| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak wybudować dom ciepły, bezpieczny i oszczędny? Poznaj dostępne techniki i materiały

Jak wybudować dom ciepły, bezpieczny i oszczędny? Poznaj dostępne techniki i materiały

Każdy inwestor przed budową domu zastanawia się, z czego postawić dom, aby był trwały, bezpieczny i energooszczędny? Materiałów budowlanych jest wiele. Przedstawiamy najczęściej wybierane technologie oraz materiały budowlane, które można zastosować przy budowie domu.

Z czego budować dom oraz jaką technikę zastosować, aby dom był ciepły, bezpieczny i energooszczędny? To pytanie jest powszechne przed rozpoczęciem budowy domu. Oto najchętniej wybierane techniki oraz elementy, które musisz uwzględnić wybierając materiał budowlany.

Ceramika budowlana

Ceramika tradycyjna powstaje z wypalonej w wysokiej temperaturze gliny. Nie jest rewelacyjnym materiałem pod względem izolacyjności cieplnej, dlatego buduje się z niej tylko ściany z ociepleniem – dwu- lub trójwarstwowe.

Ciepła ceramika, czyli ceramika poryzowana produkowana jest  z gliny wymieszanej z mączką drzewną lub trocinami. Dzięki tym dodatkom podczas wypalania w materiale powstają zamknięte mikropory, które sprawiają, że ceramika poryzowana ma dobra izolacyjność cieplna, wiec można z niej budować ściany jednowarstwowe.

Uwaga!

 • Podczas budowy ścian jednowarstwowych trzeba uważać, by nie powstały mostki termiczne.
 • Nadproża wieńce oraz słupki wzmacniające ściany kolankowe powinny być ocieplone warstwa wełny lub styropianu grubości co najmniej 4 cm, w przeciwnym razie będą przemarzać.
 • Niechlujne wykonawstwo, ukruszone lub sztukowane bloczki czy zbyt grube spoiny- powoduje ze dobra izolacyjność staje się iluzją dlatego ściany te wymagają doświadczonego i dokładnego wykonawcy.

Beton komórkowy

Jego składnikami są kruszywo (piasek lub popioły lotne), spoiwo (cement i wapno) oraz spulchniacz (proszek lub pasta aluminiowa). Jeśli kruszywem jest wyłącznie pasek, powstaje beton komórkowy nazywany popularnie białym. Beton szary ma w składzie popioły lotne. Beton komórkowy produkowany jest w odmianach od 300 do 800. Im wyższej odmiany jest beton, tym ma lepsza wytrzymałość, ale gorsza izolacyjność cieplna.

Uwaga!

 • Ściany dwuwarstwowe są najtrudniejsze do ocieplenia. Klej trzeba ułożyć nie tylko kilkoma plackami na spodzie pyt, ale i na krawędziach. Wełnę dla pewności warto zamocować także kołkami. Siatkę zbrojącą należy wkleić w warstwę ułożonej wcześniej zaprawy, łącząc jej poszczególne pasy na 10 – centymetrowe zakłady.

Silikaty

Wyroby wapienno – piaskowe, nazywane popularnymi silikatami, produkuje się z piasku, wapna i wody. Zwykle są białe, ale mogą być też barwione.

Uwaga!

 • W ścianie trójwarstwowej kotwy do mocowania warstwy elewacyjnej musza być ze stali nierdzewnej. Ich liczbę i rozmieszczenie powinien ustalić konstruktor, jednak zwykle wystarczy pięć kotew na 1 m2. Czasem, żeby kotwa osadzona podczas murowania w warstwie nośnej trafiła w spoinę warstwy elewacyjnej, trzeba ją nieznacznie odgiąć do góry. Wtedy do mocowania ocieplenia powinno się stosować krążki dociskowe z kapinosem.
 • Pustka powietrzna pomiędzy wełną a warstwa elewacyjna musi być wentylowana. Co metr w spoinach pomiędzy cegłami pierwszej warstwy umieszcza się puszki wentylacyjne. Nie można również zapomnieć o wylocie powietrza przy okapie.
ZDANIEM SPECJALISTY

Uwaga na żywioły

Ogień - w czasie pożaru najważniejsza jest ochrona życia człowieka, ale dla tych, którzy przeżyją, nie mniej ważne są straty materialne. Jeśli uszkodzona zostanie konstrukcja domu, to naprawa zawsze będzie kosztowna, a czasami nawet nieopłacalna.

 • Mur z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego czy keramzytobetonu są odporne na ogień.
 • Materiały izolacyjne, takie jak styropian czy poliuretan, mimo że zalizane są do kategorii materiałów nierozprzestrzeniających ognia, w trakcie pożaru mogą utworzyć deszcz płonących kropli, przyczyniając się w ten sposób do rozprzestrzenia pożaru lub zablokowania drogi ewakuacyjnej. Izolacja termiczna wykonana z wełny mineralnej lub szklanej jest od tym względem bardziej bezpieczna.
 • Domy o konstrukcji drewnianej nie obronią się przed pożarem, nawet jeśli nasączy się drewno odpowiednimi preparatami czy obuduje konstrukcje płytami gipsowo-kartonowymi.

Zabiegi te zapewniają jedynie czas potrzebny na ewakuację ludzi i uratowanie części dobytku.

Wiatr - norma nakazuje uwzględniać na terenie Polski wiatr o prędkości 70 km/h. Tylko nad morzem i w górach – powyżej 100 km/h, a w wysokich partiach gór do 170 km/h. Jednak zdarzają się anomalie pogodowe – lokalne trąby powietrzne, w których prędkość wiatru przekracza 250 km/h.

 • Dla domów jednorodzinnych groźny jest dopiero wiatr o prędkości około 120 km/h (12 stopni w skali Beauforta). Wtedy uszkodzeniom zwykle ulegają pokrycia dachu, rynny czy okna, ale jeszcze nie konstrukcja budynku.
 • Na działanie wiatru najmniej odporne są szkieletowe domu drewniane, może je zniszczyć huragan o prędkości przekraczającej 180 km/h.
 • Domy murowane zostaną całkowicie zniszczone dopiero przy wietrze powyżej 400 km/h.

Woda - powodzie zdarzają się często, a ich zasięg jest trudny do przewidzenia.

 • Ściany murowane wypadają lepiej. Nawet jeśli ulegną zawilgoceniu, stosunkowo łatwo można je wysuszyć i nie tracą swej wytrzymałości. Jednak jeżeli są ocieplone, to zamoczone izolacje należy usunąć i wymienić na nowe. Na terenach zalewowych najlepiej sprawdza się ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego.
 • Szkieletowe domy drewniane, jeśli nie zostaną zniesione przez powódź, trzeba poddać generalnemu remontowi – zdemontować ze ścian okładziny, aż zostanie goła konstrukcja. Należy wysuszyć ją i na nowo wykończyć.
Autor: Mariusz Bykowski

Najbardziej tradycyjnymi materiałami są cegły i pustaki z ceramiki.

Keramzytobeton

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne, które otrzymuje się przez wypalanie w wysokiej temperaturze mieszaniny gliny i łupków. Pustaki keramzytobetonowe powstają z betonu, w którym żwir zastąpiony jest lekkim keramzytem. Dzięki swojej porowatej strukturze są dobrym izolatorem ciepła. Dlatego z pustaków tych można wznosić także ściany jednowarstwowe.

Dom ze szkieletem drewnianym

Na konstrukcję szkieletowego domu drewnianego stosuje się drewno sosnowe. Elementy konstrukcyjne nie powinny mieć sęków i pęknięć, najlepiej jeśli będą czterostronnie strugane i suszone komorowo. Drewno musi być wysuszone do wilgotności nie większy niż 18%.
Układ warstw. Patrząc od wnętrza domu:

 • płyty gipsowo - kartonowe – są warstwą wykończeniową;
 • paroizolacja z folii – uniemożliwia wnikanie w ściany pary wodnej z wnętrza domu;
 • izolacja termiczna z wełny mineralnej lub szklanej – 10 lub 14 cm, zależnie od konstrukcji ściany, dzięki niej ściana będzie ciepła;
 • poszycie zewnętrzne z płyt drewnopochodnych – usztywnia konstrukcję ścian;
 • wiatroizolacja – chroni przed wiatrem oraz napływem wilgoci z zewnątrz, a jednocześnie uniemożliwia odprowadzenie pary wodnej z wnętrza ściany;
 • wykończenie zewnętrzne ściany (elewacja) – zwykle z oblicówki winylowej, aluminiowej lub drewnianej, tynku ułożonego na styropianie lub z cegły klinkierowej.

Technologie styropianowe

Elementy styropianowe z jednej strony są formą, którą wypełnia się betonem, a z drugiej stanowią termoizolację zapobiegającą ucieczce ciepła z pomieszczeń. Kształtki łączone na wcisk jak klocki po wypełnieniu betonem tworzą mocną konstrukcję. Warstwa styropianu od zewnątrz i od wewnątrz ścian zapewnia bardzo dobra izolacyjność termiczna: współczynnik przenikania ciepła U wynosi od 0,16 w/(m2∙K) – dl ścian grubości 35 cm – do 0,28 w/(m2∙K) –dla ścian grubości 25 cm. Z kształtek buduje się ściany o wysokości do 25 m. Na 1 m2 zużywa się około 0,125 m3 (120-130 l) betonu.

Uwaga!
Dom zbudowany w technologii styropianowej musi mieć sprawną wentylacją, by nie zmienił się w termos, a na ścianach nie skraplała się woda.

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...