| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Zmiany w projekcie domu: przesunąć czy wyburzyć ściankę działową? PORADA

Zmiany w projekcie domu: przesunąć czy wyburzyć ściankę działową? PORADA

Nawet jeśli setki razy pilnie studiowaliśmy projekt domu, dopiero w rzeczywistości może się okazać, że rozmieszczenie niektórych ścianek działowych nie jest optymalne. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób dokonać korekty rozmieszczenia ścianek działowych w projekcie domu.

Kiedy warto przesunąć ściankę działową

Na etapie budowy domu, kiedy jeszcze nie został w pełni zrealizowany projekt domu, możemy jeszcze zdecydować, czy przesunąć ściankę działową. Z reguły okazuje się to szczególnie istotne dla zwiększenia powierzchni najmniejszych pomieszczeń w domu, takich jak garderoba czy łazienka. Niekiedy przesunięcie ściany o 10-20 cm może zdecydować o komforcie ich użytkowania. Dodatkowe 20 cm to często zwiększenie szerokości niewielkiego pomieszczenia aż o 10%. W praktyce może się to przełożyć na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na wieszaki w garderobie albo zamontowanie drugiej umywalki w łazience. Poza tym wprowadzenie takiej zmiany – pomijając konieczność wyburzenia ściany i postawienia nowej ścianki działowej – może być pozbawione dodatkowych minusów. Będzie tak w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zmniejszenie sypialni o szerokości 4-5 m i powierzchni 12-14 m2, ponieważ wprowadzona zmiana będzie prawie niezauważalna.

Uwaga! Przy podejmowaniu decyzji uwzględnijmy, że pomieszczenia nieotynkowane zawsze wydają się mniejsze niż wykończone tynkiem.

Przesunięcie ściany działowej i powiększenie szerokości łazienki nawet tylko o kilkanaście centymetrów często pozwala na lepsze jej wyposażenie, na przykład o dodatkową umywalkę albo większą wannę czy kabinę prysznicową

Zamiast całkowitego wydzielenia pomieszczeń można się zdecydować na podział niezupełny – częściowe wyburzenie ściany działowej. Takie rozwiązanie to sprawdzony sposób na optyczne zwiększenie przestrzeni

Kiedy częściowo wyburzyć ściankę działową

Wizyta na budowie lub w momencie gruntowego remontu domu może uświadomić nam, że przestrzeń pomieszczeń w naszym domu jest za bardzo zamknięta. Wprawdzie podstawowe zadanie ścian to dzielenie przestrzeni, jednak całkowite podziały nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem. Warto zastanowić się nad wykonaniem otworów w ścianach. Takie prześwity z reguły bardzo dobrze sprawdzają się między holem i salonem albo salonem i jadalnią. Umiejętnie wybrane miejsce na otwór może nie tylko uwolnić mieszkańców od uczucia klaustrofobii, ale też podkreślić interesującą część domowej przestrzeni. Wtedy ścianka działowa może pełnić funkcję ramy dla wybranego obrazu – fragmentu sąsiedniego pomieszczenia.

Miejsce na szafę wnękową lub garderobę

O tym, że szafy wnękowe są niezwykle pożyteczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Poza tym nie zagracają domu. Warto więc się zastanowić, w jakich miejscach możemy wygospodarować na nie miejsce. Na pewno przydadzą się w wiatrołapie, ale równie dobrym miejscem na nie może być także hol, kuchnia czy łazienka. Wiele zależy od przyzwyczajeń domowników i możliwości, jakie daje projekt domu. Oczywiście wymiary szafy należy dostosować do potrzeb, którym ma ona sprostać. O ile szafka wnękowa w łazience może mieć 30, a nawet zaledwie 15 cm głębokości, to szafa, w której chcemy trzymać ubrania na wieszakach, powinna być umieszczona we wnęce o głębokości 65-70 cm. Zastanawiając się nad głębokością szafy czy szafki, należy pamiętać o uwzględnieniu grubości drzwi – zależnie od rozwiązania może to być 1 cm (tyle miejsca potrzeba na drzwi szklane, uchylne) albo 10 cm (o tyle trzeba zwiększyć głębokość wnęki, planując drzwi przesuwne, drewniane).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...