| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Elementy do budowy nadproży w ścianach murowanych oferują zarówno producenci betonu komórkowego, jak i ceramiki poryzowanej. Poznaj asortyment tych produktów. Jest on dość bogaty.

Nadproża z betonu komórkowego

Tu hitem są prefabrykowane zbrojone belki nadprożowe. Węższe przydają się do ścian działowych, szersze do nośnych. Belki wystarczy ustawić na zaprawie i można murować ścianę dalej. Przy grubych murach ustawia się je parami lub nawet trójkami. Izolacyjność belek nadprożowych jest zbliżona do izolacyjności ściany, więc można je stosować także w murach jednowarstwowych. Jedyną wadą takich belek jest ich ciężar. Trzeba kilku osób, żeby ustawić je na miejscu, ważą bowiem od 37 do 92 kg (zależnie od długości). Z betonu komórkowego powstają też kształtki nadprożowe U. To rodzaj deskowania traconego. Dobiera się je do szerokości ściany, umieszcza nad otworem okna i od spodu podpiera deską ustawioną na stemplach. Między ściankami kształtek umieszcza się zbrojenie, a jeśli to ściana jednowarstwowa, to również pas materiału termoizolacyjnego. Od góry rynienkę utworzoną z kształtek wypełnia się mieszanką betonową. Niestety, dopóki beton nie osiągnie pełnej wytrzymałości (a trwa to nawet do kilku tygodni), nie można kontynuować murowania ścian. O ile belki prefabrykowane mają ograniczoną długość (do 3 m), to z kształtek U da się robić nadproża o znacznie większych rozpiętościach.

Autor: Solbet

Kształtki nadprożowe U sprzedają producenci betonu komórkowego. Mają one długość 50-60 cm i szerokość od 24 do 42 cm

Nadproża ceramiczne

Producenci ceramiki nie zostają w tyle, a nawet wysuwają się na prowadzenie. Również proponują prefabrykowane belki nadprożowe. Mają one kształt ceramicznej rynienki, wewnątrz której jest beton i zbrojenie. Mają długość od 75 do 270 cm. Szerokość belek wynosi 11,5 lub 12 cm – te układa się na płask, jedna obok drugiej, w zależności od tego, jak szeroki jest mur. Są też belki o szerokości 7 cm ustawiane na sztorc. U producentów ceramiki znajdziesz też ceramiczne nadproża umożliwiające montaż mechanizmu poruszającego rolety zewnętrzne. Jeżeli wbudujesz je w mur, nie trzeba będzie skrzynki z roletą przykręcać nad oknem lub w świetle okna. Nadproże z kasetą jest pod wieloma względami najkorzystniejszym rozwiązaniem. Niektórzy sprzedają też ceramiczną wersję kształtek U – zwykłych, a ponadto takich, które mają jedną ściankę grubszą i wypełnioną materiałem termoizolacyjnym. Kształtki z ociepleniem są polecane do ścian jednowarstwowych. Jakby tego było mało, możesz zamówić nawet prefabrykowane belki nadprożowe zbudowane z kształtek U – z tym że gotowe do montażu ( już z betonem i zbrojeniem). Na zamówienie otrzymasz ponadto ceramiczne, prefabrykowane belki nadprożowe  z ociepleniem oraz gotowe nadproża łukowe z cegieł (także w wersji z wbudowaną izolacją cieplną – dopuszczone do stosowania w ścianach jednowarstwowych). Są to jednak elementy bardzo drogie, produkowane w Niemczech na zamówienie.

Autor: Ewa Trusewicz

Belki nadprożowe z ceramiki, podobnie jak te z betonu komórkowego, nie wymagają podpierania od spodu na czas murowania ściany – są samonośne

Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.