| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Czy warto murować ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej?

Czy warto murować ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej?

Ściany zewnętrzne można murować z wielu materiałów budowlanych. Wśród nich są również produkty - pustaki i cegły - z ceramiki poryzowanej. Z pustaków z ciepłej poryzowanej można murować nie tylko ściany warstwowe, ale i jednowarstwowe, gdyż dzięki mikroporom są cieplejsze niż tradycyjne wyroby ceramiczne. 

Pustaki i cegły z ceramiki poryzowanej

Wyglądem przypominają tradycyjne pustaki ceramiczne. Formuje się je z naturalnej gliny wymieszanej z mączką drzewną lub trocinami. Podczas wypalania trociny lub mączka spalają się, pozostawiając w gotowych pustakach zamknięte mikroskopijne pory wypełnione powietrzem.
Ceramika poryzowana jest zwana również ciepłą ceramika, co odnosi się do dobrych właściwości termoizolacyjnych. Zawdzięcza to właśnie swojej porowatej strukturze. Duży wpływ na poprawę izolacyjności ma też szczelinowa budowa typowa dla pustaków i cegieł kratówek.

Na jaką ścianę najlepiej używać poryzowanej ceramiki? Z pustaków z ciepłej ceramiki można murować nie tylko ściany warstwowe, ale i jednowarstwowe, gdyż dzięki mikroporom są cieplejsze niż tradycyjne wyroby ceramiczne.
Do budowy ścian zewnętrznych jednowarstwowych stosuje się pustaki o długości 38-50 cm. Ponieważ ustawia się je dłuższym bokiem w poprzek ściany, wymiar ten równy jest grubości niewykończonej ściany.
Do wznoszenia ścian warstwowych używa się pustaków i cegieł. Z pustaków wykonuje się najczęściej warstwę nośną ściany zarówno dwu-, jak i trójwarstwowej, rzadziej warstwę osłonową ściany trójwarstwowej. Cegły służą głównie do wykonywania warstwy osłonowej ściany trójwarstwowej. W ścianach warstwowych mogą też pełnić podobną funkcję jak pustaki połówkowe i narożne. W ścianach dwuwarstwowych mur najczęściej ociepla się styropianem lub wełną, na których układa się tynk cienkowarstwowy.
Z cegieł i pustaków muruje się także wewnętrzne ściany konstrukcyjne i działowe.

Jak murować ściany z ceramiki poryzowanej?

Rodzaj użytej zaprawy i grubość wykonanych z niej spoin mają wpływ zarówno na wytrzymałość, jak i na izolacyjność cieplną ściany. Trzeba zatem pamiętać, by grubość spoin nie przekraczała 12-15 mm, i odpowiednio dobrać rodzaj zaprawy do murowanej ściany.
Do murowania z pustaków z ciepłej ceramiki stosuje się zaprawę zwykłą lub ciepłochronną.
Sposób murowania ścian zależy od kształtu pustaków. Mogą być łączone na pióro i wpust – wtedy zaprawę zwykle układa się tylko w spoinach poziomych. W pustakach, które mają wpusty na bocznych krawędziach, zaprawą wypełnia się powstałe po ułożeniu warstwy przestrzenie zwane kieszeniami lub zamkami.
Ścianę muruje się, zachowując zasadę mijania się krawędzi pionowych w kolejnych warstwach.

Zalety i wady. Podstawową zaletą wyrobów z ciepłej ceramiki jest to, że można z nich szybko i łatwo murować ściany jednowarstwowe. Elementy są stosunkowo lekkie i łatwo się je obrabia – można je ciąć piłą ręczną, tarczową, taśmową lub łańcuchową. Pustaki z ciepłej ceramiki dobrze też tłumią hałas.
Materiały z ceramiki poryzowanej są bardziej kruche niż ceramika tradycyjna, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednie warunki transportu.

Autor: Kubacka Agnieszka

Ściany z ciepłej ceramiki

Autor: Kubacka Agnieszka

Ściany z ciepłej ceramiki

Ściany z ceramiki tradycyjnej. Zalety i wady ścian warstwowych z ceramiki tradycyjnej

Ceramiczne wyroby budowlane zbudowane są głównie z gliny lub iłu pochodzących ze specjalnych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...