| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

Budowa domu to zwieńczenie długiej pracy architekta. Projekt domu najczęściej zakłada, w jakiej technologii powinien on zostać zbudowany. Dlatego na samym początku planowania inwestycji powinniśmy wybrać odpowiadający nam materiał na budowę domu. Zobacz, jakie masz możliwości.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretny projekt, musimy wybrać odpowiadającą nam technologię. Nie jest to łatwe. Budowa domu może polegać na murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych i keramzytowych, wybudować z drewnianych bali lub z zastosowaniem szkieletu drewnianego albo stalowego. Można nawet zamówić go w wytwórni i zestawić z prefabrykowanych elementów. Wybór nie zależy tylko od wad i zalet technologii, ale także od zasobności naszego portfela, czasu, który możemy na budowę poświęcić, a także od tego, czy budować będziemy sami, czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę.

Ceramika

Ceramika tradycyjna to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Służy do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej również wewnętrzne ściany konstrukcyjne oraz ściany działowe, fundamentowe i piwniczne.

Ceramika poryzowana

Gdy do zwykłej gliny dodamy trochę trocin lub pyłu drzewnego i wypalimy ją - powstanie ceramika poryzowana - lżejsza i bardziej ciepłochronna od tradycyjnej. Można z niej budować ściany jednowarstwowe, a także wszelkie inne, z wyjątkiem fundamentowych i piwnicznych.

Beton komórkowy

Buduje się z niego ściany zewnętrzne jednowarstwowe - wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, wynikającej z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna.

Silikaty

Białe bloczki i cegły silikatowe to jeden z najtańszych materiałów do budowania ścian. Buduje się z nich zewnętrzne ściany dwuwarstwowe, a ich ocieplanie i wykańczanie wygląda identycznie jak przy ścianach ceramicznych.

Keramzytobeton

Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych - pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem.

Ściany z betonu wylewane

Powstają z elementów, które nazywane są deskowaniem traconym (szalunkiem traconym). W przeciwieństwie do tradycyjnego, pozostaje ono trwałą częścią ściany i odpowiada za wiele jej funkcji.

Prefabrykowane

Domy prefabrykowane to propozycja dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy budową i nie mogą długo czekać aż budynek będzie gotowy. Za taki luksus trzeba jednak sporo zapłacić. Poszczególne elementy: ściany, schody, stropy produkuje się na podstawie projektów gotowych lub zaadaptowanych.

Szkielet po kanadyjsku

"Kanadyjczyki" to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji, ale wymagają naprawdę profesjonalnego wykonawstwa. Zatrudniając ekipę, warto sprawdzić, co do tej pory wybudowała i koniecznie skonsultować się z mieszkańcami tych domów.

Bale

Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Pięknie prezentują się na wsiach oraz na działkach leśnych, jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepsze bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków, jodeł lub olch.

Szkielet stalowy

Autor: Szandomirski Andrzej

Dom z bali

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz problemy techniczne

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.