| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Mury z ceramiki budowlanej. Ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Mury z ceramiki budowlanej. Ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Z ceramiki budowlanej powstają typowe ocieplone ściany dwuwarstwowe, a także trójwarstowowe osłonięte cegłami licowymi. Można z niej budować także ściany jednowarstwowe, z szerokich ciepłych pustaków.

Autor: Wienerberger

Jeśli pustaki mają pióra i wpusty, ściany z nich muruje się tylko na spoinę poziomą. Spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą. Fot. WIENERBERGER

Materiały ceramiczne na ściany jednowarstwowe

Na pewno sprawdzą się tu tylko takie, które pozwolą na wybudowanie ściany o współczynniku przenikania ciepła U nie wyższym niż 0,3 W/(m2.K). Niektóre produkowane obecnie pustaki z ceramiki poryzowanej, murowane na ciepłą zaprawę (z dodatkiem perlitu) i tynkowane, umożliwiają osiągnięcie tego parametru. Na rynku pojawiają się też pustaki, dzięki którym można otrzymać wartość U nawet poniżej 0,2 W/(m2.K). Izolacyjność poprawia się także, murując ścianę na zaprawę termoizolacyjną lub ograniczając powierzchnię spoin, jak to ma miejsce w przypadku murowania na klej pustaków szlifowanych.

Ceramika budowlana na ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Tu wybór jest ogromny. Można wybierać wśród pustaków z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej, murowanych na tradycyjną zaprawę wapienno-cementową lub na cienką spoinę. Na warstwę nośną wystarczą elementy o grubości od 19 do 29 cm. Stosowanie szerszych warstw nośnych w domach jednorodzinnych jest nieuzasadnione ekonomicznie. Ściana i tak ma wystarczającą wytrzymałość, a przyrost izolacyjności uzyskany dzięki poszerzaniu muru jest niewielki. To, jak ciepła jest ściana, zależy przede wszystkim od grubości warstwy izolacyjnej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Ochrona przed wilgocią

Cegły podczas przerw w murowaniu powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Warstwa znajdująca się na wierzchu musi być zakryta folią, aby woda deszczowa nie dostawała się do drążeń cegieł. Gdy ściany budynku są już wymurowane, zabezpieczyć trzeba również otwory okienne w miejscu, gdzie w przyszłości będą parapety.

Ekspert z firmy WIENERBERGER

Autor: Wienerberger

Obecnie ściany trójwarstwowe wznosi się głównie z tego powodu, żeby budynek miał piękną klinkierową elewację. Fot. WIENERBERGER

Na jakiej ścianie fundamentowej należy opierać ściany ceramiczne?

Ściany jednowarstwowe są ciężkie i szerokie, dlatego powinny się opierać przynajmniej w 80% powierzchni podstawy na nośnej warstwie ściany fundamentowej. Jeżeli budujesz ścianę z pustaków o szerokości 44 cm, grubość ściany fundamentowej powinna wynosić 36 cm (bez ocieplenia). Po wykonaniu przez konstruktora obliczeń szerokość tę można zmniejszyć, jednak nie powinno się przekraczać nadwieszenia wynoszącego 1/3 szerokości ściany. W ścianach trójwarstwowych musisz oprzeć na fundamencie zarówno część nośną, jak i osłonową, dlatego powinien on być odpowiednio szeroki.

Czy z ceramiki można budować ściany piwnicy?

Można, choć akurat w piwnicy lepiej zastosować bloczki betonowe. Do budowy ścian stykających się z gruntem należy bowiem dobierać materiały o niskiej nasiąkliwości i wysokiej wytrzymałości, dlatego najlepiej sprawdzą się tam wyroby z ceramiki tradycyjnej bez dużej liczby otworów. Lepiej unikać tam ceramiki poryzowanej.

Dlaczego warto budować ściany działowe z ceramiki

W przegrodach między pomieszczeniami istotna jest izolacyjność akustyczna. Ciężkie ściany z ceramiki dobrze tłumią dźwięki, szczególnie jeśli zrobi się je z cegły pełnej lub z pustaków akustycznych mających kieszenie przeznaczone do wypełnienia betonem. Na takich ścianach można też bez obaw wieszać ciężkie przedmioty w dowolnie wybranym miejscu. Trudno je uszkodzić. Z uwagi na spory ciężar działówek z ceramiki nie możesz ich ustawiać na stropie w dowolnym miejscu. Musi mieć on w miejscu planowanej ściany odpowiednie wzmocnienia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....