Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak wybudować dom ciepły, bezpieczny i oszczędny? Poznaj dostępne techniki i materiały

Jak wybudować dom ciepły, bezpieczny i oszczędny? Poznaj dostępne techniki i materiały

Każdy inwestor przed budową domu zastanawia się, z czego postawić dom, aby był trwały, bezpieczny i energooszczędny? Materiałów budowlanych jest wiele. Przedstawiamy najczęściej wybierane technologie oraz materiały budowlane, które można zastosować przy budowie domu.

Z czego budować dom oraz jaką technikę zastosować, aby dom był ciepły, bezpieczny i energooszczędny? To pytanie jest powszechne przed rozpoczęciem budowy domu. Oto najchętniej wybierane techniki oraz elementy, które musisz uwzględnić wybierając materiał budowlany.

Ceramika budowlana

Ceramika tradycyjna powstaje z wypalonej w wysokiej temperaturze gliny. Nie jest rewelacyjnym materiałem pod względem izolacyjności cieplnej, dlatego buduje się z niej tylko ściany z ociepleniem – dwu- lub trójwarstwowe.

Ciepła ceramika, czyli ceramika poryzowana produkowana jest  z gliny wymieszanej z mączką drzewną lub trocinami. Dzięki tym dodatkom podczas wypalania w materiale powstają zamknięte mikropory, które sprawiają, że ceramika poryzowana ma dobra izolacyjność cieplna, wiec można z niej budować ściany jednowarstwowe.

Uwaga!

 • Podczas budowy ścian jednowarstwowych trzeba uważać, by nie powstały mostki termiczne.
 • Nadproża wieńce oraz słupki wzmacniające ściany kolankowe powinny być ocieplone warstwa wełny lub styropianu grubości co najmniej 4 cm, w przeciwnym razie będą przemarzać.
 • Niechlujne wykonawstwo, ukruszone lub sztukowane bloczki czy zbyt grube spoiny- powoduje ze dobra izolacyjność staje się iluzją dlatego ściany te wymagają doświadczonego i dokładnego wykonawcy.

Beton komórkowy

Jego składnikami są kruszywo (piasek lub popioły lotne), spoiwo (cement i wapno) oraz spulchniacz (proszek lub pasta aluminiowa). Jeśli kruszywem jest wyłącznie pasek, powstaje beton komórkowy nazywany popularnie białym. Beton szary ma w składzie popioły lotne. Beton komórkowy produkowany jest w odmianach od 300 do 800. Im wyższej odmiany jest beton, tym ma lepsza wytrzymałość, ale gorsza izolacyjność cieplna.

Uwaga!

 • Ściany dwuwarstwowe są najtrudniejsze do ocieplenia. Klej trzeba ułożyć nie tylko kilkoma plackami na spodzie pyt, ale i na krawędziach. Wełnę dla pewności warto zamocować także kołkami. Siatkę zbrojącą należy wkleić w warstwę ułożonej wcześniej zaprawy, łącząc jej poszczególne pasy na 10 – centymetrowe zakłady.

Silikaty

Wyroby wapienno – piaskowe, nazywane popularnymi silikatami, produkuje się z piasku, wapna i wody. Zwykle są białe, ale mogą być też barwione.

Uwaga!

 • W ścianie trójwarstwowej kotwy do mocowania warstwy elewacyjnej musza być ze stali nierdzewnej. Ich liczbę i rozmieszczenie powinien ustalić konstruktor, jednak zwykle wystarczy pięć kotew na 1 m2. Czasem, żeby kotwa osadzona podczas murowania w warstwie nośnej trafiła w spoinę warstwy elewacyjnej, trzeba ją nieznacznie odgiąć do góry. Wtedy do mocowania ocieplenia powinno się stosować krążki dociskowe z kapinosem.
 • Pustka powietrzna pomiędzy wełną a warstwa elewacyjna musi być wentylowana. Co metr w spoinach pomiędzy cegłami pierwszej warstwy umieszcza się puszki wentylacyjne. Nie można również zapomnieć o wylocie powietrza przy okapie.
ZDANIEM SPECJALISTY

Uwaga na żywioły

Ogień - w czasie pożaru najważniejsza jest ochrona życia człowieka, ale dla tych, którzy przeżyją, nie mniej ważne są straty materialne. Jeśli uszkodzona zostanie konstrukcja domu, to naprawa zawsze będzie kosztowna, a czasami nawet nieopłacalna.

 • Mur z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego czy keramzytobetonu są odporne na ogień.
 • Materiały izolacyjne, takie jak styropian czy poliuretan, mimo że zalizane są do kategorii materiałów nierozprzestrzeniających ognia, w trakcie pożaru mogą utworzyć deszcz płonących kropli, przyczyniając się w ten sposób do rozprzestrzenia pożaru lub zablokowania drogi ewakuacyjnej. Izolacja termiczna wykonana z wełny mineralnej lub szklanej jest od tym względem bardziej bezpieczna.
 • Domy o konstrukcji drewnianej nie obronią się przed pożarem, nawet jeśli nasączy się drewno odpowiednimi preparatami czy obuduje konstrukcje płytami gipsowo-kartonowymi.

Zabiegi te zapewniają jedynie czas potrzebny na ewakuację ludzi i uratowanie części dobytku.

Wiatr - norma nakazuje uwzględniać na terenie Polski wiatr o prędkości 70 km/h. Tylko nad morzem i w górach – powyżej 100 km/h, a w wysokich partiach gór do 170 km/h. Jednak zdarzają się anomalie pogodowe – lokalne trąby powietrzne, w których prędkość wiatru przekracza 250 km/h.

 • Dla domów jednorodzinnych groźny jest dopiero wiatr o prędkości około 120 km/h (12 stopni w skali Beauforta). Wtedy uszkodzeniom zwykle ulegają pokrycia dachu, rynny czy okna, ale jeszcze nie konstrukcja budynku.
 • Na działanie wiatru najmniej odporne są szkieletowe domu drewniane, może je zniszczyć huragan o prędkości przekraczającej 180 km/h.
 • Domy murowane zostaną całkowicie zniszczone dopiero przy wietrze powyżej 400 km/h.

Woda - powodzie zdarzają się często, a ich zasięg jest trudny do przewidzenia.

 • Ściany murowane wypadają lepiej. Nawet jeśli ulegną zawilgoceniu, stosunkowo łatwo można je wysuszyć i nie tracą swej wytrzymałości. Jednak jeżeli są ocieplone, to zamoczone izolacje należy usunąć i wymienić na nowe. Na terenach zalewowych najlepiej sprawdza się ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego.
 • Szkieletowe domy drewniane, jeśli nie zostaną zniesione przez powódź, trzeba poddać generalnemu remontowi – zdemontować ze ścian okładziny, aż zostanie goła konstrukcja. Należy wysuszyć ją i na nowo wykończyć.
Autor: Mariusz Bykowski

Najbardziej tradycyjnymi materiałami są cegły i pustaki z ceramiki.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa ścian zewnętrznych w trzech odsłonach

Powinny być wytrzymałe, ciepłe i zdrowe. Zobaczmy, jak muruje sie z trzech najpopularniejszych...

Drenaż na zewnątrz i pod budynkiem. Izolacja...

Poziom wód gruntowych bywa różny. Czasami woda pojawia się w piwnicy, ale bywa też tak, że...

Kronika budowy domu z ceramiki poryzowanej ZCB...

W cyklu "Muruj z Muratorem" dokumentowaliśmy krok po kroku budowę domu z ceramiki poryzowanej . Zapraszamy do...

WIDEO: Ściany działowe z ceramiki poryzowanej -...

Kolejny odcinek naszego cyklu "Muruj z Muratorem". Jesteśmy na budowie domu z ceramiki poryzowanej ZCB...

Ścianka kolankowa. Jak ja zbudować z pustaków...

Ścianki kolankowe są budowane w większości nowych domów z poddaszem. Buduje się je lub podwyższa...

Jakie właściwości materiałów budowlanych należy...

Wybór technologii budowy ścian domu nie jest łatwy zwłaszcza, że dzisiaj na rynku jest ich naprawdę...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.