| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Mury z ceramiki budowlanej. Ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Mury z ceramiki budowlanej. Ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Z ceramiki budowlanej powstają typowe ocieplone ściany dwuwarstwowe, a także trójwarstowowe osłonięte cegłami licowymi. Można z niej budować także ściany jednowarstwowe, z szerokich ciepłych pustaków.

Autor: Wienerberger

Jeśli pustaki mają pióra i wpusty, ściany z nich muruje się tylko na spoinę poziomą. Spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą. Fot. WIENERBERGER

Materiały ceramiczne na ściany jednowarstwowe

Na pewno sprawdzą się tu tylko takie, które pozwolą na wybudowanie ściany o współczynniku przenikania ciepła U nie wyższym niż 0,3 W/(m2.K). Niektóre produkowane obecnie pustaki z ceramiki poryzowanej, murowane na ciepłą zaprawę (z dodatkiem perlitu) i tynkowane, umożliwiają osiągnięcie tego parametru. Na rynku pojawiają się też pustaki, dzięki którym można otrzymać wartość U nawet poniżej 0,2 W/(m2.K). Izolacyjność poprawia się także, murując ścianę na zaprawę termoizolacyjną lub ograniczając powierzchnię spoin, jak to ma miejsce w przypadku murowania na klej pustaków szlifowanych.

Ceramika budowlana na ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe

Tu wybór jest ogromny. Można wybierać wśród pustaków z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej, murowanych na tradycyjną zaprawę wapienno-cementową lub na cienką spoinę. Na warstwę nośną wystarczą elementy o grubości od 19 do 29 cm. Stosowanie szerszych warstw nośnych w domach jednorodzinnych jest nieuzasadnione ekonomicznie. Ściana i tak ma wystarczającą wytrzymałość, a przyrost izolacyjności uzyskany dzięki poszerzaniu muru jest niewielki. To, jak ciepła jest ściana, zależy przede wszystkim od grubości warstwy izolacyjnej.

ZDANIEM EKSPERTA

Ochrona przed wilgocią

Cegły podczas przerw w murowaniu powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Warstwa znajdująca się na wierzchu musi być zakryta folią, aby woda deszczowa nie dostawała się do drążeń cegieł. Gdy ściany budynku są już wymurowane, zabezpieczyć trzeba również otwory okienne w miejscu, gdzie w przyszłości będą parapety.

Ekspert z firmy WIENERBERGER

Autor: Wienerberger

Obecnie ściany trójwarstwowe wznosi się głównie z tego powodu, żeby budynek miał piękną klinkierową elewację. Fot. WIENERBERGER

Na jakiej ścianie fundamentowej należy opierać ściany ceramiczne?

Ściany jednowarstwowe są ciężkie i szerokie, dlatego powinny się opierać przynajmniej w 80% powierzchni podstawy na nośnej warstwie ściany fundamentowej. Jeżeli budujesz ścianę z pustaków o szerokości 44 cm, grubość ściany fundamentowej powinna wynosić 36 cm (bez ocieplenia). Po wykonaniu przez konstruktora obliczeń szerokość tę można zmniejszyć, jednak nie powinno się przekraczać nadwieszenia wynoszącego 1/3 szerokości ściany. W ścianach trójwarstwowych musisz oprzeć na fundamencie zarówno część nośną, jak i osłonową, dlatego powinien on być odpowiednio szeroki.

Czy z ceramiki można budować ściany piwnicy?

Można, choć akurat w piwnicy lepiej zastosować bloczki betonowe. Do budowy ścian stykających się z gruntem należy bowiem dobierać materiały o niskiej nasiąkliwości i wysokiej wytrzymałości, dlatego najlepiej sprawdzą się tam wyroby z ceramiki tradycyjnej bez dużej liczby otworów. Lepiej unikać tam ceramiki poryzowanej.

Materiały z ceramiki budowlanej: cegły i pustaki ceramiczne

Ceramika budowlana jest wytwarzana z całkowicie naturalnych surowców i przyjazna środowisku....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu...

Rożnice między betonem komórkowym a ceramiką poryzowaną nie są drastyczne. Parametry obu...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.