| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ceramiczne nadproże w ścianie jednowarstwowej. Solidne i bez mostków termicznych

Ceramiczne nadproże w ścianie jednowarstwowej. Solidne i bez mostków termicznych

Jak zbudować nadproże w ścianie jednowarstwowej z pustaków poryzowanych, aby było wystarczająco nośne i jednocześnie nie zamieniło się w mostek termiczny? W ścianach warstwowych nie jest to wielki problem, bo i tak warstwa konstrukcyjna zostaje w całości ocieplona. Ściany jednowarstwowe nie mają ocieplenia zewnętrznego, więc żeby ograniczyć straty ciepła w tych miejscach, trzeba ułożyć termoizolację w grubości ściany.

Autor: Wienerberger

W ścianach z pustaków najwygodniej jest stosować ceramiczne nadproża prefabrykowane. Fot. WIENERBERGER

Nadproża z belek ceramicznych

Otwory okienne i drzwiowe wymagają zamknięcia od góry wzmocnionym nadprożem, które zwykle wykonuje się w deskowaniu podpartym stemplami. Żeby uniknąć żmudnego deskowania, zbrojenia i betonowania nadproża, można zastosować elementy gotowe. Prefabrykowane belki nadproża 23,8 są zbudowane z poryzowanych kształtek ceramicznych, zbrojenia kratownicowego i betonu klasy C30/37. Ich wysokość wynosi 23,8 cm, szerokość 7 cm, a długość od 75 do 325 cm.

Jak zrobić nadproże z belek?

Budując nadproże, prefabrykowane belki ceramiczne ustawia się na sztorc na warstwie zaprawy tradycyjnej o grubości 12 mm (zawsze dopełnia się modułowy wymiar wysokości 25 cm). Jeśli belki układa się pojedynczo (może to śmiało robić dwóch robotników – metr belki waży około 36 kg), należy potem związać całość cienkim drutem, żeby belki się nie przewróciły. Gdy na budowie jest używany na przykład wyciąg dźwigowy, nadproże o odpowiedniej grubości można złożyć i związać na ziemi, a potem całość ustawić w konkretnym miejscu w ścianie. Jeżeli nadproże ma być wykonane szczególnie dokładnie, na przykład w ścianie murowanej na piankę, można dodatkowo zastosować kliny, które pozwolą osiągnąć jego odpowiednie położenie. Belki powinny być z obu stron oparte na murze na szerokość zależną od ich długości: po 12,5 cm przy długości do 1,5 m, po 20 cm przy długości 1,5-1,85 m i po 25 cm przy długości ponad 1,85 m. Po ułożeniu nie wymagają dodatkowego podparcia w środku.

Miejsce na ocieplenie

W celu uzyskania odpowiedniej szerokości muru liczbę belek dobiera się tak, żeby warstwa ociepleniowa miała mniej więcej 10 cm grubości. Od zewnątrz układa się zawsze jedno nadproże oddzielone warstwą termoizolacji od pozostałych. Belki zewnętrzne ustawia się stroną z ceramiczną powłoką na zewnątrz, bo wraz z pustakami poryzowanymi stanowi ona jednorodne podłoże pod tynk. W ścianie jednowarstwowej o szerokości 44 cm stosuje się cztery kształtki nadprożowe od strony wewnętrznej (w ścianie o szerokości 38 cm – trzy kształtki), warstwę termoizolacji i pojedyncze nadproże od zewnątrz. Na kształtkach należy ułożyć warstwę wyrównującą zaprawy. Nad nadprożem muruje się dalszy fragment ściany z pustaków. Gdy bezpośrednio nad nim wykonuje się wieniec stropu, ocieplenie nadproża może stanowić jednolitą warstwę z wewnętrznym ociepleniem wieńca, a kształtka zewnętrzna będzie stanowić oparcie dla pustaków modularnych, z których zostanie wymurowana ściana osłonowa wieńca.

ZDANIEM EKSPERTA

Dlaczego warto stosować nadproża prefabrykowane Porotherm?

Przy budowie domu można wykonać nadproża monolityczne – z betonu i stali zbrojeniowej. To pracochłonna czynność. Tak robione nadproże wstrzymuje budowę dalszej części ściany do momentu, aż beton zwiąże, a trwa to czasem nawet kilka tygodni. W systemie Porotherm nadproża robi się szybko i wygodnie, bo służą do tego prefabrykowane ceramiczne belki. Mają one wysoką wytrzymałość na zginanie dzięki umieszczonemu w nich zbrojeniu. Ceramiczna obudowa sprawia, że po ułożeniu belek w ścianie lico muru zachowuje jednorodność materiałową – ceramika jest na całej jego powierzchni. To istotne dla trwałości tynku, który mógłby popękać na połączeniu różnych materiałów. Zastosowanie prefabrykowanych belek nadprożowych Porotherm ułatwia pracę, jak również skraca czas budowy. Stosując je, nie trzeba przygotowywać betonu, budować deskowania, układać zbrojenia i czekać wiele dni, aż nadproże uzyska oczekiwaną wytrzymałość.

Ekspert z firmy WIENERBERGER

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...