| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jaka ściana warstwowa zapewni lepsze ocieplenie domu: dwu- czy trójwarstwowa? Poradnik

Jaka ściana warstwowa zapewni lepsze ocieplenie domu: dwu- czy trójwarstwowa? Poradnik

Podczas budowy domu jednym z podstawowych wyborów jest ten, który dotyczy ścian warstwowych, które ocieplają dom. Czy warto budować ściany trójwarstwowe, jeśli równie dobre parametry izolacyjne mają ściany z mniejszą liczbą warstw? Wyjaśniamy, która ściana warstwowa będzie lepsza do twojego projektu domu.

Zazwyczaj inwestorzy wybierają między ścianami jednowarstwowymi, które nie wymagają ocieplenia, a ocieplonymi. To istotna decyzja mająca wpływ na koszt domu i na komfort mieszkania. Gdy jednak uznamy, że mury warto ocieplić, okazuje się, że to nie koniec dylematów. Powinniśmy przede wszystkim ustalić, ile warstw będzie mieć ściana, aby zapewniała optymalne ocieplenie domu.

Czym się różnią ściany warstwowe

Ściany dwuwarstwowe: ich konstrukcja pozornie wygląda na prostą. Trzonem jest warstwa nośna grubości 18-30 cm wymurowana z pustaków, bloczków albo cegieł. Do niej, od zewnątrz domu, mocuje się drugą warstwę – ocieplenie grubości wynikającej z obliczeń, przeciętnie 10-15 cm, wraz z materiałem elewacyjnym. Tę część ściany wykonuje się według wybranego systemu ocieplenia. Systemu, bo składa się z zestawu odpowiednio dobranych materiałów.
Ściany trójwarstwowe: ich głównym elementem jest warstwa nośna budowana w analogiczny sposób jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm. Funkcję trzeciej pełni 8-12-centymetrowy mur osłonowy z cienkich bloczków, pustaków, cegieł lub klinkieru.

Koszt ściany warstwowej

Ściana, do wymurowania której potrzeba mniej budulca, może być tańsza. Zawsze jednak trzeba porównywać dwie różne ściany wybudowane z takich samych materiałów i brać pod uwagę ceny w regionie, w którym mieszkamy. Najtańsza wersja ściany trójwarstwowej (z betonu komórkowego z ociepleniem ze styropianu) może mieć cenę zbliżoną do ceny ściany dwuwarstwowej, ale nie najtańszej, budowanej z bloczków silikatowych i ocieplonej metodą lekką mokrą z zastosowaniem styropianu.

Izolacyjność termiczna ścian warstwowych

Przepisy wymagają, by współczynnik przenikania ciepła U dla ścian warstwowych nie przekraczał wartości 0,3 W/(m2·K). Jest to warunek wyjątkowo łatwy do spełnienia. Zarówno ściany dwu-, jak i trójwarstwowe mogą osiągnąć znacznie lepszy poziom izolacyjności. W tej konkurencji śmiało można ogłosić remis.

Izolacyjność akustyczna ścian

Jeśli chcemy, by mur był barierą trudną do pokonania dla dźwięków powstających poza domem, wybierzmy ścianę trójwarstwową. Dwa masywne mury lepiej chronią od hałasu niż mur ocieplony od zewnątrz. Najkorzytniejsza pod tym względem będzie ściana trójwarstwowa z bloczków silikatowych ocieplona wełną mineralną, z elewacją silikatową lub klinkierową.

Grubość murów, a ekonomia budowania domu

Ze względów ekonomicznych najlepiej, by ściana warstwowa były możliwie najcieńsze. Ściana trójwarstwowa może mieć grubość do 60 cm, czyli o 10-15 cm więcej niż dwuwarstwowa. Grube ściany wymagają szerszych fundamentów o mocniejszej konstrukcji. Jeśli w domu o określonych wymiarach zewnętrznych zrobi się grube ściany trójwarstwowe, zmniejszy się powierzchnia użytkowa. Jeżeli z tego powodu zwiększymy wymiary zewnętrzne budynku, większe będą musiały być fundamenty, stropy i dach.

Do ocieplania ścian dwu- i trójwarstowych można wykorzystać zarówno wełnę mineralną, jak i styropian.

Ocieplenie ściany dwuwarstwowej wykańcza się tynkiem, a w trójwarstwowej buduje się jeszcze ścianę osłonową.

Czas i jakość budowy ścian warstwowych

W obu przypadkach najprostsze jest wybudowanie ściany nośnej. Ściany dwuwarstwowe buduje się szybciej, ale skutki złego ich ocieplenia będą bardziej spektakularne. Pęknięcia, rysy na tynku, plamy, ślady po miejscach, w których kołki przytrzymują ocieplenie, nierównomierną kolorystykę ścian będzie widać jak na dłoni. Jeśli ścianę obłożymy oblicówką, błędy ukryjemy, ale nie przestaną istnieć.
Ściany trójwarstwowe wydłużają czas budowy domu. Prosta w budowie ściana osłonowa zasłania ocieplenie, a jej wykończenie sprowadza się do nałożenia zwykłego tynku. Błędy mogą być więc niewidoczne, ale kiedyś dadzą o sobie znać. Trudniej też ocenić rezultat pracy, gdy ściana jest już gotowa, więc wiele niedoróbek pozostanie dla inwestora sekretem.

Miejsca szczególne

W każdej ścianie zewnętrznej są miejsca (nadproża, wieńce i otwory okienne), którym trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi. Znacznie mniej kłopotów sprawiają one w ścianach dwuwarstwowych. Stosuje się tu głównie nadproża i wieńce żelbetowe. Ocieplenie dobrze je osłoni, więc nie będą mostkami termicznymi. Okna mocuje się na krawędzi ściany nośnej, jak najbliżej ocieplenia. Dzięki temu i w tych miejscach straty energii cieplnej zostają zminimalizowane.
Inaczej wygląda sytuacja w ścianach trójwarstwowych. Oprócz nadproży w murach nośnych muszą być nadproża w murach osłonowych. Szczególną trudność sprawiają te w ścianach osłonowych z klinkieru, cegły licowej lub silikatowej. Raczej nie są tynkowane, ważne zatem, by prezentowały się od zewnątrz jak najlepiej. Wzmocnienia nadproży mogą więc być widoczne. Trudno to zrobić, a proste metody z użyciem systemowych wsporników są bardzo drogie.
Okna i drzwi w ścianach trójwarstwowych muszą być w linii ocieplenia domu. Sięga się więc po typowe rozwiązania, mocując je do ściany nośnej kotwami.

Wykończenie

Materiał elewacyjny to czynnik wpływający na wygląd domu oraz koszt ścian. Najtańszą i najprostszą opcją jest zwykła ściana trójwarstwowa wykończona od zewnątrz tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowana farbą elewacyjną.
Ściana elewacyjna (osłonowa) z klinkieru, licówki lub cegieł silikatowych nie wymaga tynkowania. W ścianach dwuwarstwowych ocieplonych metodą lekką mokrą wykończenie elewacji stanowi przeważnie tynk cienkowarstwowy: mineralny, akrylowy, silikonowy bądź silikatowy. Te dwa ostatnie są najdroższe.

Trwałość i bezpieczeństwo

W Polsce wciąż dużą wagę przykłada się do trwałości domów. W cenie są więc domy solidne, o masywnych ścianach zewnętrznych odpornych na wszelkie hipotetyczne kataklizmy i nieubłagany upływ czasu. Najtrwalsze są ściany trójwarstwowe z elewacją otynkowaną lub klinkierową. One też zagwarantują najlepszą ochronę przeciwpożarową. W całości można je zrobić z materiałów odpornych na ogień. Nawet jeśli do ocieplenia użyjemy styropianu, będzie on obustronnie osłonięty grubą warstwą niepalnego materiału. Ściany trójwarstwowe są również odporne na czynniki atmosferyczne. Trudniej tu o zawilgocenie materiału termoizolacyjnego oraz naprężenia tynku wywołane zmianami temperatury, powodujące pękanie i odspajanie. Ściany z murowaną warstwą osłonową są też wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne.
Ściany dwuwarstwowe ocieplone metodą lekką mokrą są odporne na ogień. Prawidłowo zaprojektowanego ocieplenia nie uszkodzą uderzenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...