| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak zbudować ciepłe ściany. Mury domów energooszczędnych spełniające już wymagania na rok 2021

Jak zbudować ciepłe ściany. Mury domów energooszczędnych spełniające już wymagania na rok 2021

Od 2021 obowiązywać bedą znacznie surowsze wymagania w stosunku do izolacyjności termicznej ścian. Od tej daty trzeba będzie budować domy energooszczędne lub domy pasywne. Zobacz z czego wznosić ciepłe ściany przyszłości i ile powinien wynosić ich współczynnik przenikania ciepła U.

Autor: Andrzej Szandomirski

Domy, które powstaną w 2021 r., zgodnie z przepisami będą musiały mieć cieplejsze ściany. Wszystko po to, aby zużywać mniej energii

Wprowadzenie od 1 stycznia 2014 r. nowych wymagań dotyczących jakości termicznej budynków to konsekwencja dążenia do tego, aby od 2021 r. wznosić tak zwane budynki prawie zeroenergetyczne. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami technicznymi od stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła Uc(max) ścian zewnętrznych (pomieszczeń ogrzewanych) w domach jednorodzinnych ma wynosić maksimum 0,20 W/(m2.K). Czy ściany spełniające to kryterium nie będą zbyt grube i kosztowne? Takie obawy może ono wzbudzić wśród budujących domy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ściany jednowarstwowe

Ścian tych się nie ociepla. Materiał, z którego są wykonane, musi się charakteryzować odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi, ale także dodatkowo dobrymi własnościami izolacyjnymi – niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ). Ponieważ maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła (U) przegród zewnętrznych przez ostatnie kilkanaście lat sukcesywnie się obniżał, na rynku pozostali wyłącznie ci producenci, których materiały są w stanie zapewnić dobrą izolacyjność termiczną oraz wytrzymałość wystarczającą do pełnienia funkcji konstrukcyjnej. Ściany tego typu wznosi się w zasadzie wyłącznie z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego. Parametry izolacyjne tych materiałów ostatnio bardzo się poprawiły. Dzięki temu spełniają one wymagania, które będą obowiązywać od stycznia 2021 r.

Ściany dwuwarstwowe

Obecnie najpopularniejsze, składają się z warstwy nośnej i warstwy ocieplenia. Muruje się je z różnych materiałów, a następnie izoluje termicznie. Warstwa nośna musi być wykonana z materiału o odpowiednich własnościach wytrzymałościowych (silikatu, keramzytobetonu, ceramiki zwykłej, ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego). W zasadzie najlepiej byłoby ją zrobić z materiału o jak najwyższej akumulacyjności. Grubość izolacji jest uwarunkowana współczynnikiem przenikania ciepła U, który musi spełniać obowiązujące Warunki techniczne. Ściany dwuwarstwowe wykańcza się tynkiem lub okładziną.

Ściany trójwarstwowe

W ścianach trójwarstwowych część nośną również buduje się z dowolnego materiału o określonej wytrzymałości (tak jak w ścianie dwuwarstwowej). Warstwa ocieplenia jest chroniona przez warstwę osłonową wykonaną na przykład z cegły licówki. Warstwa osłonowa dodatkowo zwiększa izolacyjność całej przegrody i jednocześnie, będąc warstwą wykończeniową, często zastępuje tynk. Także do budowy warstwy izolacyjnej stosuje się coraz lepsze materiały ociepleniowe. Na przykład jeszcze niedawno za najlepszy styropian uznawało się ten o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m.K), a obecnie dostępny jest już taki o λ = 0,032 W/(m.K). 

Autor: Wiktor Greg

Ciepłą ścianę jednowarstwową o rozsądnej grubości (poniżej 50 cm) można wybudować z betonu komórkowego

WARTO WIEDZIEĆ

Izolacja z pianki PIR

Popularnym i bardzo skutecznym rozwiązaniem stosowanym do zapobiegania mostkom termicznym w ścianach jest pianka poliuretanowa. Jej parametry termiczne (λ od 0,022 do 0,028 W/(m.K)) są znacznie lepsze od parametrów wełny mineralnej i styropianu (λ od 0,032 do 0,042 W/(m.K)). Parametry izolacji natryskowych nie zmieniają się w czasie eksploatacji, a dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji (cząsteczki materiału ściśle do siebie przylegają) raz położona izolacja się nie pyli, nie osuwa ani nie odspaja od podłoża. Podczas natryskiwania pianki należy brać pod uwagę, że zwiększa ona swoją objętość. Plusem tego jest to, że wypełnia wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny.

Autor: Murator

Przeczytaj dodatkowo:
15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....