| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa ścian domu - 6 błędów, na które nie możesz sobie pozwolić

Budowa ścian domu - 6 błędów, na które nie możesz sobie pozwolić

Krzywe ściany, mostki termiczne, rysy i pęknięcia w murze, a nawet zawalenie się ściany - oto, czym grożą błędy popełnione podczas budowy ścian domu. Złemu wyprowadzeniu poziomu i pionów czy nierównym spoinom można jednak zapobiec. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas budowy ścian domu.

Przedstawiamy sześć najczęściej popełnianych błędów podczas budowy ścian domu. Ich konsekwencje mogą być poważne, a nawet dramatyczne (zawalenie się ściany). Przeczytaj i sprawdź, jak ich uniknąć.

1. Złe wyprowadzenie poziomu i pionów

Grozi ono krzywym murem, a w skrajnym wypadku zawaleniem się ściany. By uniknąć złego wyprowadzenia poziomu i pionów, pierwszą warstwę układa się na zaprawie cementowej. Jej grubość zależy od różnicy poziomów górnej powierzchni ścian fundamentowych i waha się od 1 do 3 cm. Zaprawa cementowa powinna zniwelować tę różnicę. Wznoszenie ściany rozpoczyna się od wymurowania narożników domu, a następnie ustawia się kolejne elementy. Ostatni pustak lub bloczek zazwyczaj należy dociąć.

2. Nietrzymanie wątku

Podobnie jak złe wyprowadzenie poziomu i pionów nietrzymanie wątku grozi zawaleniem się ściany. By do tego nie dopuścić, elementy murowe układa się na mijankę, czyli z przesunięciem spoiny pionowej o minimum 5-6 cm, zaczynając od połówek lub bloczków pomocniczych w narożnikach. Przy budowaniu ścian z cegły pełnej stosuje się wiązania polegające na różnym układaniu cegieł w poszczególnych warstwach. Wynika to z tego, że często docelowa grubość muru jest większa niż długość cegły (25 cm).

Ściany poprzeczne czy ściany działowe należy łączyć, przewiązując elementy murowe lub wykorzystując systemowe łączniki stalowe.

3. Zła zaprawa w ścianach jednowarstwowych

Niewłaściwy dobór zaprawy w ścianach jednowarstwowych prowadzi do powstania mostków termicznych i gorszych parametrów izolacyjnych ściany. By tego uniknąć, ściany z gładkich materiałów budowlanych należy łączyć cienkimi spoinami klejowymi lub piankowymi. Zwykle pustaki z ceramiki i keramzytobetonu mają nierówną powierzchnię i aby zniwelować rozbieżności, łączy się je zaprawą termoizolacyjną na spoiny o grubości 10-12 mm.

Autor: Andrzej Szandomirski

Odstęp pomiędzy spoinami pionowymi w poszczególnych warstwach muru nie może być mniejszy niż 0,4 wysokości elementów, z których buduje się ścianę.

4. Nierówne spoiny

Zbyt grube spoiny powodują mostki termiczne i większe zużycie zaprawy, czyli większe koszty. Z kolei za cienkie nie połączą poszczególnych elementów muru, ściana będzie mieć mniejszą nośność. Jak sobie z tym radzić? Tradycyjna spoina nie powinna być cieńsza niż 8 mm i grubsza niż 15 mm (średnio 10 mm). Cienkie spoiny o grubości 0,5-3 mm (średnio 2 mm) należy wykonywać za pomocą specjalnej skrzynki lub pacy zębatej.

Spoiny pionowe powinny mieć średnio grubość 10 mm; nie mogą być cieńsze niż 5 mm i grubsze niż 15 mm. Spoinę pionową uważa się za wypełnioną, gdy zaprawę ułożono na całej wysokości i zajmuje ona co najmniej 0,4 szerokości spoiny.

5. Brak zbrojenia w strefie podokiennej w ścianie murowanej tylko na spoiny pionowe

Prowadzi do pojawienia się rys i pęknięć. Dlatego też zbrojenie z prętów Æ 4-6 mm ukryte w grubości spoiny powinno się układać w dwóch poziomach. Należy wystawić je poza krawędź otworu na długość zakotwienia, minimum 50 cm poza strefę występowania naprężeń. Spoiny poziome powinny być przynajmniej o 4 mm większe niż grubość zbrojenia. Dodatkowo należy na tym odcinku wypełnić pionowe spoiny zaprawą.

6. Otwory obrobione innym materiałem

Skutkiem obrobienia otworów innymi materiałami są mostki termiczne (w przypadku zastosowania materiałów o gorszych parametrach izolacyjnych) lub osłabienie krawędzi muru (materiał o mniejszej wytrzymałości). By tego uniknąć, zawsze, szczególnie przy ścianach zewnętrznych, należy używać materiałów o jednakowych cechach izolacyjnych. Przy otworach nie powinny występować docinki krótsze niż 5 cm. W przypadku ścian z pustaków, zwłaszcza przy ścianach jednowarstwowych, powinno się tak dobrać poziom ścian podokiennych, nadproży czy poziomy stropów, aby nie trzeba było uzupełniać brakujących wymiarów innym materiałem.

Dom pasywny bez mostków termicznych

Podczas projektowania i wykonywania domu pasywnego liczy się każdy detal, którym może uciec...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...