Zmiany w projekcie domu: przesunąć czy wyburzyć ściankę działową? PORADA

2009-09-14 2:00

Nawet jeśli setki razy pilnie studiowaliśmy projekt domu, dopiero w rzeczywistości może się okazać, że rozmieszczenie niektórych ścianek działowych nie jest optymalne. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób dokonać korekty rozmieszczenia ścianek działowych w projekcie domu.

Rozmieszczenie ścian działowych
Autor: archiwum muratordom Rozmieszczenie ścian działowych

Kiedy warto przesunąć ściankę działową

Na etapie budowy domu, kiedy jeszcze nie został w pełni zrealizowany projekt domu, możemy jeszcze zdecydować, czy przesunąć ściankę działową. Z reguły okazuje się to szczególnie istotne dla zwiększenia powierzchni najmniejszych pomieszczeń w domu, takich jak garderoba czy łazienka. Niekiedy przesunięcie ściany o 10-20 cm może zdecydować o komforcie ich użytkowania. Dodatkowe 20 cm to często zwiększenie szerokości niewielkiego pomieszczenia aż o 10%. W praktyce może się to przełożyć na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na wieszaki w garderobie albo zamontowanie drugiej umywalki w łazience. Poza tym wprowadzenie takiej zmiany – pomijając konieczność wyburzenia ściany i postawienia nowej ścianki działowej – może być pozbawione dodatkowych minusów. Będzie tak w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zmniejszenie sypialni o szerokości 4-5 m i powierzchni 12-14 m2, ponieważ wprowadzona zmiana będzie prawie niezauważalna.

Uwaga! Przy podejmowaniu decyzji uwzględnijmy, że pomieszczenia nieotynkowane zawsze wydają się mniejsze niż wykończone tynkiem.

Kiedy częściowo wyburzyć ściankę działową

Wizyta na budowie lub w momencie gruntowego remontu domu może uświadomić nam, że przestrzeń pomieszczeń w naszym domu jest za bardzo zamknięta. Wprawdzie podstawowe zadanie ścian to dzielenie przestrzeni, jednak całkowite podziały nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem. Warto zastanowić się nad wykonaniem otworów w ścianach. Takie prześwity z reguły bardzo dobrze sprawdzają się między holem i salonem albo salonem i jadalnią. Umiejętnie wybrane miejsce na otwór może nie tylko uwolnić mieszkańców od uczucia klaustrofobii, ale też podkreślić interesującą część domowej przestrzeni. Wtedy ścianka działowa może pełnić funkcję ramy dla wybranego obrazu – fragmentu sąsiedniego pomieszczenia.

Miejsce na szafę wnękową lub garderobę

O tym, że szafy wnękowe są niezwykle pożyteczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Poza tym nie zagracają domu. Warto więc się zastanowić, w jakich miejscach możemy wygospodarować na nie miejsce. Na pewno przydadzą się w wiatrołapie, ale równie dobrym miejscem na nie może być także hol, kuchnia czy łazienka. Wiele zależy od przyzwyczajeń domowników i możliwości, jakie daje projekt domu. Oczywiście wymiary szafy należy dostosować do potrzeb, którym ma ona sprostać. O ile szafka wnękowa w łazience może mieć 30, a nawet zaledwie 15 cm głębokości, to szafa, w której chcemy trzymać ubrania na wieszakach, powinna być umieszczona we wnęce o głębokości 65-70 cm. Zastanawiając się nad głębokością szafy czy szafki, należy pamiętać o uwzględnieniu grubości drzwi – zależnie od rozwiązania może to być 1 cm (tyle miejsca potrzeba na drzwi szklane, uchylne) albo 10 cm (o tyle trzeba zwiększyć głębokość wnęki, planując drzwi przesuwne, drewniane).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.