| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować ścianę działową?

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować ścianę działową?

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że przydałaby się dodatkowa ściana działowa. Dowiedz się więc, gdzie możesz zlokalizować taką przegrodę i jak murować ścianę działową.

Miejsce na ścianę działową

Nowa ściana działowa dociąża strop. Nie można więc stawiać jej w dowolnym miejscu w wybudowanym domu bez sprawdzenia, czy on to wytrzyma. Jeżeli jest monolityczny, zbrojony wielokierunkowo, można na nim postawić prawie każdą działówkę, byleby jej waga nie przekroczyła założonych obciążeń użytkowych. Ten typ stropu jest najczęściej stosowany w nowym budownictwie. W przypadku nowych domów informacja o rodzaju stropu jest łatwo dostępna i zawarta w dokumentacji budowlanej. Jeśli chcesz postawić nową ścianę działową w starym domu i masz wątpliwości, jaka jest jego konstrukcja, należy zerwać warstwy podłogowe i zrobić odkrywkę. Najtrudniej jest postawić nową murowaną działówkę na stropie gęstożebrowym. W stropach tego typu pod murowanymi ścianami działowymi powinny się znaleźć żelbetowe żebra wzmacniające. Murowana ściana ustawiona wzdłuż belek stropowych nie może się opierać wyłącznie na nadbetonie i pustakach, musi stać na belce. To, czy możesz postawić ją w poprzek stropu, powinien ocenić konstruktor. Bezpieczniej stawiać tam lekką ścianę szkieletową, podobnie jak w przypadku stropu drewnianego.

Sprawdź też: ściana działowa z płyty gipsowo-kartonowej >>>

Ściana działowa: murowana lub szkieletowa

Działówkę można wymurować lub zbudować w technologii szkieletowej. Jeżeli planujesz wieszać na ścianie ciężkie elementy, półki z książkami lub szafki, lepiej się zdecydować na ścianę działową murowaną. Jest ona dużo cięższa niż szkieletowa, nie zawsze więc jej wybudowanie jest technicznie możliwe. Jest jednak trwalsza, bardziej wytrzymała i trudniej ją uszkodzić. Najlżejszą ścianę murowaną można zrobić z bloczków z betonu komórkowego. Łatwo ją wykonać samodzielnie, bo bloczki można przycinać zwykłą piłą. Jeśli masz mało miejsca na postawienie ściany, zdecyduj się na murowaną z cegły ceramicznej lub silikatowej ułożonej na szerokość 6,5 cm lub szkieletową o grubości 7,5 cm. Jest ona zbudowana z profili o szerokości 5 cm i obłożona z każdej strony warstwą płyt o grubości 1,25 cm przykręconych do konstrukcji. Jeżeli zależy ci na ścianie dobrze tłumiącej dźwięki, do jej budowy należy wybrać pełne i ciężkie materiały murowe albo wypełnić szkielet wełną mineralną.

Oparcie dla ściany

Fragment podłogi pod przyszłą ścianą należy rozebrać do aż do stropu. Usunięcie fragmentu starej wylewki i zrobienie wzdłuż nowego muru dylatacji wypełnionej miękkim materiałem, na przykład korkiem, utrudni też przenikanie dźwięków między pomieszczeniami. Mocną, dobrze zbrojoną wylewkę można zostawić, ale jeżeli będzie zbyt cienka, to pod ciężarem nowej ściany może popękać.

Murowanie ścian działowych

Nowy mur trzeba oddylatować od podłoża paskiem papy. Należy go też połączyć z istniejącymi ścianami, inaczej mógłby się przewrócić pod naporem siły działającej z boku. Najczęściej robi się to za pomocą kotew w kształcie litery L. Wmurowuje się je w spoiny oraz przytwierdza do istniejącej ściany konstrukcyjnej. Jeżeli ściana jest bardzo cienka (mniej niż 10 cm) oraz wysoka (ma ponad 2,5 m), trzeba ją wzmocnić, układając zbrojenie w poprzecznych spoinach muru. Zapobiegnie to jej wyboczeniu. Między nową ścianą a spodem stropu pozostawia się niewielką szczelinę, którą wypełnia się elastycznym materiałem, na przykład pianą rozprężną.

Budowa ściany działowej szkieletowej

Zbudowanie ściany działowej szkieletowej jest znacznie prostsze oraz szybsze. Nie wiąże się też z uciążliwym pyleniem oraz pracami mokrymi. Można ją postawić bezpośrednio na wylewce. Po rozebraniu posadzki przykręca się metalowe profile U do podłogi i do stropu. Następnie wsuwa się w nie pionowe słupki C. Do pionowych słupków przykręca się płyty. Po zaszpachlowaniu spoin i zagruntowaniu powierzchni płyty stanowią gotowy podkład do malowania lub tapetowania. Podobnie jak w przypadku muru nie powinny one dochodzić do samego stropu, aby umożliwić jego ruch. Między elementami istniejącego budynku a profilami umieszcza się taśmę tłumiącą dźwięki. Jeśli zależy ci na dobrej izolacji akustycznej, szkielet należy wypełnić wełną mineralną. W miejscach, gdzie zaplanowaliśmy powieszenie cięższych elementów, najlepiej od razu wstawić wzmocnienia – mogą to być poziome rygle lub deski.

Do czego można wykorzystać beton komórkowy? Poznaj materiał o wielkich możliwościach

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.