| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa ścian domu - 6 błędów, na które nie możesz sobie pozwolić

Budowa ścian domu - 6 błędów, na które nie możesz sobie pozwolić

Krzywe ściany, mostki termiczne, rysy i pęknięcia w murze, a nawet zawalenie się ściany - oto, czym grożą błędy popełnione podczas budowy ścian domu. Złemu wyprowadzeniu poziomu i pionów czy nierównym spoinom można jednak zapobiec. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas budowy ścian domu.

Przedstawiamy sześć najczęściej popełnianych błędów podczas budowy ścian domu. Ich konsekwencje mogą być poważne, a nawet dramatyczne (zawalenie się ściany). Przeczytaj i sprawdź, jak ich uniknąć.

1. Złe wyprowadzenie poziomu i pionów

Grozi ono krzywym murem, a w skrajnym wypadku zawaleniem się ściany. By uniknąć złego wyprowadzenia poziomu i pionów, pierwszą warstwę układa się na zaprawie cementowej. Jej grubość zależy od różnicy poziomów górnej powierzchni ścian fundamentowych i waha się od 1 do 3 cm. Zaprawa cementowa powinna zniwelować tę różnicę. Wznoszenie ściany rozpoczyna się od wymurowania narożników domu, a następnie ustawia się kolejne elementy. Ostatni pustak lub bloczek zazwyczaj należy dociąć.

2. Nietrzymanie wątku

Podobnie jak złe wyprowadzenie poziomu i pionów nietrzymanie wątku grozi zawaleniem się ściany. By do tego nie dopuścić, elementy murowe układa się na mijankę, czyli z przesunięciem spoiny pionowej o minimum 5-6 cm, zaczynając od połówek lub bloczków pomocniczych w narożnikach. Przy budowaniu ścian z cegły pełnej stosuje się wiązania polegające na różnym układaniu cegieł w poszczególnych warstwach. Wynika to z tego, że często docelowa grubość muru jest większa niż długość cegły (25 cm).

Ściany poprzeczne czy ściany działowe należy łączyć, przewiązując elementy murowe lub wykorzystując systemowe łączniki stalowe.

3. Zła zaprawa w ścianach jednowarstwowych

Niewłaściwy dobór zaprawy w ścianach jednowarstwowych prowadzi do powstania mostków termicznych i gorszych parametrów izolacyjnych ściany. By tego uniknąć, ściany z gładkich materiałów budowlanych należy łączyć cienkimi spoinami klejowymi lub piankowymi. Zwykle pustaki z ceramiki i keramzytobetonu mają nierówną powierzchnię i aby zniwelować rozbieżności, łączy się je zaprawą termoizolacyjną na spoiny o grubości 10-12 mm.

Autor: Andrzej Szandomirski

Odstęp pomiędzy spoinami pionowymi w poszczególnych warstwach muru nie może być mniejszy niż 0,4 wysokości elementów, z których buduje się ścianę.

4. Nierówne spoiny

Zbyt grube spoiny powodują mostki termiczne i większe zużycie zaprawy, czyli większe koszty. Z kolei za cienkie nie połączą poszczególnych elementów muru, ściana będzie mieć mniejszą nośność. Jak sobie z tym radzić? Tradycyjna spoina nie powinna być cieńsza niż 8 mm i grubsza niż 15 mm (średnio 10 mm). Cienkie spoiny o grubości 0,5-3 mm (średnio 2 mm) należy wykonywać za pomocą specjalnej skrzynki lub pacy zębatej.

Spoiny pionowe powinny mieć średnio grubość 10 mm; nie mogą być cieńsze niż 5 mm i grubsze niż 15 mm. Spoinę pionową uważa się za wypełnioną, gdy zaprawę ułożono na całej wysokości i zajmuje ona co najmniej 0,4 szerokości spoiny.

5. Brak zbrojenia w strefie podokiennej w ścianie murowanej tylko na spoiny pionowe

Prowadzi do pojawienia się rys i pęknięć. Dlatego też zbrojenie z prętów Æ 4-6 mm ukryte w grubości spoiny powinno się układać w dwóch poziomach. Należy wystawić je poza krawędź otworu na długość zakotwienia, minimum 50 cm poza strefę występowania naprężeń. Spoiny poziome powinny być przynajmniej o 4 mm większe niż grubość zbrojenia. Dodatkowo należy na tym odcinku wypełnić pionowe spoiny zaprawą.

6. Otwory obrobione innym materiałem

Skutkiem obrobienia otworów innymi materiałami są mostki termiczne (w przypadku zastosowania materiałów o gorszych parametrach izolacyjnych) lub osłabienie krawędzi muru (materiał o mniejszej wytrzymałości). By tego uniknąć, zawsze, szczególnie przy ścianach zewnętrznych, należy używać materiałów o jednakowych cechach izolacyjnych. Przy otworach nie powinny występować docinki krótsze niż 5 cm. W przypadku ścian z pustaków, zwłaszcza przy ścianach jednowarstwowych, powinno się tak dobrać poziom ścian podokiennych, nadproży czy poziomy stropów, aby nie trzeba było uzupełniać brakujących wymiarów innym materiałem.

Dom pasywny bez mostków termicznych

Podczas projektowania i wykonywania domu pasywnego liczy się każdy detal, którym może uciec...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.