| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Czy ceramika budowlana nie zaszkodzi na budowie twojego domu?

Czy ceramika budowlana nie zaszkodzi na budowie twojego domu?

Ceramika budowlana to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Jednak oprócz zalet, ma ona również kilka wad. Zobacz, czy na pewno ceramika budowlana jest odpowiednia do budowy twojego domu.

Ceramika tradycyjna, lub inaczej ceramika budowlana, służy do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej również wewnętrzne ściany konstrukcyjne oraz ściany działowe, fundamentowe i piwniczne. Ma jednak zbyt słabą izolacyjność termiczną i nie nadaje się na ściany jednowarstwowe.

Cegły i pustaki - które do czego?

Z ceramiki produkowane są:

 • cegły pełne - do budowy ścian działowych, warstwy nośnej i osłonowej w ścianach trójwarstwowych, ścian dwuwarstwowych, wewnętrznych ścian nośnych oraz ścian fundamentowych;
 • cegły dziurawki - z dwoma lub trzema podłużnymi drążeniami; do budowy ścian działowych i warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych;
 • cegły kratówki - z drążeniami w kształcie rombów; do budowy warstwy nośnej w ścianach trój- i dwuwarstwowych oraz wewnętrznych ścian nośnych i działowych; nadają się na warstwę osłonową w ścianie trójwarstwowej;
 • cegły modularne - wymiarami przypominają pustaki; przystosowane do modularnego systemu wymiarowania ścian; buduje się z nich ściany działowe i warstwę osłonową ścian trójwarstwowych;
 • pustaki - MAX, SZ i U - do wszelkich ścian konstrukcyjnych z wyjątkiem jednowarstwowych; z mniejszych U można budować również ściany działowe.

Ściany z ceramiki budowlanej

Podczas budowy domu można z ceramiki budowlanej stawiać zewnętrzne ściany jednowarstwowe grubości od 36 do 50 cm. Najczęściej wykonuje się je z pustaków, które łączy się na pióro i wpust (wykonuje się wtedy wyłacznie spoiny pionowe) albo na tzw. kieszeń.

Zewnętrzne ściany dwuwarstwowe wznosi się z pustaków cieńszych niż te do ścian jednowarstwowych. Za izolacyjność takich ścian odpowiada materiał termoizolacyjny. Ocieplenie wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym, panelami elewacyjnymi lub drewnem. Grubość warstwy nośnej wynosi od 18 do 30 cm, a ocieplenia 10–15 cm.

Zewnętrzne ściany trójwarstwowe mogą być cieńsze od tych z ceramiki tradycyjnej, a zachowują taką samą izolacyjność termiczną.

Ceramika budowlana nie tylko na ściany

 • Fundamenty - murowane domy wznosi się przeważnie na żelbetowych ławach fundamentowych, na których układa się izolację poziomą i muruje ścianę fundamentową - najczęściej z bloczków betonowych.
 • Wieńce i nadproża - nadproża, znajdujące się nad otworami okiennymi lub drzwiowymi, muszą być mocniejsze niż reszta muru, gdyż stanowią podporę utrzymującą jego wyżej położone partie. W ścianach z ceramiki tradycyjnej wykonuje się najczęściej nadproża z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Wieńce to opaski spinające mury poszczególnych kondygnacji, by poprawić sztywność ścian. Ich przygotowanie wygląda identycznie jak nadproży.
 • Stropy - producenci ceramiki budowlanej mają w ofercie również pustaki stropowe, np. typu Ceram, Fert. Służą one do budowy tzw. stropów gęstożebrowych. Za ich nośność odpowiadają podłużne, zbrojone belki, oparte o zewnętrzne oraz wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Między belkami, jako wypełnienie, umieszcza się pustaki stropowe. Po ułożeniu belki i pustaki zalewa się masą betonową.
  W sprzedaży są także pustaki Ackermana, które ustawia się na deskowaniu podpartym stemplami. Między pustakami układa się zbrojenie i całość zalewa betonem. Dopiero po jego całkowitym związaniu usuwa się stemple i deskowanie.

Zalety ceramiki tradycyjnej:

 • Jest trwała. Dom z ceramiki powinien "dożyć" co najmniej pięćdziesiątki. Dobrze akumuluje ciepło. Ceramiczne ściany gromadzą je w sobie, długo utrzymują i powoli się wychładzają. Dzięki temu w domach z ceramiki zimą jest ciepło i przytulnie, a latem utrzymuje się w nich przyjemny chłód.
 • Jest paroprzepuszczalna - zbudowane z niej ściany "oddychają", czyli potrafią odprowadzać na zewnątrz parę wodną gromadzącą się w ogrzewanych wnętrzach.
 • Technologia wznoszenia z niej domów jest opanowana do perfekcji. Można budować systemem gospodarczym. Ponieważ jest ciężka, dobrze chroni przed hałasem.
 • Jest stosunkowo tania.

Wady ceramiki tradycyjnej:

 • Niezbyt dobrze izoluje termicznie.
 • Jest ciężka, a więc dosyć nieporęczna w murowaniu.
 • Ma stosunkowo niewielkie rozmiary, które także nie ułatwiają ani nie przyspieszają pracy.

Budowa domu: od czego zależy jakość betonu?

Jeżeli zdecydujemy się przygotować mieszankę betonową na budowie domu, to powinniśmy wiedzieć, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...