nich posiadają materiały dobrych, renomowanych marek. Warto przed zamówieniem zajrzeć do nich i zobaczyć jak wyglądają materiały składowane w ich sklepie. Przy zakupie kierujmy się też odległością, im bliżej danego sklepu lub składu mieszkamy, tym krócej potrwa transport i łatwiej nam odwiedzić punkt sprzedaży przed podjęciem decyzji. Szukamy oczywiście promocji cenowych powiązanych z korzystnym cenowo lub darmowym transportem. Kolejnym miejscem, w którym powinniśmy szukać atrakcyjnych ofert jest skład materiałów budowlanych. Gdy znamy ilość potrzebnych materiałów możemy zadzwonić do kilku składów budowlanych, porównać cenę materiału za sztukę lub paletę. Zapytajmy o dodatkowe usługi jak darmowy transport lub przy atrakcyjnym cenowo zakupie w okresie zimowym o możliwość darmowego przechowania naszych zakupów do wiosny.

Transport i przechowywanie materiałów

22 palety bloczków zajmują sporo miejsca, a są to jedynie palety z materiałem na murowanie ścian zewnętrznych. Dobrze rozplanować wcześniej dostawy materiału, szczególnie gdy dysponujemy małą działką, a nie mamy możliwości lub zgody, aby składować materiał na sąsiednich działkach. Na początku będziemy go potrzebować najwięcej, na budowę ścian parteru, kolejno na ściany piętra, a na końcu na ściany działowe. Przeliczmy ilość tak, aby palety zmieściły się na działce, nie musiały stać tygodniami narażone na warunki zewnętrzne, ale również zaplanujmy dostawy tak, aby mieć pewność, że dostawca zgodzi się dostarczyć nam materiały na korzystnych warunkach.

Jak porównać koszt wymurowania ścian?

Jeśli chcemy znać ostateczny koszt wykonania ścian, a nie zdecydowaliśmy jeszcze z jakiego materiału i na jaką zaprawę chcemy budować, porównajmy kilka wariantów. Znamy już powierzchnię naszych ścian, na stronach producentów możemy znaleźć zużycie materiałów i spoiw do wykonania ścian. W składach i sklepach budowlanych poznamy cenę za poszczególne materiały. Po przygotowaniu arkusza obliczeniowego, wprowadzamy ceny materiałów, uwzględniamy dodatkowe koszty transportu i pozwalamy mu obliczyć najkorzystniejszy dla nas wariant.

WARTO WIEDZIEĆ

H+H Gold+ TERMOH+H Gold+ TERMO

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...