| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu zimą. Jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach?

Budowa domu zimą. Jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach?

Część prac budowlanych można wykonywać nawet przy niskich temperaturach. Dzięki odpowiednim materiałom i produktom do stosowania w czasie mrozów, budowa domu zimą jest możliwa. Sprawdź, jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach. Co robić, żeby materiały osiągnęły pożądane parametry i prawidłowo połączyły się z podłożem.

Stosując produkty dopuszczone do użytku w niskiej temperaturze, należy pamiętać, że podobnie powinny być przystosowane otoczenie, czyli powietrze wokół, oraz podłoże. Murowanie nawet najlepszą zaprawą mrozową nie ma sensu, jeśli pustaki czy bloczki będą zamarznięte. Dlatego jeżeli zamierzasz prowadzić prace budowlane w niskiej temperaturze, musisz się do nich odpowiednio przygotować.

Sprawdź, jakie produkty można stosować w ujemnych temperaturach

Umieszczenie materiałów w pomieszczeniu ogrzewanym

Materiały takie jak cegły, pustaki, bloczki składowane na otwartej przestrzeni przewidziane do murowania powinny być co najmniej 24 godziny wcześniej umieszczone w pomieszczeniu ogrzewanym. Murowanie nawet najlepszą zaprawą mrozową nie ma sensu, jeśli pustaki czy bloczki będą zamarznięte.

Dobrze jest mieć pomieszczenie ogrzewane, na przykład nagrzewnicami elektrycznymi, olejowymi lub gazowymi, w którym będziesz umieszczać materiały dzień lub chociaż kilka godzin przed wbudowaniem.

Podnoszenie temperatury

Nagrzewnice są też używane do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, żeby były ustawione w pewnej odległości od pola pracy. Nie należy podwyższać temperatury punktowo, tylko równomiernie w całej przestrzeni.

Gdy musisz dokończyć tynki wewnętrzne, lepiej nie używać nagrzewnic gazowych, bo podczas ich pracy powstaje sporo wilgoci, a tej i tak będzie nadmiar do usunięcia. Palnik gazowy może się przydać do usuwania lodu ze zmrożonych fundamentów, jeśli trzeba będzie dokończyć hydroizolacje.

Ponieważ budynek nie jest jeszcze zamknięty, przydadzą się płachty folii, z których można zbudować osłony w kształcie namiotu lub zamknąć przegrody, tak żeby powietrze wewnątrz przestrzeni, w której będziemy pracować, miało wyższą temperaturę.

Osłona prac na elewacji, okrywanie fundametów

Podobnie trzeba będzie zbudować osłony, jeśli przyjdzie dokończyć prace na elewacji. Szczelne kurtyny zakłada się na rusztowaniach i zamyka je od góry. Pod nie wtłacza się ciepłe powietrze.

Do okrywania fundamentów czy świeżo ułożonego betonu przydadzą się maty słomiane, plandeki, folie budowlane. Czasem może pomóc samochód z włączonym ogrzewaniem, w którym umieścisz produkty o małych gabarytach, na przykład opakowania folii uszczelniających. Pianę montażową przed użyciem dobrze jest podgrzać, na przykład w misce z ciepłą wodą.

Wolniejsze tempo prac

Wykonując prace w obniżonej temperaturze, trzeba być też przygotowanym na wolniejsze tempo robót. Klej do styropianu i siatki w normalnych warunkach schnie 24 godziny. Gdy jest zimno, proces ten przebiega znacznie wolniej – dwa, a nawet trzy dni. Ale żaden producent nie określi jego tempa, bo zależy ono od wielu czynników: temperatury, wilgotności powietrza oraz podłoża, grubości warstwy. 

Należy uważnie śledzić prognozę pogody. Bo jeśli musisz coś zabetonować, a prognoza mówi, że za dwa-trzy dni przyjdą duże mrozy, to ryzyko, że nie zapewnisz temu materiałowi odpowiedniej ochrony na czas wiązania, jest zbyt duże. W takim wypadku lepiej jest odłożyć tę pracę na później lub w ogóle z niej zrezygnować.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdy musisz budować zimą 

Stosuj specjalne produkty. Coraz więcej jest dodatków mrozowych i wyrobów tak zmodyfikowanych, że można wykonywać prace budowlane w temperaturze bliskiej 0°C.

Podnoś tepmperaturę. Budując zimą, należy ogrzewać przestrzeń roboczą, żeby materiały mogły osiągnąć pożądane parametry i prawidłowo połączyły się z podłożem.

Dbaj o bezpieczeństwo. Nie wolno dopuścić do powstawania oszronionych czy zalodzonych powierzchni na placu budowy, żeby nie doszło do wypadku.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...