| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Beton komórkowy i ceramika poryzowana. Nadproża systemowe

Elementy do budowy nadproży w ścianach murowanych oferują zarówno producenci betonu komórkowego, jak i ceramiki poryzowanej. Poznaj asortyment tych produktów. Jest on dość bogaty.

Nadproża z betonu komórkowego

Tu hitem są prefabrykowane zbrojone belki nadprożowe. Węższe przydają się do ścian działowych, szersze do nośnych. Belki wystarczy ustawić na zaprawie i można murować ścianę dalej. Przy grubych murach ustawia się je parami lub nawet trójkami. Izolacyjność belek nadprożowych jest zbliżona do izolacyjności ściany, więc można je stosować także w murach jednowarstwowych. Jedyną wadą takich belek jest ich ciężar. Trzeba kilku osób, żeby ustawić je na miejscu, ważą bowiem od 37 do 92 kg (zależnie od długości). Z betonu komórkowego powstają też kształtki nadprożowe U. To rodzaj deskowania traconego. Dobiera się je do szerokości ściany, umieszcza nad otworem okna i od spodu podpiera deską ustawioną na stemplach. Między ściankami kształtek umieszcza się zbrojenie, a jeśli to ściana jednowarstwowa, to również pas materiału termoizolacyjnego. Od góry rynienkę utworzoną z kształtek wypełnia się mieszanką betonową. Niestety, dopóki beton nie osiągnie pełnej wytrzymałości (a trwa to nawet do kilku tygodni), nie można kontynuować murowania ścian. O ile belki prefabrykowane mają ograniczoną długość (do 3 m), to z kształtek U da się robić nadproża o znacznie większych rozpiętościach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Solbet

Kształtki nadprożowe U sprzedają producenci betonu komórkowego. Mają one długość 50-60 cm i szerokość od 24 do 42 cm

Nadproża ceramiczne

Producenci ceramiki nie zostają w tyle, a nawet wysuwają się na prowadzenie. Również proponują prefabrykowane belki nadprożowe. Mają one kształt ceramicznej rynienki, wewnątrz której jest beton i zbrojenie. Mają długość od 75 do 270 cm. Szerokość belek wynosi 11,5 lub 12 cm – te układa się na płask, jedna obok drugiej, w zależności od tego, jak szeroki jest mur. Są też belki o szerokości 7 cm ustawiane na sztorc. U producentów ceramiki znajdziesz też ceramiczne nadproża umożliwiające montaż mechanizmu poruszającego rolety zewnętrzne. Jeżeli wbudujesz je w mur, nie trzeba będzie skrzynki z roletą przykręcać nad oknem lub w świetle okna. Nadproże z kasetą jest pod wieloma względami najkorzystniejszym rozwiązaniem. Niektórzy sprzedają też ceramiczną wersję kształtek U – zwykłych, a ponadto takich, które mają jedną ściankę grubszą i wypełnioną materiałem termoizolacyjnym. Kształtki z ociepleniem są polecane do ścian jednowarstwowych. Jakby tego było mało, możesz zamówić nawet prefabrykowane belki nadprożowe zbudowane z kształtek U – z tym że gotowe do montażu ( już z betonem i zbrojeniem). Na zamówienie otrzymasz ponadto ceramiczne, prefabrykowane belki nadprożowe  z ociepleniem oraz gotowe nadproża łukowe z cegieł (także w wersji z wbudowaną izolacją cieplną – dopuszczone do stosowania w ścianach jednowarstwowych). Są to jednak elementy bardzo drogie, produkowane w Niemczech na zamówienie.

Autor: Ewa Trusewicz

Belki nadprożowe z ceramiki, podobnie jak te z betonu komórkowego, nie wymagają podpierania od spodu na czas murowania ściany – są samonośne

Z czego budować dom? Systemy budowy domów - zestawy materiałów na ściany, stropy i dachy

Producenci materiałów konstrukcyjnych zachęcają do kupowania systemów budowy domów. Mają one...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....