| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

Budowa domu to zwieńczenie długiej pracy architekta. Projekt domu najczęściej zakłada, w jakiej technologii powinien on zostać zbudowany. Dlatego na samym początku planowania inwestycji powinniśmy wybrać odpowiadający nam materiał na budowę domu. Zobacz, jakie masz możliwości.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretny projekt, musimy wybrać odpowiadającą nam technologię. Nie jest to łatwe. Budowa domu może polegać na murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych i keramzytowych, wybudować z drewnianych bali lub z zastosowaniem szkieletu drewnianego albo stalowego. Można nawet zamówić go w wytwórni i zestawić z prefabrykowanych elementów. Wybór nie zależy tylko od wad i zalet technologii, ale także od zasobności naszego portfela, czasu, który możemy na budowę poświęcić, a także od tego, czy budować będziemy sami, czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę.

Ceramika

Ceramika tradycyjna to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Służy do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej również wewnętrzne ściany konstrukcyjne oraz ściany działowe, fundamentowe i piwniczne.

Ceramika poryzowana

Gdy do zwykłej gliny dodamy trochę trocin lub pyłu drzewnego i wypalimy ją - powstanie ceramika poryzowana - lżejsza i bardziej ciepłochronna od tradycyjnej. Można z niej budować ściany jednowarstwowe, a także wszelkie inne, z wyjątkiem fundamentowych i piwnicznych.

Beton komórkowy

Buduje się z niego ściany zewnętrzne jednowarstwowe - wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, wynikającej z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna.

Silikaty

Białe bloczki i cegły silikatowe to jeden z najtańszych materiałów do budowania ścian. Buduje się z nich zewnętrzne ściany dwuwarstwowe, a ich ocieplanie i wykańczanie wygląda identycznie jak przy ścianach ceramicznych.

Keramzytobeton

Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych - pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem.

Ściany z betonu wylewane

Powstają z elementów, które nazywane są deskowaniem traconym (szalunkiem traconym). W przeciwieństwie do tradycyjnego, pozostaje ono trwałą częścią ściany i odpowiada za wiele jej funkcji.

Prefabrykowane

Domy prefabrykowane to propozycja dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy budową i nie mogą długo czekać aż budynek będzie gotowy. Za taki luksus trzeba jednak sporo zapłacić. Poszczególne elementy: ściany, schody, stropy produkuje się na podstawie projektów gotowych lub zaadaptowanych.

Szkielet po kanadyjsku

"Kanadyjczyki" to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji, ale wymagają naprawdę profesjonalnego wykonawstwa. Zatrudniając ekipę, warto sprawdzić, co do tej pory wybudowała i koniecznie skonsultować się z mieszkańcami tych domów.

Bale

Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Pięknie prezentują się na wsiach oraz na działkach leśnych, jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepsze bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków, jodeł lub olch.

Szkielet stalowy

Autor: Szandomirski Andrzej

Dom z bali

Szkielet stalowy

Szkielet stalowy, podobny do drewnianego, ustępuje mu popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe słupy i belki, wzmocnione prętami stężającymi i usztywniającymi. Nad drzwiami i oknami umieszcza się belki nadprożowe. Konstrukcja dachu to metalowe krokwie i dźwigary.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...