| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu zimą. Jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach?

Budowa domu zimą. Jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach?

Część prac budowlanych można wykonywać nawet przy niskich temperaturach. Dzięki odpowiednim materiałom i produktom do stosowania w czasie mrozów, budowa domu zimą jest możliwa. Sprawdź, jak prowadzić prace budowlane w ujemnych temperaturach. Co robić, żeby materiały osiągnęły pożądane parametry i prawidłowo połączyły się z podłożem.

Stosując produkty dopuszczone do użytku w niskiej temperaturze, należy pamiętać, że podobnie powinny być przystosowane otoczenie, czyli powietrze wokół, oraz podłoże. Murowanie nawet najlepszą zaprawą mrozową nie ma sensu, jeśli pustaki czy bloczki będą zamarznięte. Dlatego jeżeli zamierzasz prowadzić prace budowlane w niskiej temperaturze, musisz się do nich odpowiednio przygotować.

Sprawdź, jakie produkty można stosować w ujemnych temperaturach

Umieszczenie materiałów w pomieszczeniu ogrzewanym

Materiały takie jak cegły, pustaki, bloczki składowane na otwartej przestrzeni przewidziane do murowania powinny być co najmniej 24 godziny wcześniej umieszczone w pomieszczeniu ogrzewanym. Murowanie nawet najlepszą zaprawą mrozową nie ma sensu, jeśli pustaki czy bloczki będą zamarznięte.

Dobrze jest mieć pomieszczenie ogrzewane, na przykład nagrzewnicami elektrycznymi, olejowymi lub gazowymi, w którym będziesz umieszczać materiały dzień lub chociaż kilka godzin przed wbudowaniem.

Podnoszenie temperatury

Nagrzewnice są też używane do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, żeby były ustawione w pewnej odległości od pola pracy. Nie należy podwyższać temperatury punktowo, tylko równomiernie w całej przestrzeni.

Gdy musisz dokończyć tynki wewnętrzne, lepiej nie używać nagrzewnic gazowych, bo podczas ich pracy powstaje sporo wilgoci, a tej i tak będzie nadmiar do usunięcia. Palnik gazowy może się przydać do usuwania lodu ze zmrożonych fundamentów, jeśli trzeba będzie dokończyć hydroizolacje.

Ponieważ budynek nie jest jeszcze zamknięty, przydadzą się płachty folii, z których można zbudować osłony w kształcie namiotu lub zamknąć przegrody, tak żeby powietrze wewnątrz przestrzeni, w której będziemy pracować, miało wyższą temperaturę.

Osłona prac na elewacji, okrywanie fundametów

Podobnie trzeba będzie zbudować osłony, jeśli przyjdzie dokończyć prace na elewacji. Szczelne kurtyny zakłada się na rusztowaniach i zamyka je od góry. Pod nie wtłacza się ciepłe powietrze.

Do okrywania fundamentów czy świeżo ułożonego betonu przydadzą się maty słomiane, plandeki, folie budowlane. Czasem może pomóc samochód z włączonym ogrzewaniem, w którym umieścisz produkty o małych gabarytach, na przykład opakowania folii uszczelniających. Pianę montażową przed użyciem dobrze jest podgrzać, na przykład w misce z ciepłą wodą.

Wolniejsze tempo prac

Wykonując prace w obniżonej temperaturze, trzeba być też przygotowanym na wolniejsze tempo robót. Klej do styropianu i siatki w normalnych warunkach schnie 24 godziny. Gdy jest zimno, proces ten przebiega znacznie wolniej – dwa, a nawet trzy dni. Ale żaden producent nie określi jego tempa, bo zależy ono od wielu czynników: temperatury, wilgotności powietrza oraz podłoża, grubości warstwy. 

Należy uważnie śledzić prognozę pogody. Bo jeśli musisz coś zabetonować, a prognoza mówi, że za dwa-trzy dni przyjdą duże mrozy, to ryzyko, że nie zapewnisz temu materiałowi odpowiedniej ochrony na czas wiązania, jest zbyt duże. W takim wypadku lepiej jest odłożyć tę pracę na później lub w ogóle z niej zrezygnować.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdy musisz budować zimą 

Stosuj specjalne produkty. Coraz więcej jest dodatków mrozowych i wyrobów tak zmodyfikowanych, że można wykonywać prace budowlane w temperaturze bliskiej 0°C.

Podnoś tepmperaturę. Budując zimą, należy ogrzewać przestrzeń roboczą, żeby materiały mogły osiągnąć pożądane parametry i prawidłowo połączyły się z podłożem.

Dbaj o bezpieczeństwo. Nie wolno dopuścić do powstawania oszronionych czy zalodzonych powierzchni na placu budowy, żeby nie doszło do wypadku.

Budowa domu w okresie zimowym. 9 produktów do stosowania w niskiej temperaturze

Podczas budowy domu późną jesienią lub zimą, należy używać specjalnych produktów przeznaczonych do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.