| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Nadproże żelbetowe. Nadproże monolityczne i prefabrykowane

Nadproże żelbetowe. Nadproże monolityczne i prefabrykowane

Nadproże to element konstrukcyjne znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową. Tradycyjnie nadproże wykonywane jest ze zbrojonego betonu, bezpośrednio na budowie, po zbudowaniu deskowania. Można też kupić gotowe nadproża prefabrykowane.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podczas robienia żelbetowego nadproża trzeba też zadbać, aby zbrojenie nie zostało zachlapane substancją antyadhezyjną, gdyż zmniejszy to jego przyczepność do betonu.

Nadproża żelbetowe

Nadproże żelbetowe przygotowuje się z mieszanki betonowej (cement, kruszywo i woda) oraz stalowego zbrojenia. Do jego wykonania niezbędne jednak będzie deskowanie, stanowiące formę dla betonu. Formę taką robi się w górnej części otworu. Od dołu podparta jest słupkami drewnianymi lub specjalnymi stemplami ze stali, o regulowanej wysokości.

Sprawdź też: budowa domu - koszty >>>

Przed rozpoczęciem betonowania, wewnętrzną stronę deskowania warto jest nasmarować substancją antyadhezyjną, czyli taką, która sprawi, że później łatwo będzie oddzielić deski od betonu. Wewnątrz deskowania układa się zbrojenie ze stalowych prętów powiązanych tak zwanym drutem wiązałkowym. W nadprożach, najwięcej prętów zbrojeniowych umieszczonych jest w ich dolnej części, bo tam występują największe siły rozciągające. Po umieszczeniu zbrojenia w formie, wypełnia się ją ściśle betonem. Pamiętać tutaj trzeba, że każdy pręt zbrojeniowy musi być dokładnie i równomiernie otoczony przez mieszankę.

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Beton w szalunku traconym: kształtki nadprożowe

W ścianach z betonu komórkowego, podczas wykonywania nadproży, jako formę dla betonu stosuje się często kształtki nadprożowe o przekroju w kształcie litery U. Szerokość takich kształtek dopasowana jest do szerokości elementów ściennych danego producenta. Kształtki nadprożowe umieszcza się nad otworem okiennym, skrajne opierając na ścianie, a środkowe podpierając od dołu deskami. Do wnętrza kształtek trzeba włożyć zbrojenie i wypełnić po brzegi betonem. Gdy nadproże takie ma wzmacniać ścianę jednowarstwową, oprócz zbrojenia, do kształtek należy włożyć także pasek materiału ociepleniowego (zazwyczaj wełny mineralnej, albo styropianu) – zawsze od strony bliższej licu ściany.

Autor: Jolanta Pietrucha

Kształtki nadprożowe nazywane są również deskowaniami traconymi, gdyż pełnią identyczną rolę jak deskowanie, z tym, że pozostają na zawsze częścią ściany

Belki prefabrykowane

Przy budowie różnych ścian murowanych użyć można nadprożowych belek z betonu lub lżejszych – z keramzytobetonu. Tak zwane belki „L-19” są fabrycznie zazbrojone. Mają długość od 90 do 330 cm. Ustawia się je jedna obok drugiej, opierając na ścianach. Powstają wówczas między nimi przestrzenie, które wypełnia się od góry masą betonową lub ewentualnie cegłami, styropianem, wełną mineralną. Nie trzeba jednak robić już żadnego zbrojenia. Belki takie mają specjalne oznaczenia, ułatwiające dobranie ich do odpowiedniego miejsca. Belki „N” nadają się więc do nadproży obciążonych od góry stropem, belki „S” do nadproży nie obciążonych od góry stropem, a belki „D” do ścian działowych (tak zwane belki drzwiowe).

Gotowe nadproża prefabrykowane

Chcąc jak najbardziej skrócić czas budowy ścian, można sięgnąć po nadproża prefabrykowane. Oferują je między innymi producenci betonu komórkowego, betonu zwykłego i keramzytobetonu. Nadproża prefabrykowane są fabrycznie zazbrojone, jednak nie mają ocieplenia. Nadają się więc wyłącznie do ścian dwu- lub trójwarstwowych. Nadproża te mają tę ogromna zaletę, że od razu po zamontowaniu, można na nich wznosić dalszą część ściany, nie czekając na związanie betonu, jak ma to miejsce w przypadku nadproży żelbetowych lub kształtek nadprożowych. Jednak ważą na tyle dużo, że ich ustawianie jest trudne i najlepiej byłoby zorganizować do pomocy mini dźwig.

Autor: SILKA YTONG

Najlżejsze z prefabrykowanych nadproży gotowych są te z betonu komórkowego

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...