| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Elementy do budowy nadproży w ścianach murowanych oferują zarówno producenci betonu komórkowego, jak i ceramiki poryzowanej. Poznaj asortyment tych produktów. Jest on dość bogaty.

Nadproża z betonu komórkowego

Tu hitem są prefabrykowane zbrojone belki nadprożowe. Węższe przydają się do ścian działowych, szersze do nośnych. Belki wystarczy ustawić na zaprawie i można murować ścianę dalej. Przy grubych murach ustawia się je parami lub nawet trójkami. Izolacyjność belek nadprożowych jest zbliżona do izolacyjności ściany, więc można je stosować także w murach jednowarstwowych. Jedyną wadą takich belek jest ich ciężar. Trzeba kilku osób, żeby ustawić je na miejscu, ważą bowiem od 37 do 92 kg (zależnie od długości). Z betonu komórkowego powstają też kształtki nadprożowe U. To rodzaj deskowania traconego. Dobiera się je do szerokości ściany, umieszcza nad otworem okna i od spodu podpiera deską ustawioną na stemplach. Między ściankami kształtek umieszcza się zbrojenie, a jeśli to ściana jednowarstwowa, to również pas materiału termoizolacyjnego. Od góry rynienkę utworzoną z kształtek wypełnia się mieszanką betonową. Niestety, dopóki beton nie osiągnie pełnej wytrzymałości (a trwa to nawet do kilku tygodni), nie można kontynuować murowania ścian. O ile belki prefabrykowane mają ograniczoną długość (do 3 m), to z kształtek U da się robić nadproża o znacznie większych rozpiętościach.

Autor: Solbet

Kształtki nadprożowe U sprzedają producenci betonu komórkowego. Mają one długość 50-60 cm i szerokość od 24 do 42 cm

Nadproża ceramiczne

Producenci ceramiki nie zostają w tyle, a nawet wysuwają się na prowadzenie. Również proponują prefabrykowane belki nadprożowe. Mają one kształt ceramicznej rynienki, wewnątrz której jest beton i zbrojenie. Mają długość od 75 do 270 cm. Szerokość belek wynosi 11,5 lub 12 cm – te układa się na płask, jedna obok drugiej, w zależności od tego, jak szeroki jest mur. Są też belki o szerokości 7 cm ustawiane na sztorc. U producentów ceramiki znajdziesz też ceramiczne nadproża umożliwiające montaż mechanizmu poruszającego rolety zewnętrzne. Jeżeli wbudujesz je w mur, nie trzeba będzie skrzynki z roletą przykręcać nad oknem lub w świetle okna. Nadproże z kasetą jest pod wieloma względami najkorzystniejszym rozwiązaniem. Niektórzy sprzedają też ceramiczną wersję kształtek U – zwykłych, a ponadto takich, które mają jedną ściankę grubszą i wypełnioną materiałem termoizolacyjnym. Kształtki z ociepleniem są polecane do ścian jednowarstwowych. Jakby tego było mało, możesz zamówić nawet prefabrykowane belki nadprożowe zbudowane z kształtek U – z tym że gotowe do montażu ( już z betonem i zbrojeniem). Na zamówienie otrzymasz ponadto ceramiczne, prefabrykowane belki nadprożowe  z ociepleniem oraz gotowe nadproża łukowe z cegieł (także w wersji z wbudowaną izolacją cieplną – dopuszczone do stosowania w ścianach jednowarstwowych). Są to jednak elementy bardzo drogie, produkowane w Niemczech na zamówienie.

Autor: Ewa Trusewicz

Belki nadprożowe z ceramiki, podobnie jak te z betonu komórkowego, nie wymagają podpierania od spodu na czas murowania ściany – są samonośne

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...