| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Domy energooszczędne. Jak zbudować dom energooszczędny z betonu komórkowego?

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom energooszczędny z betonu komórkowego?

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do myślenia. Warto  zbudować dom z betonu komórkowego, bo to materiał niedrogi i jednocześnie zapewniający tanią eksploatację. Bloczki z betonu komórkowego, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła lambda sprawią, że ściany zewnętrzne będą miały wysoką izolacyjność termiczną.

Autor: H+H

Bloczki z betonu komórkowego muruje się przeważnie na cienkowarstwową zaprawę klejową

O ścianach, które dobrze izolują termicznie mówi się, że są ciepłe. Pozwalają one bowiem utrzymać wewnątrz budynku wysoką temperaturę bez konieczności nadmiernego grzania. Po prostu powstrzymują ucieczkę ciepła na zewnątrz, przyczyniając się wydatnie do obniżenia rachunków za materiały opałowe. Ciepłe ściany powinny być zbudowane z materiału o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Pod tym względem czołowym produktem jest beton komórkowy.

Dom energooszczędny

To budynek, w którym zastosowano rozwiązania pozwalające na jak najoszczędniejsze gospodarowanie energią niezbędną do jego ogrzania. Taki dom zimą łatwo jest ogrzać, a latem jego wnętrze pozostaje przyjemnie chłodne. Domy energooszczędne, w porównaniu z budowanymi w sposób tradycyjny, zużywają 3-4 razy mniej energii cieplnej. Do ogrzewania potrzebują rocznie około 40 kWh/m2 i nie więcej niż 70 kWh/m2. Dla porównania zwykłe potrzebują jej aż 160-180 kWh/m2. W praktyce, domem energooszczędnym nazwiemy taki, który ma przegrody zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła U, ciepłe i szczelnie zamontowane okna, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz instalację grzewczą o wysokiej sprawności. Budynek taki nie powinien być również „prądożerny”.

WARTO WIEDZIEĆ

Czysty zysk

Zmniejszenie współczynnika przenikania przenikania ciepła U o 0,05 W/(mK) powoduje wprost oszczędności od 120 do ponad 500 zł rocznie, w odniesieniu do domu jednorodzinnego o powierzchni ścian zewnętrznych 150 m2 i do aktualnych cen energii.

Autor: H+H

Beton komórkowy ma doskonałe parametry związane z oszczędzaniem energii. Wykazuje nie tylko świetne właściwości termoizolacyjne, ale również charakteryzuje się wysoką pojemnością cieplną. Potrafi magazynować ciepło w ciągu dnia i oddawać w nocy, kiedy temperatura wewnątrz budynku spada w wyniku pracy instalacji wentylacyjnej

Jak ciepłe powinny być ściany?

W przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne budynku powinien wynosić około 0,15-0,19 W/(m2.K). To mniej niż wymagają tego przepisy. Od tego roku zmuszają one inwestorów, żeby ściany zewnętrzne domów, które budują miały U o wartości nie większej niż 0,23 W/(m2.K). Od 2021 roku, wymogi te ulegną jeszcze większemu zaostrzeniu i maksymalna wartość U sięgnie 0,20 W/(m2.K). Powyższe kryteria najłatwiej uda się spełnić, wybierając do budowy ścian sprawdzony materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Produktem o wysokiej wartości współczynnika oporu cieplnego R jest przede wszystkim beton komórkowy. Jest na tyle „ciepłym” materiałem, że można wznosić z niego ściany jednowarstwowe (których nie trzeba już ocieplać) o współczynniku U mającym nawet 0,19 W/(m2.K).

WARTO WIEDZIEĆ

Bloczki dla budownictwa energooszczędnego

System wznoszenia ścian H+H Gold+ TERMO doskonale wpisuje się w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Już teraz spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej dla ścian zewnętrznych. Podstawą systemu są bloczki H+H Gold+ TERMO o gęstości 350 kg/m3. Osiagają one doskonały współczynnik przewodzenia ciepła λ, watości 0,095 W/(m.K). Dzięki temu ściana o grubości 48 cm osiąga współczynnik przewodzenia ciepła Uc równy 0,19 W/(m2.K). www.hplush.pl

Autor: H+H

Jednym z "najcieplejszych" bloczków dostępnych na rynku jest H+H Gold+ TERMO, o szerokości 48 cm

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...