| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Kiedy ścianka działowa może być samowolą budowlaną? 5 trudnych pytań o ściany działowe

Kiedy ścianka działowa może być samowolą budowlaną? 5 trudnych pytań o ściany działowe

Czy budowa ścianki działowej może być traktowana jako samowola budowlana? Czy do postawienia ściany działowej potrzebne są fundamenty? Podobne pytania mogą pojawić się w trakcie budowy domu lub remontu mieszkania. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wyjaśniamy kłopotliwe wątpliwości.

Budowa ścian działowych budzi wciąż różne wątpliwości. Każdy inwestor - bez względu czy buduje dom czy planuje gruntowny remont mieszkania - musi wiedzieć, czy przypadkiem planowana przez niego ścianka działowa, nie będzie pogwałceniem prawa budowlanego.Oto jedne z najczęściej zadawanych pytań oraz rzetelne wyjaśnienia kłopotliwych kwestii.

1. Jaka kolejność prac: najpierw ściana działowa czy wylewka?

Zależy to od tego, jakiej konstrukcji ściany działowe wybraliśmy. Murowane powinno się budować na stropie lub podłodze na gruncie jeszcze przed ułożeniem podkładu podłogowego. Odwrotnie postępujemy w przypadku ścian szkieletowych. One powinny być montowane dopiero wówczas, gdy zakończymy mokre prace w pomieszczeniach, a więc na pewno po zrobieniu podkładów podłogowych. Wyjątek stanowią tu tak zwane suche jastrychy z płyt gipsowo-włóknowych, bo te montuje się, gdy działówki są już na swoich miejscach.


Więcej odpowiedzi na trudne pytania dotyczące ścianek działowych w numerze 12/2011 Muratora


2. Czy można dobudować ścianę działową w istniejącym domu?

Jest to oczywiście możliwe, choć wymaga pewnego przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, z czego zrobiony jest strop. Jeśli to stary strop drewniany, a my chcemy na nim postawić działówkę z cegieł pełnych, możemy go niebezpiecznie przeciążyć. Przeciążyć możemy także inne rodzaje stropu. Przed budową powinniśmy zatem zasięgnąć rady projektanta lub konstruktora. Nie tylko oceni on, czy możemy dostawić ciężką ścianę, ale też wskaże, gdzie powinna się ona znaleźć. Może również zaproponować wzmocnienie stropu w miejscu planowanej ścianki. Ściany murowane mogą stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do belek nośnych, wzdłuż belek zamontowanych podwójnie albo wzdłuż specjalnych betonowych żeber. Na stropachpłytowych ścianki można stawiać niemal w dowolnym miejscu.

Na płytach monolitycznych – wzdłuż miejsc dodatkowo zbrojonych lub w dowolnym miejscu – zależnie od tego, jak strop został zazbrojony. Gdy wiemy już, że w danym miejscu można dobudować murowaną ścianę działową, oceńmy, czy da się ją postawić bezpośrednio na posadzce. Jeśli zrobiona jest z drewna, paneli albo niezbyt solidnie zamocowanych płytek ceramicznych, trzeba będzie wyciąć szeroki pas, aby dostać się do podkładu podłogowego i na nim wymurować ścianę. Ściany szkieletowe na wymienionych wyżej stropach zazwyczaj można umieszczać w dowolnym miejscu, ale musimy się co do tego upewnić, prosząc o ekspertyzę projektanta, konstruktora lub wykwalifikowanego inżyniera budowlanego.

3. Czy dostawienie ściany wymaga pozwolenia?

Zarówno dobudowa ściany działowej, jak i jej wyburzenie nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne będzie natomiast zgłoszenie tego do starostwa. Zgłoszenie będzie też niezbędne w przypadku przesunięcia takiej ściany na inne miejsce. Ubiegania się o pozwolenie nie unikniemy natomiast w przypadku wewnętrznych ścian nośnych.Ich dobudowa lub wyburzenie bez pozwolenia uznawane są za samowolę budowlaną.

4. Czy można samemu zmienić materiał?

W projekcie zawsze jest ustalone, z czego powinny być wykonane ściany działowe. Zmiana materiału jest oczywiście dozwolona, ale pod warunkiem, że zlecimy adaptację projektu. Przy zakupie projektu gotowego adaptacje stały się już standardem. Adaptacji wymaga ponadto zmiana lokalizacji ściany, jej grubości i długości.

5. Czy muszą mieć oddzielne fundamenty?

Oddzielne fundamenty lub wzmocnienia pod ściany działowe parteruproponuje wielu wykonawców. Jest to jednak zbytek przezorności. Działówki znajdą wystarczające oparcie na porządnie wykonanej podłodze na gruncie. Warunek jest jeden – podsypka pod podłogą musi być bardzo starannie ubita. Oczywiście nic złego się nie stanie, gdy fundamenty lub wzmocnienia zostaną zrobione. Zwiększy to tylko odrobinę koszt budowy i trochę wydłuży prace.

Ważne pytania o beton komórkowy. Czy bloczki z betonu komórkowego są ciepłe, zdrowe i trwałe?

Inwestorzy wybierają beton komórkowy, bo ma dobre parametry, szerokie możliwości stosowania...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...