| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ciepły dom. Murowanie ścian bez mostków termicznych

Ciepły dom. Murowanie ścian bez mostków termicznych

Chcesz mieć ciepły dom, zadbaj o to by w czasie murowania ścian nie dopuścić do powstania mostków termicznych. To miejsca bardzo newralgiczne, przez nie ucieka z domu najwięcej ciepła. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by ograniczyć do minimum ryzyko powstania mostków termicznych.

Jak murować, by zachować jednorodność ściany?

Jednorodność ścianie murowanej zapewniają cienkie spoiny. Ich grubość nie przekracza 3 mm, dzięki czemu nie stanowią poważnych mostków termicznych.

Aby móc zastosować cienkie spoiny, pustaki muszą być szlifowane – tylko wtedy ich pozioma płaszczyzna jest wystarczająco gładka i równa. Zaprawą nie wypełnia się spoin pionowych, wyjątkiem są te, w których profilowany bok pustaka styka się z dociętą płaszczyzną pustaka sąsiedniego.

Zaprawę można nanosić na dwa sposoby:

  • najczęściej wykorzystuje się do tego dozownik, który umożliwia rozprowadzenie zaprawy cienką (nawet milimetrową) warstwą.
  • jeśli nie masz do dyspozycji specjalistycznego narzędzia, można zamaczać pustaki w zaprawie. Ich dolną powierzchnię zanurza się równomiernie w zaprawie na głębokość nie większą niż 5 mm i natychmiast układa w murze. Ten sposób zwiększy jednak zużycie zaprawy dwu- lub trzykrotnie.

Gdzie szukać mostków termicznych?

Mostek termiczny może stanowić przewiązanie murarskie z konstrukcyjną ścianą wewnętrzną. Przemurowując pustaki obu tych ścian, trzeba pamiętać, że wznosi się je z elementów o innej izolacyjności termicznej. Ściany wewnętrzne nie muszą bowiem charakteryzować się tak dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi jak zewnętrzne ściany jednowarstwowe.

Aby uniknąć mostka termicznego, w co drugiej warstwie muru (tam, gdzie ściana wewnętrzna jest wpuszczana w ścianę zewnętrzną) umieszcza się przekładkę styropianową. Jej zadaniem jest ujednolicenie izolacyjności termicznej ściany zewnętrznej.

Ten sposób łączenia wymaga docinania pustaków przeznaczonych do wznoszenia murów jednowarstwowych o 10-15 cm, dlatego murarze wolą łączyć ściany kotwami. Nośną ścianę wewnętrzną muruje się wówczas na styk ze ścianą zewnętrzną, a przewiązanie murarskie zastępuje kotwami stalowymi umieszczanymi w spoinach poziomych.

Jak wykonać ciepłe nadproże?

W nadproże, które składa się z kilku belek, można wstawić warstwę izolacji termicznej. Ograniczy ona straty ciepła przez tę newralgiczną część konstrukcji ściany jednowarstwowej.

Prefabrykowane belki składają się z poryzowanych kształtek ceramicznych, zbrojenia oraz betonu. Do wyboru są dwa typy belek – układane na 12-centymetrowej stopce lub na płasko.

Warstwę ocieplenia układa się zazwyczaj za pierwszym prefabrykatem, patrząc od zewnętrznej strony ściany. Pozwala to zachować ciągłość izolacji termicznej między nadprożem a żelbetowym wieńcem, który się ociepla i od zewnątrz obudowuje poryzowanymi pustakami ceramicznymi.

Aby ograniczyć straty ciepła na styku okna z murem, zaleca się tzw. ciepły montaż okien - w warstwie ocieplenia.

Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.