Jak zbudować ciepłe ściany. Mury domów energooszczędnych spełniające już wymagania na rok 2021

2015-04-17 15:52

Od 2021 obowiązywać bedą znacznie surowsze wymagania w stosunku do izolacyjności termicznej ścian. Od tej daty trzeba będzie budować domy energooszczędne lub domy pasywne. Zobacz z czego wznosić ciepłe ściany przyszłości i ile powinien wynosić ich współczynnik przenikania ciepła U.

Domy energooszczędne po 2021 r.
Autor: Andrzej Szandomirski Domy, które powstaną w 2021 r., zgodnie z przepisami będą musiały mieć cieplejsze ściany. Wszystko po to, aby zużywać mniej energii

Wprowadzenie od 1 stycznia 2014 r.i 1 stycznia 2018 r. nowych wymagań dotyczących jakości termicznej budynków to kolejne kroki zmierzające do tego, aby od 2021 r. wznosić tak zwane budynki prawie zeroenergetyczne. Zgodnie z Warunkami technicznymi , które zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła Uc(max) ścian zewnętrznych (pomieszczeń ogrzewanych) w domach jednorodzinnych ma wynosić maksimum 0,20 W/(m2.K). Czy ściany spełniające to kryterium nie będą zbyt grube i kosztowne? Takie obawy może ono wzbudzić wśród budujących domy.

Ściany jednowarstwowe

Ścian tych się nie ociepla. Materiał, z którego są wykonane, musi się charakteryzować odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi, ale także dodatkowo dobrymi własnościami izolacyjnymi – niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ). Ponieważ maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła (U) przegród zewnętrznych przez ostatnie kilkanaście lat sukcesywnie się obniżał, na rynku pozostali wyłącznie ci producenci, których materiały są w stanie zapewnić dobrą izolacyjność termiczną oraz wytrzymałość wystarczającą do pełnienia funkcji konstrukcyjnej. Ściany tego typu będzie się wznosić z betonu komórkowego najcieplejszych odmian oraz pustaków z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym parametry izolacyjne tych materiałów murowych bardzo się poprawiły. Dzięki temu spełniają one wymagania, które będą obowiązywać od stycznia 2021 r.

Ściany dwuwarstwowe

Obecnie najpopularniejsze, składają się z warstwy nośnej i warstwy ocieplenia. Muruje się je z różnych materiałów, a następnie izoluje termicznie. Warstwa nośna musi być wykonana z materiału o odpowiednich własnościach wytrzymałościowych (silikatu, keramzytobetonu, ceramiki zwykłej, ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego). W zasadzie najlepiej byłoby ją zrobić z materiału o jak najwyższej akumulacyjności. Grubość izolacji dopasowuje się do parametrów termicznych materiałów murowych. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła pustaków lub bloczków, tym mniej termoizolacji będzie wymagać ściana. Żeby ocielenie nie musiało być bardzo grube, trzeba też wybierać materiały o jak najniższej lambdzie. Na przykład jeszcze niedawno za najlepszy styropian uznawało się ten o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m.K), a obecnie dostępny jest już taki o współczynniku λ = 0,031 W/(m.K). Ściany dwuwarstwowe wykańcza się tynkiem lub okładziną.

Ściany trójwarstwowe

W ścianach trójwarstwowych część nośną również buduje się z dowolnego materiału o określonej wytrzymałości (tak jak w ścianie dwuwarstwowej). Warstwa ocieplenia jest umieszczana w szczelinie między murem nośnym a warstwę osłonową wykonaną na przykład z cegły licówki. Warstwa osłonowa dodatkowo zwiększa izolacyjność całej przegrody i jednocześnie, będąc warstwą wykończeniową, często zastępuje tynk. Standardowo szczelina ma 5 cm grubości. Żeby móc zastosować grubszą termoizolację, może być konieczne zaprojektowanie ściany trójwarstwowej o szerszej szczelinie. Dlatego do budowy warstwy izolacyjnej warto stosować najbardziej skuteczne materiały ociepleniowe.

Mur z gazobetonu
Autor: Wiktor Greg Ciepłą ścianę jednowarstwową o rozsądnej grubości (poniżej 50 cm) można wybudować z betonu komórkowego
Warto wiedzieć

Izolacja z pianki PIR

Bardzo skutecznym rozwiązaniem stosowanym do zapobiegania mostkom termicznym, między innymi w ścianach trójwarstwowych, jest pianka poliuretanowa. Jej parametry termiczne (λ od 0,022 do 0,028 W/(m.K)) są znacznie lepsze od parametrów wełny mineralnej i styropianu (λ od 0,031 do 0,042 W/(m.K)). Parametry izolacji natryskowych nie zmieniają się w czasie eksploatacji, a dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji (cząsteczki materiału ściśle do siebie przylegają) raz położona izolacja się nie pyli, nie osuwa ani nie odspaja od podłoża. Podczas natryskiwania pianki należy brać pod uwagę, że zwiększa ona swoją objętość. Plusem tego jest to, że wypełnia wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.