Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak murować ściany zewnętrzne z gazobetonu, silikatów, ceramiki i keramzytobetonu

Jak murować ściany zewnętrzne z gazobetonu, silikatów, ceramiki i keramzytobetonu

Do budowy ścian zewnętrznych stosuje się gazobeton, ceramikę, silikaty, keramzytobeton. Zobacz jakie są zasady murowania i które materiały murować na zaprawę cementową a które na zaprawę klejową lub ciepłochronną. 

Zasady murowania ścian zewnętrznych

Pierwsza warstwa - ściany stawiamy na zaizolowanych fundamentach. Bez względu na to, jaką technikę murowania później wykorzystamy, pierwsza warstwa muru powinna być położona na zaprawie tradycyjnej o grubości 2-3 cm. Jej zadaniem jest zniwelowanie ewentualnych nierówności poziomu fundamentu – uzyskanie idealnego poziomu – oraz wyznaczenie przewidzianych w projekcie kątów narożników. Żeby utrzymać ten sam poziom na wszystkich ścianach, stosuje się sznurek murarski rozpięty na gwoździach osadzonych w murze. Przed dalszym murowaniem trzeba odczekać, aż zaprawa zwiąże, żeby nie odkształciła się pod ciężarem kolejnychelementów muru. Następne warstwy bloczków czy pustaków ustawia się już na odpowiedniej zaprawie. Pozycję bloczków położonych w murze można korygować tylko gumowym młotkiem (metalowym można by je poobijać).

 

Wyznaczenie narożników - stawianie ściany zaczyna się od wyprowadzenia narożników zewnętrznych. Potem trzeba wyznaczyć otwory. Należy unikać docinania bloczków czy pustaków w tych miejscach.

Wiązanie muru - ściany przenoszą obciążenia z dachu i stropów. Muszą być postawione pionowo, a ich elementy wypoziomowane w każdym rzędzie, żeby siły oddziałujące z góry były rozprowadzane równomiernie. Aby mur się nie rozpadł, bloczki czy pustaki muszą być ze sobą związane, czyli ustawione w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu (mniej więcej 5-6 cm). Szczególnie starannie powinny być związane narożniki.

Zbrojenie - ściany muszą być związane zbrojonymi wieńcami wykonywanymi na wysokości każdego stropu oraz w ściance kolankowej, na której będzie oparty dach. Zbrojenia wymagają także poziome i pionowe elementy konstrukcyjne, takie jak nadproża oraz słupy. Do zbrojenia używa się coraz częściej specjalnych drabinek ze stali nierdzewnej.

Wieńce - robi się je ze zbrojonego betonu ułożonego w deskowaniu,­ w kształtkach L, którymi zamyka się zewnętrzną krawędź stropu, lub w kształtkach U (na przykład pod murłatą). Wieniec z betonu jest mostkiem termicznym. W ścianach jednowarstwowych trzeba go ocieplić co najmniej 6-8 cm wełny lub styropianu i obmurować od zewnątrz elementami grubości 7-8 cm. W ścianach dwu- i trójwarstwowych wystarczy taka izolacja jak w pozostałej części ściany.  Do ocieplenia wieńca najczęściej używa się styropianu, ponieważ jest to materiał niewchłaniający wilgoci. Najpierw muruje się zewnętrzną warstwę osłonową, potem wykonuje deskowanie od wewnątrz, w którym układa się zbrojenie i warstwę ociepleniową (zawsze od zewnątrz). Dopiero wtedy można ułożyć beton klasy C16/20. Warto pamiętać, żeby w trakcie późniejszego układania warstwy ocieplenia dachu połączyć ją z izolacją wieńca.

Nadproża - najwygodniej jest zbudować z elementów systemowych zawierających gotowe zbrojenie. Rozpiętość gotowych nadproży jest ograniczona, dlatego duże, na przykład nad bramą garażową, robi się z żelbetu ułożonego w deskowaniu przygotowanym podobnie jak w wieńcach. W strefie podokiennej ścian murowanych tylko na spoiny poziome zaleca się układać stalowe kratowniczki w spoinach, żeby zapobiec jej pękaniu. Kratowniczki ze stali o małym przekroju umieszcza się w dwóch-trzech warstwach spoin, wysuwając z obu stron po co najmniej 0,5 m poza krawędź otworu okiennego.

Łączenie ścian - ściany zewnętrzne przewiązuje się, czyli przemurowuje wzajemnie z wewnętrznymi ścianami nośnymi. Ściany wewnętrzne - nośne lub działowe można też łączyć z zewnętrznymi za pośrednictwem stalowych kotew płaskich.

 

Sprawdź koniecznie:

Nasz test: czy znasz się na murowaniu ścian?

Jak murować z gazobetonu

Gazobetonowe bloczki są produkowane w dwóch wariantach – bardziej lub mniej dokładnie docięte i wygładzone. Bloczki gładkie i dokładne są przeznaczone do murowania na cienkie zaprawy klejowe. Niektórzy producenci oznaczają je symbolem TLMA lub TLMB. Te, które można murować na grube spoiny, zarówno tradycyjne, jak i ciepłochronne, mają symbol GPLM. Bloczki mogą mieć na krótszym boku wycięte uchwyty do przenoszenia oraz wyprofilowane pióra i wpusty, dzięki czemu można je łączyć bez konieczności wypełniania spoin pionowych zaprawą. Beton komórkowy jest bardzo łatwy w obróbce. Można go ciąć zwykłą piłą i w odmianach twardszych nie grozi to uszkodzeniem budulca. Bez trudu wykonuje się w nim bruzdy pod instalacje. Jest materiałem bardzo chłonnym, ale też łatwo oddaje wchłoniętą wilgoć. Ponieważ bloczki są duże, mur szybko rośnie.

Do murowania ścian z gazobetonu stosuje się głównie zaprawe klejową. Nanoszona jest specjalnym podajnikiem. W trakcie murowania górna powierzchnię bloczków szlifuje się, żeby uzyskać idealnie równą warstwę. Jeśli bloczki mają w bokach wyprofilowane pióra i wpusty - nie wykonuje się spoin pionowych.

Nadproża w ścianach gazobetonowych wykonuje się albo z prefabrykowanych belek nadprożowych, albo z kształtek U, w których układa się zbrojenie i zabetonowuje.

Jak murować z ceramiki

Ściany jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej muruje się na zaprawę klejową, ciepłochronną lub na poliuretanową piankę klejącą. Przy murowaniu na zaprawę klejową i piankę, każda warstwa muru musi być idealnie wypoziomowana. Minimalne błędy w jednej warstwie grożą ich zwiększaniem się w kolejnych. Prostsze jest murowanie ścian dwu- lub trójwarstwowych na zaprawę tradycyjną. Gruba warstwa zaprawy umożliwia bowiem korygowanie położenia pustaków. Większość pustaków ceramicznych ma w bokach wyprofilowane pióra i wpusty. Pustaki takie muruje się tylko na spoine poziomą. Spoiny pionowe robi się w murach z cegieł.

Ceramika, zwłaszcza tradycyjna, jest twarda i podatna na ukruszenia. Trzeba ją ciąć piłą elektryczną.

Nadproża w ścianach ceramicznych robi się z prefabrykowanych belek lub jeśli ściana ma być docelowo ocieplona - wykonuje się je z betonu.

Jak murować z silikatów

Silikaty nie mają bardzo dużych rozmiarów i są dość trudne w obróbce. Budowa z nich nie biegnie ekspresowo, chyba że zatrudni się liczniejszą ekipę niż standardowo. Bloczki muruje się na zaprawę cementową lub cementowo-wapienną. Chętnie też używana jest zaprawa klejowa. Bloczki o wszystkich powierzchniach gładkich muruje się na spoiny poziome i pionowe, stosując zaprawę tradycyjną.

Nadproża w ścianach z silikatów wykonuje się w sposób tradycyjny - z betonu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie właściwości materiałów budowlanych należy...

Wybór technologii budowy ścian domu nie jest łatwy zwłaszcza, że dzisiaj na rynku jest ich naprawdę...

Kronika budowy domu z ceramiki poryzowanej ZCB...

W cyklu "Muruj z Muratorem" dokumentowaliśmy krok po kroku budowę domu z ceramiki poryzowanej . Zapraszamy do...

Ściany jednowarstwowe – z czego i jak je budować?...

Wybór materiału i technologii na ściany, zwłaszcza konstrukcyjne, to jedna z najważniejszych decyzji...

Po czym poznać ciepłe ściany? Co oznaczają...

Jednym z celów współczesnego budownictwa mieszkaniowego jest ograniczenie strat ciepła...

Czym kierujemy się wybierając materiał do budowy...

Poznaj wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów...

Kronika budowy domu z betonu komórkowego H+H....

W cyklu "Muruj z Muratorem" dokumentowaliśmy krok po kroku budowę domu z betonu komórkowego firmy H+H....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.