| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian jednowarstwowych? W jaki sposób uzyskać ciepłą ścianę zewnętrzną?

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian jednowarstwowych? W jaki sposób uzyskać ciepłą ścianę zewnętrzną?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto rozważyć rezygnację z warstwy ocieplenia i wykonać ścianę jednowarstwową. Jakie są jej zalety i czy beton komórkowy jest odpowiednim materiałem na taką przegrodę? Zwłaszcza w świetle nowych, zaostrzonych przepisów, które wejdą w życie już w 2017 roku?

Według regulacji, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie będzie mógł przekraczać 0,23 W/(m2·K). W roku 2021 nastąpi kolejne zaostrzenie wymagań i wartość graniczna spadnie do 0,20 W/(m2·K). Taki wynik można stosunkowo łatwo otrzymać w ścianach dwuwarstwowych. Przykładowo wystarczy zastosować bloczek z betonu komórkowego o grubości 24 cm i przeciętnej jakości styropian o grubości 12 cm.

Czy ściana jednowarstwowa spełni nowe wymagania?

Ten sam efekt jest jednak możliwy do uzyskania także przy ścianie jednowarstwowej. Stosując bloczek z betonu komórkowego o grubości 40 cm i współczynniku przewodzenia ciepła λ (lambda) równym 0,095 W/(m·K) otrzymamy ścianę o współczynniku U równym 0,227 W/(m2·K). Taka przegroda spełnia zatem wymagania na rok 2017. Możemy się jednak pokusić o podwyższenie poprzeczki i spróbować dostosować się do wymagań już na rok 2021. Jak się okazuje, zadanie to nie jest trudne i sprowadza się jedynie do zastosowania bloczka o grubości 48 cm. W efekcie, nasza ściana będzie charakteryzować się znakomitym współczynnikiem U, wynoszącym 0,191 W/(m2·K).

WARTO WIEDZIEĆ

Ekspert H+H - Robert JaniakBeton komórkowy to idealny materiał ścienny do budownictwa jednorodzinnego

Z betonu komórkowego wytwarza się bloczki ścienne, elementy nadprożowe, kształtki U. Dzięki kompleksowości systemowej, z betonu komórkowego można wykonać budynek jednorodny pod względem materiałowym. Bloczki połączone na cienką (o grubości 1÷2 mm) warstwę zaprawy tworzą monolityczną przegrodę przeciwdziałającą ucieczce energii grzewczej, a „ciepłe” elementy nadprożowe eliminują możliwość powstania mostka termicznego w tym wrażliwym miejscu budynku.

Beton komórkowy ma swoją strukturę złożoną z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. W związku z tym w kwestii izolacyjności cieplnej nie ma dla siebie konkurencji. Materiał ten wpisuje się idealnie w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Już teraz spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych.

Specyficzna struktura betonu komórkowego oprócz wpływu na jego parametry cieplne tworzy również produkt niezwykle łatwy w montażu i obróbce. Niewielka gęstość bloczków z betonu komórkowego sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły.

Robert Janiak - Product Manager H+H

Po co budować ściany jednowarstwowe?

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane inwestorom, którym zależy na skróceniu czasu budowy domu. Ściany z betonu komórkowego muruje się bardzo szybko dzięki użyciu zaprawy cienkowarstwowej, którą można rozkładać w prosty sposób za pomocą specjalnej kielni zębatej. Roboty dodatkowo ułatwia wysoka dokładność wymiarowa bloczków oraz system pióro-wpust, który pozwala zrezygnować ze spoiny pionowej. Również dzięki niewielkiemu ciężarowi bloczków, ekipa murarska będzie pracować szybciej i wydajniej. Jednak w przypadku ściany dwuwarstwowej, skończoną przegrodę należy jeszcze ocieplić. To powoduje wydłużenie czasu budowy i zostawia wykonawcy duże pole do popełnienia błędów. Niepoprawne przymocowanie płyt lub zły dobór elementów systemu ocieplenia spowoduje, że elewacja bardzo szybko będzie wymagała kosztownego remontu.

Gdy natomiast zrezygnujemy z warstwy izolacji termicznej i zastosujemy grubszy bloczek z betonu komórkowego, nasza ściana po wymurowaniu wymaga jedynie otynkowania. W takim wariancie należy jednak zwrócić uwagę na staranne wykonanie spoin, aby mieć pewność, że w każdym punkcie przegroda będzie jednakowo ciepła. Konieczne jest także zadbanie, aby każdy żelbetowy element (wieniec, słupek) był odpowiednio docieplony. W ścianie dwuwarstwowej, izolacja niweluje różnicę w przewodzeniu ciepła pomiędzy żelbetem a materiałem, z którego wykonana jest ściana. W przegrodzie jednowarstwowej, nieocieplony element żelbetowy może stanowić potężny mostek termiczny, który spowoduje niepotrzebne podwyższenie kosztów ogrzewania.

Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...