| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i energooszczędnych ścian. Poznaj właściwości materiału przyjaznego dla ludzi i środowiska.

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i energooszczędnych ścian. Poznaj właściwości materiału przyjaznego dla ludzi i środowiska.

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co przyczynia się do ciągłego wzrostu jego popularności?

Beton komórkowy produkuje się z łatwo dostępnych surowców. Wszystkie składniki występują w naturze w dużych ilościach, dzięki czemu nie musimy się martwić, że niepotrzebnie obciążamy nasze środowisko. Co więcej, fakt ten możemy odczuć w naszych kieszeniach, ponieważ powszechność surowców przekłada się na niższe koszty produkcji gotowego wyrobu. Skład betonu komórkowego opiera się na piasku, cemencie, wapnie i wodzie. Do tego dodaje się bardzo niewielką ilość (około 0,1%) sproszkowanego aluminium, które wywołuje reakcję chemiczną, prowadzącą do spulchnienia masy zarobowej i wytworzenia się tysięcy drobnych porów wypełnionych powietrzem. To właśnie powietrze decyduje o znakomitych właściwościach izolacyjnych betonu komórkowego.

Beton komórkowy oszczędzi czas i pieniądze

Dzięki dużej zawartości powietrza, beton komórkowy jest bardzo ciepły i bardzo lekki. Nie oznacza to jednak, że nie jest przy tym solidny. Osiągnięty został dobry kompromis pomiędzy ciężarem, wytrzymałością oraz izolacyjnością termiczną. Dzięki temu możliwe jest wznoszenie ścian zewnętrznych z betonu komórkowego, które nie będą wymagać już dodatkowego ocieplenia w postaci wełny lub styropianu, a które nadal będą spełniać rygorystyczne normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U. Zadaniem tych norm nie jest utrudnianie nam życia i podnoszenie kosztów naszej budowy. Przepisy te dbają o nasz komfort oraz o środowisko. Najprościej ujmując – im niższy współczynnik U, tym mniejsze wydatki będziemy ponosić na ogrzewanie przez cały okres eksploatacji domu. A zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie, to ukłon w stronę klimatu, w którym żyjemy wszyscy. Na chwilę obecną współczynnik U nie może wynosić więcej niż 0,25 W/(m2·K). Taki wynik możemy uzyskać dobierając elementy o odpowiedniej grubości. Ścianę po wymurowaniu wystarczy wtedy tylko pokryć warstwą tynku, oszczędzając tym samym czas i pieniądze potrzebne na wykonanie warstwy docieplającej. Oczywiście na rynku są dostępne bloczki o zróżnicowanych grubościach, które możemy dodatkowo ocieplać, dostosowując parametry ściany do indywidualnych potrzeb. Beton komórkowy stwarza ogromne możliwości w dalszym obniżaniu współczynnika przenikania ciepła i stanowi doskonałą podstawę do projektowania ścian dla domów pasywnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Ekspert H+H - Robert JaniakBeton komórkowy to idealny materiał ścienny do budownictwa jednorodzinnego

Z betonu komórkowego wytwarza się bloczki ścienne, elementy nadprożowe, kształtki U. Dzięki kompleksowości systemowej, z betonu komórkowego można wykonać budynek jednorodny pod względem materiałowym. Bloczki połączone na cienką (o grubości 1÷2 mm) warstwę zaprawy tworzą monolityczną przegrodę przeciwdziałającą ucieczce energii grzewczej, a „ciepłe” elementy nadprożowe eliminują możliwość powstania mostka termicznego w tym wrażliwym miejscu budynku. Beton komórkowy ma swoją strukturę złożoną z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. W związku z tym w kwestii izolacyjności cieplnej nie ma dla siebie konkurencji. Materiał ten wpisuje się idealnie w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Już teraz spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych. Specyficzna struktura betonu komórkowego oprócz wpływu na jego parametry cieplne tworzy również produkt niezwykle łatwy w montażu i obróbce. Niewielka gęstość bloczków z betonu komórkowego sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły.

Robert Janiak - Product Manager H+H

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rodzaj spoiny również ma znaczenie

Bardzo dobre właściwości pojedynczych bloczków nie gwarantują jednak takich samych parametrów dla całej ściany. Równie ważne jest to, jak je ze sobą połączymy. Spoiny mogą stanowić najsłabszy element muru, zarówno pod kątem wytrzymałości na obciążenia, jak i izolacyjności cieplnej. Straty ciepła przez spoiny z zaprawy zwykłej o grubości 12 mm mogą wynosić nawet 25% całości strat ciepła przez ściany! Na szczęście z pomocą przychodzi system łączenia elementów na cienkie spoiny. Przy zastosowaniu bloczków o wysokiej kategorii dokładności wymiarowej (TLMA lub TLMB), możemy kleić elementy warstwą zaprawy o grubości już od 1 mm. W tym przypadku straty ciepła będą praktycznie niezauważalne. Zastosowanie cieńszych spoin to także znaczne oszczędności na kosztach zaprawy oraz dużo niższe zużycie wody potrzebnej do jej przygotowania. Dodatkowo, jeżeli użyjemy bloczków z systemem łączenia na pióro i wpust, możemy całkowicie zrezygnować ze spoin pionowych bez obawy o parametry cieplne ani wytrzymałość ściany. Dzięki wspomnianej już wysokiej dokładności wykonania bloczków, otrzymamy finalnie bardzo równą powierzchnię ściany. Pozwoli to zastosować cienkie tynki wykończeniowe. Te wszystkie wymienione cechy obniżają całkowity koszt wykonania 1 m2 muru. Warto wyjaśnić to określenie. Wybierając technologię budowy ścian, często kierujemy się ceną pojedynczego elementu. Jest to podejście błędne, ponieważ każdy materiał ma inne zużycie na 1 m2, a ponadto nie uwzględniamy kosztów potrzebnej zaprawy oraz późniejszego wykończenia. Dlatego ścianę i koszty jej postawienia powinno się rozpatrywać tylko jako gotową całość.

Materiał zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju

Beton komórkowy – wytwarzany z surowców, których pozyskanie nie szkodzi środowisku. Materiał obniżający zapotrzebowanie domu na energię, co przekłada się na niższą emisję CO2 do atmosfery. Sama produkcja również przebiega z najwyższym poszanowaniem dla naszej planety. W jej trakcie nie powstają żadne szkodliwe substancje. Do tego należy dodać, iż beton komórkowy podlega recyklingowi, a odpady i nadmiary produkcyjne mogą z powodzeniem służyć ponownie przy wytwarzaniu nowego, pełnowartościowego produktu. Czytając opinie o betonie komórkowym, często możemy spotkać się z mitem, który głosi, że jest on niezdrowy dla człowieka. Otóż to stwierdzenie ma się nijak do rzeczywistości. Z badań, przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej, jasno wynika, że beton komórkowy charakteryzuje się najniższym współczynnikiem promieniowania spośród wszystkich materiałów wykorzystywanych do murowania.

Korzystny wpływ na nasze samopoczucie

Beton komórkowy nie tylko nie jest szkodliwy, ale wręcz sprawia, że czujemy się lepiej. Dzięki swojej paroprzepuszczalności oraz wysokiemu udziałowi porów powietrza, materiał ten przyjmuje nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Jeśli natomiast robi się zbyt sucho, wilgoć jest oddawana z powrotem. Te zjawiska powodują, że we wnętrzu utrzymuje się przyjemny mikroklimat, a my mamy lepsze samopoczucie i lepsze warunki, zarówno do pracy jak i do odpoczynku. Beton komórkowy, dzięki swojemu składowi, jest także całkowicie niepodatny na rozwój mikroorganizmów. Możemy zatem spać spokojnie i nie martwić się o problemy z pleśnią i grzybem w domu.

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany z izolacją termiczną i elewacją murowaną?

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...