| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa przygotowana na przerwę zimową. Zabezpieczenie budowy przed mrozem i śniegiem

Budowa przygotowana na przerwę zimową. Zabezpieczenie budowy przed mrozem i śniegiem

Warto zastanowić się nad zabezpieczeniem budowy przed nadejściem przerwy zimowej. Niezależnie od etapu budowy, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz... złodziei.

Roboty ziemne i fundamenty

Często nie udaje się zamknąć etapu robót ziemnych przed nadejściem zimy. W takim przypadku najrozsądniej jest przełożyć je do wiosny. Nie warto również robić samych wykopów, ponieważ na wiosnę i tak trzeba będzie usuwać uszkodzone struktury gruntu i zastępować je chudym betonem. W przypadku zrobionych już wykopów należy zabezpieczyć je warstwą styropianu lub słomianymi matami wyłożonymi na dnie. Wylane fundamenty wymagają większej troski – przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że w zimie pojawiają się tzw. wysadziny gruntowe, czyli zjawisko zamarzania wody w gruncie i rozsadzania go. Wylewając fundamenty warto pomyśleć o skorzystaniu z materiałów mrozoodpornych. Zastosowanie tego typu materiałów zdecydowanie zwiększa odporność fundamentów, które w naszym klimacie narażone są na kontakt z wilgocią i zamarzanie. Również w zależności od tego czy dom jest planowany z podpiwniczeniem, czy bez niego ławy fundamentowe należy odpowiednio zabezpieczyć. Ich przykrycie styropianem i obsypanie niewielka warstwą ziemi jest wskazane w budynku z piwnicą. Natomiast w domach niepodpiwniczonych fundamenty podsypuje się ziemią do poziomu terenu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dach chroniony przed śniegiem i wodą

Budynki w stanie surowym otwartym, niezależnie od tego czy jest na nich już więźba dachowa czy nie, należy przed zimą zabezpieczyć dachem. Te, które mają już konstrukcję dachową, jednak jeszcze bez finalnego pokrycia, należy zabezpieczyć deskami lub płytami wodoodpornymi, które następnie przykrywa się papą. Jeśli więźby jeszcze nie ma, konieczne jest prowizoryczne przykrycie stropu w ten sam sposób. Taki zabieg będzie przeciwdziałać skutkom intensywnych opadów, czyli uszkodzeniom spowodowanym zamarzaniem wody.

Okna i drzwi

Podczas prac zabezpieczeniowych nie wolno zapomnieć o zasłonięciu wszystkich zewnętrznych otworów budynku, czyli drzwi i okien. W ten sposób chroni się inwestycję nie tylko przed śniegiem, ale również przed nieproszonymi gośćmi. Do tego celu posłużą deski, folia lub zwykle cegły, bloczki i pustaki ustawione jeden na drugim. Trzeba również pamiętać, żeby w osłonach zostawić niewielkie szczeliny, które umożliwią wietrzenie wnętrza. Jeżeli natomiast mamy już wstawione okna wtedy na zimę należy je zostawić w pozycji rozszczelnionej, co pozwoli na wentylacje budynku.

Ogrzewać, czy nie ogrzewać?

Jeśli zakończyłeś stan surowy zamknięty, możesz prowadzić prace wykończeniowe wewnątrz budynku: budować ściany działowe, montować okładziny albo instalacje. Wtedy też powinieneś zadbać o odpowiednie ogrzewanie w środku, zwłaszcza jeśli planujesz tynkowanie. Nie wolno zapominać, że dom musi być ogrzewany podczas wysychania tynków i podkładów podłogowych. Warto pamiętać również o odpowiedniej wentylacji, dzięki czemu możliwe będzie odprowadzanie na bieżąco wilgoci. Domu nie trzeba ogrzewać jeśli nie planujesz żadnych prac wewnątrz podczas zimy. W takim przypadku wystarczy jedynie pozostawić okna w stanie rozszczelnienia oraz upewnić się czy wszystkie kanały wentylacyjne są drożne. Zapobiegnie to zwilgoceniu ścian. Warto również pamiętać, że w wykończonym, jednak niezamieszkanym domu, należy utrzymywać temperaturę na poziomie 10-14°C.

WAŻNE

Spuść wodę z instalacji!

Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu instalacji wodnej na zimę! Trzeba koniecznie spuścić z niej wodę, aby zapobiec zamarznięciu i rozsadzeniu rur. Należy także zadbać o odkryte odcinki rur czy wodomierz, osłaniając je styropianem, kawałkami materiału lub specjalnym kablem grzejnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...