| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany wielowarstwowe wiązania cegieł spełniają funkcję dekoracyjną. Zobacz, najpopularniejsze i najbardziej efektowne wiązania cegieł wykorzystywane od wieków w Europie.

Tagi: Roben

Dekoracyjne murowanie z cegły

Wykonując murowanie cegieł należy pamiętać o podstawowej zasadzie – cegły muszą być układane równolegle względem siebie najdłuższymi podstawami. Powstające warstwy przesuwa się o połowę lub ¼ cegły, co tworzy mocne wiązanie muru. Istnieje wiele rodzajów wiązań cegieł, z czego dwiema głównymi grupami są wiązania wozówkowe i główkowe.

Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje prezentuje ułożenie cegieł dłuższą podstawą. Jest to szybka i bardzo popularna metoda. Urozmaiceniem wzoru wozówkowego jest stosowanie przesunięcia cegły o ½ lub ¼ długości cegły. Są to tak zwane wiązania średnie i dźwigające. Wiązania główkowe to mniej popularne rozwiązanie, ale posiadające większe możliwości w tworzeniu wzorów wiązania cegieł.

W zależności od tego, jakie wiązanie cegieł wybierzemy taki otrzymamy estetyczny efekt końcowy muru. Im bardziej skomplikowana metoda tym bardziej wydłuża się czas budowy muru. Cegła dzięki swojemu na pozór prostemu kształtowi daje nieograniczone możliwości kreowania powierzchni fasady.

Autor: Röben

Zastosowanie oryginalnego murowania cegieł pomaga wyróżnić naszą elewację na tle innych domów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Murowanie cegieł w ścianach wielowarstwowych ma charakter dekoracyjny. W tym przypadku funkcje wytrzymałościowe przejmują warstwy nośne zewnętrznej ściany domu. Wiązania na ścianie jednowarstwowej wynikają głównie z potrzeby uzyskania odpowiedniej wytrzymałości. Dodatkowymi ozdobnikami, detalami wykonanymi z cegieł są wszelkiego rodzaju gzymsy, dekoracyjne nadproża, sklepienia i parapety. Nadają elewacji charakteru, mogą nawiązywać do tradycji regionu kulturowego.

Istnieją również nietypowe wiązania cegieł. Popularnym sposobem jest wiązanie modułowe, które polega na połączeniu dwóch cegieł w jeden moduł o profilu kwadratowym. Możliwe jest również murowanie w pozycji pionowej. Takie rozwiązania szczególnie dobrze odnajdują się w nowoczesnym budownictwie z zastosowaniem ceglanych fasad.

Autor: Röben

Nietypowe wiązania cegieł dobrze odnajdują się na fasadach nowoczesnych budynków.

Sposoby murowania cegieł

Wiązanie flamandzkie charakteryzuje się naprzemiennym układaniem cegieł stroną wozówkową i główkową. Metoda została zaczerpnięta, jak sama nazwa wskazuje, z architektury flamandzkiej. Inny rodzaj szachownicy na murze to wiązanie kowadełkowe. Między główki posadowione są dwie wozówki. Wiązanie znane jest również jako pospolite. Układ kowadełkowy stosuje się w murach o niezbyt dużych obciążeniach. Natomiast wiązanie blokowe charakteryzuje się murowaniem stroną wozówkową, a jedynie co 4 cegła skierowana jest główką w licu muru.

Wiązanie gotyckie, zwane też polskim, stosowane już w średniowieczu murowanie główek w kolumnie, przy czym główka przesunięta jest o połowę długości względem cegieł położonych na nią i pod nią. W poziomie, pomiędzy główką znajduje się wozówka. Jeśli zamiast jednej wozówki doda się dwie, powstanie wiązanie śląskie.

Zupełnie inny wygląd muru prezentuje wiązanie holenderskie, które wygląda w następujący sposób: w jednym rzędzie układa się cegły na przemiennie główka z wozówką, a w rzędzie powyżej układa się same główki. Wiązanie krzyżowe polega na naprzemiennym układaniu główki i wozówki. Tym sposobem powstaje kształt podobny do krzyża. Wzór może być powtórzony na całości ściany lub służyć jako ozdobnik.

Rola spoin w murowaniu cegieł

Wbrew pozorom spoiny cegieł to bardzo ważny element muru. Nie tylko konstrukcyjny ale i estetyczny. Pionowe spoiny nazywa się dylatacyjnymi a poziome wspornymi. Spoiny głęboko położone dają efekt światła i cienia. Wyraźnie zaznaczają każdą cegłę w murze.

Dzięki dobrze dobranej spoinie można wyeksponować gatunek i walory cegły. To sposób na rozświetlenie lub przyciemnienie optyczne elewacji oraz podkreślenie oryginalnego wzoru. Mur wykonany z tej samej cegły może zupełnie inaczej prezentować się w duecie z jasną bądź ciemną spoiną.

Autor: Röben

Zdjęcie pokazuje jak duży wpływ ma kolor spoiny na wrażenie optyczne muru z cegły klinkierowej.

WARTO WIEDZIEĆ

Kształt spoiny
Roman Tereszczak - ekspert RobenInwestorzy mają do wyboru kilka sposobów ukształtowania fugi. Należy przy tym podkreślić, że aby mur zachował trwałość i nie niszczał, musimy unikać murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, niestykające się z brzegiem cegły). Jest to bardzo ważne, bowiem jak nie zastosujemy się do tej zasady, to w niewypełnionych miejscach może gromadzić się woda opadowa. Nadmiar wody może spowodować nieestetyczne wykwity a także prowadzić do osłabienia całej konstrukcji. Rozsądnym wyborem jest, więc murowanie na spoiny stykające się z licem cegły

Roman Tereszczak ekspert firmy Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...