Jakie domy budowali Polacy w 2012 roku

2013-03-04 14:32

Decyzja o budowie domu to jedna z najtrudniejszych w naszym życiu. Wybór odpowiedniego projektu i technologii budowania przyprawiają o ból głowy. Polacy w tym względzie wciąż są tradycjonalistami. Analiza przeprowadzona przez Oferteo.pl pokazuje, że w 2012 roku najwięcej wybudowaliśmy domów murowanych, krytych dachówką ceramiczną, choć bez piwnicy.

Budowa domu. Kiedy wystąpić o zwrot VAT? Czy dopiero po zakończeniu budowy?
Autor: Andrzej Szandomirski

Projekt domu to podstawa

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy domu jest decyzja o tym, jak budynek ma wyglądać, czyli wybór projektu domu.

Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31% domów będzie budowanych według indywidualnego i dedykowanego projektu – wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl. Pozostali użytkownicy wybierają kupno gotowego projektu domu.

Tylko ściany murowane

Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1%). W tej kategorii materiałów budowlanych najpopularniejszy jest Porotherm. Blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego, przede wszystkim z Ytongu.

Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).

Dach kryty dachówką ceramiczną

Blisko połowa (44,8%) użytkowników Oferteo.pl preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy.

Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym.

Dom podpiwniczony mało popularny

Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Dom w stanie surowym czy „pod klucz”?

Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej w Oferteo.pl zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami.
Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie.

Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Użytkownicy Oferteo.pl proszą również o oferty kompleksowej budowy i wykończenia domu „pod klucz” (tak brzmi co siódme zapytanie).

Ile kosztuje budowa domu?

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów Oferteo.pl przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 m2 z Porothermu, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz” to inwestycja rzędu 200-300 tys. złotych.

Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

Budowa domu wymaga czasu

Wydaje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl radzi, by wyboru ekipy budowlanej nie zostawiać na ostatnią chwilę: „Wcześniejsze poszukiwania ekipy umożliwią solidne porównanie ofert i wybór tej, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami.”

 


Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 506 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające zlecić budowę domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.