| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór bloczków do konkretnego zastosowania

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór bloczków do konkretnego zastosowania

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami charakteryzującymi bloczki z betonu komórkowego oraz inne wyroby z tego materiału. Brane są pod uwagę przy dobieraniu budulca na poszczególne ze ścian.

Tagi: H+H
Autor: H+H

Klasa gęstości i klasa wytrzymałości betonu komórkowego określają wartość konstrukcyjną poszczególnych wyrobów i możliwość ich stosowania.

Klasa gęstości betonu komórkowego

Odpowiada ona średniej gęstości betonu komórkowego w stanie suchym, czyli jego stosunkowi masy do objętości. Gęstość wyraża się w kg/m3. Na rynku znajdziesz beton komórkowy gęstości: 300; 350; 400; 450; 500; 550; 600; 650; 700; 750; 800. Norma określa również betony komórkowe gęstości 900 lub 1000, ale nie są one aktualnie wytwarzane przez producentów betonu komórkowego w Polsce. Od gęstości zależą inne cechy betonu komórkowego, a mianowicie jego wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność termiczna oraz izolacyjność akustyczna. Im większa gęstość, tym wyższa wytrzymałość na ściskanie i lepsze parametry akustyczne. Izolacyjność termiczna zwiększa się natomiast wraz ze spadkiem gęstości. Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) betonu komórkowego wynosi od 0,075 W/(m.K) - dla bloczków gęstości 300 - do 0,205 W/(m.K) - dla bloczków gęstości 800. Jest on więc wyjątkowo korzystny (im niższy tym lepiej).

Autor: H+H

Im beton ma mniejszą gęstość, tym jest bardziej podatny na uszkodzenia, ale za to zbudowane z niego ściany lepiej chronią przed ucieczką ciepła z ogrzewanych pomieszczeń

Klasa wytrzymałości betonu komórkowego

Odnosi się ona do średniej wytrzymałości betonu komórkowego na ściskanie przy wilgotności w zakresie 6% ± 2%. Im wyższa jest ta wytrzymałość, tym wyższa klasa. Beton komórkowy może mieć klasę wytrzymałości: 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5; 6 i 7. Klasa wytrzymałości jest tym wyższa, im wyższa jest gęstość, a więc klasa gęstości betonu komórkowego. A oto, jakie są minimalne klasy wytrzymałości dotyczące poszczególnych klas gęstości betonu komórkowego:

  • 300-400 - 1,5;
  • 450-550 - 2,5;
  • 600-650 – 3;
  • 700-750 – 4;
  • 800 – 5.

Jaka ściana z jakich bloczków

  • Bloczki gęstości 300-350 – ponieważ mają doskonałą izolacyjność termiczną polecane są do budowy ścian jednowarstwowych, które nie będą wymagały ocieplenia.
  • Bloczki odmiany 400-600 – wznosi się z nich ściany nośne – zewnętrzne (wymagające ocieplenia) i wewnętrzne, a także ściany działowe.
  • Bloczki odmiany 700-800 – wykorzystuje się je do budowy tych ścian nośnych oraz działowych, które powinny odznaczać się wyjątkowo dobrą izolacyjnością akustyczną. Można z nich również budować ściany piwnic, pod warunkiem, że będą one murowane na pełne spoiny poziome i pionowe, a później szczelnie się je zabezpieczy izolacją przeciwwilgociową.
Autor: H+H

Wyroby z betonu komórkowego dużych gęstości są jednak cięższe i trudniejsze do przycinania niż te o gęstości 350-500

ZDANIEM EKSPERTA

500 czy 600?

Różnica między betonem komórkowym gęstości 600 i 500 wynosi dokładnie 100 kg/m3. Zastosowanie „500-tki” zamiast cięższej „600-tki” powoduje niewielkie zmniejszenie wytrzymałości ściany (wytrzymałość na ściskanie elementów spada o 1MPa) co w budownictwie jednorodzinnym, a zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym, w przypadku ścian wypełniających samonośnych jest rozwiązaniem wystarczającym. Z drugiej strony obniża się masę ściany co daje oszczędności kosztów związane z optymalizacją konstrukcji nośnej budynku (lżejsze elementy, lżejsza ściana). Na przykład przy grubości 24 cm waga ściany zmniejsza się o 32 kg/m2. Nie bez znaczenia pozostają też oszczędności podczas transportu i wykonawstwa (więcej jednorazowo przewożonych produktów, lżejszy element do przenoszenia). Dodatkowo zastosowanie bloczków mniejszej gęstości powoduje wzrost izolacyjności termicznej wykonanej z nich ściany, a zatem wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania pomieszczeń budynku.

Robert Janiak, product manager H+H

Więcej informacji o klasach betonu komórkowego znajdziesz na tej stronie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...