Gdzie można stosować gazobeton na budowie domu?

2009-09-04 2:00
Beton wagi lekkiej
Autor: PREFBET|Xella Polska Beton wagi lekkiej

Materiał znany jako suporex, gazobeton i beton komórkowy, powstaje z masy betonowej, do której dodaje się spieniającą pastę lub proszek aluminiowy. Jest lekki i ma dobrą izolacyjność termiczną. Można z niego budować wszystkie typy ścian, z wyjątkiem fundamentowych. Zobacz, gdzie można zastosować gazobeton.

Ściany z betonu komórkowego

Z gazobetonu buduje się z niego zewnętrzne ściany jednowarstwowe - wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, wynikającej z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna. Dopiero przy grubości 30 cm (klasa 400) lub 36 cm (klasa 500) współczynnik U jest mniejszy niż 0,5.
Zewnętrzne ściany dwuwarstwowe wznosi się z bloczków o grubości od 18 do 30 cm, odmiany 400-700. Zaś zewnętrzne ściany trójwarstwowe buduje się je podobnie jak ściany dwuwarstwowe. Warstwę osłonową wznosi się z bloczków grubości 12-18 cm lub płytek grubości około 10 cm, odmiany 600-800. Można użyć także cegieł silikatowych, ceramicznych cegieł licowych lub klinkieru.

Nie tylko ściany

Fundamenty - beton komórkowy ma dosyć dużą nasiąkliwość, nie nadaje się więc do budowy ścian fundamentowych.

Nadproża i wieńce - producenci betonu komórkowego oferują kształtki nadprożowe o przekroju U lub L. Umieszcza się w nich zbrojenie oraz materiał termoizolacyjny i wypełnia puste przestrzenie mieszanką betonową. Można też kupić nadproża prefabrykowane, które są jednak droższe. Do budowy wieńców także można wykorzystać kształtki U i L albo wykonać wieniec monolityczny. W ścianach jednowarstwowych wieniec taki trzeba od zewnątrz obudować specjalnymi kształtkami z betonu komórkowego połączonymi fabrycznie z wełną mineralną.

Stropy - dostępne są pustaki stropowe i zbrojone belki do stropów gęstożebrowych oraz prefabrykowane płyty z betonu komórkowego (do ich montażu trzeba jednak wynająć dźwig).

Zalety betonu komórkowego:

  • bardzo dobrze izoluje termicznie;
  • jest lekki i łatwy do murowania - także systemem gospodarczym;
  • do jego cięcia wystarczy piła o hartowanych ostrzach;
  • odznacza się dobrą paroprzepuszczalnością;
  • z czasem wzrasta jego wytrzymałość na ściskanie (kosztem izolacyjności termicznej);
  • jest tani.

Wady betonu komórkowego:

  • ma słabą izolacyjność akustyczną;
  • jest dosyć kruchy;
  • jest nasiąkliwy.

ZOBACZ TEŻ: Zaprawa do betonu komórkowego. Jak tynkować ścianę z bloczków?

Zaprawa do betonu komórkowego. Jak tynkować ścianę z bloczków?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają