| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku, jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku, jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa tynku po zalaniu, jak przeprowadzić malowanie ścian i malowanie sufitu. Dowiedz się również, jak szybko dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Autor: Piotr Mastalerz

W rezultacie zalania tynki odspajają się od podloża, a farba odchodzi płatami

Naprawa tynku

Wszelkie naprawy powierzchni zalanych można wykonać dopiero po całkowitym ich wyschnięciu. Jeśli zalanie jest krótkotrwałe i nie doszło do odspojenia tynku, czego objawem jest jego wybrzuszenie lub głuchy dźwięk przy opukiwaniu, po niewielkim przygotowaniu można malować. Tynk odspojony trzeba usunąć, a po wyschnięciu stropu brakujący fragment uzupełnić, najlepiej materiałem tego samego rodzaju lub szpachlą o zbliżonej wielkości ziarna. Podczas wysychania materiałów woda odparowuje, a na powierzchni tynku pozostają zanieczyszczenia. Należy je usunąć przez szczotkowanie (tynk tradycyjny) lub szlifowanie (gipsowy). Te zabiegi są też konieczne do zwiększenia przyczepności kolejnej warstwy. Jeśli powierzchnia przy czyszczeniu uległa niewielkiemu zniszczeniu, trzeba ją wyrównać szpachlą, przy większych fragmentach – nawet tynkiem.

Tynk na starym stropie

Poważniejszych zabiegów wymagają zalane sufity na stropach drewnianych pokryte tynkiem (przeważnie wapiennym) na matach trzcinowych kotwionych mechanicznie do deskowania. Jeszcze sporo takich rozwiązań spotyka się w starych kamienicach i domach na prowincji. Taki tynk po zalaniu często nadaje się jedynie do rozbiórki. Gdy grube warstwy namokną, znacznie zwiększają ciężar i obwisają. Remont prawie zawsze polega na osłonięciu sufitu konstrukcją z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie. Powierzchnię płyt po zaszpachlowaniu i zagruntowaniu można malować.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Malowanie ścian

Farbę można nakładać na czystą, suchą, odpyloną i gładką powierzchnię. Podłoże pokryte farbami emulsyjnymi należy umyć wodą z mydłem malarskim oraz środkami dezynfekującymi i poczekać, aż wyschnie. Jeżeli na ścianie czy suficie pojawiły się rdzawe plamy lub zacieki, powierzchnię koniecznie trzeba pokryć farbą izolującą, która charakteryzuje się dużą siłą krycia, a dodatkowo stworzy ochronną powłokę przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych i uniemożliwi ponowne przenikanie zacieków z podłoża do nawierzchniowej warstwy farby. Wielu producentów oferuje takie farby, zwykle pod nazwą farba na plamy, farba na zacieki. Jeżeli podłoże jest wolne od zabrudzeń, ściany lub sufit wystarczy pomalować dwukrotnie dobrą farbą lateksową. Malować należy cały sufit lub całą ścianę, aby zniwelować różnice kolorystyczne.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela

Jeśli dom lub mieszkanie są ubezpieczone i polisa obejmuje zalanie, musisz jak najszybciej powiadomić telefonicznie ubezpieczyciela o zdarzeniu i szkodach, jakie spowodowało, oraz zastosować się do jego wskazówek. Gdy zdecyduje o przysłaniu na miejsce swojego rzeczoznawcy, nie powinieneś do tego czasu dokonywać żadnych napraw, z wyjątkiem tych, które ograniczą rozmiar szkody (na przykład zebrać wodę, osuszyć zamokłe przedmioty), ani wyrzucać rzeczy, których uratować się już nie da. Należy przygotować rachunek strat i udokumentować to na zdjęciach. Później trzeba pamiętać o zebraniu wszystkich rachunków za wykonane naprawy. Ubezpieczyciel może też zażądać dokumentów potwierdzających nabycie niektórych rzeczy i ich wartość. W wypadku zalania mieszkania przez sąsiada z wyższego piętra należy poprosić go o uczestnictwo w sporządzaniu protokołu zniszczeń i zażądać oświadczenia, w którym poświadczy fakt zalania i jego przyczynę oraz ewentualnie swoją winę. Gdy za zalanie odpowiada wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, trzeba w tej sprawie wezwać zarządcę nieruchomości. Firma ubezpieczeniowa po wypłacie odszkodowania wystąpi z tak zwanym roszczeniem regresowym do sprawcy zalania albo jego ubezpieczyciela.

Odszkodowanie od sąsiada

Jeśli nie masz ubezpieczenia, a sprawcą zalania jest sąsiad, możesz żądać od niego pokrycia kosztów wynajętej ekipy remontowej i innych strat (na piśmie, najlepiej wysyłając list polecony za potwierdzeniem odbioru). Podstawą roszczenia jest art. 415 Kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Jeśli sąsiad nie poczuwa się do odpowiedzialności i odmawia zapłaty, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową (przed upływem trzech lat od zalania, bo po tym czasie roszczenie ulegnie przedawnieniu). Uwaga! Pamiętaj, że też możesz być sprawcą szkody u innych osób, na przykład zalać komuś mieszkanie. Dlatego zawierając umowę ubezpieczenia domu czy mieszkania, wykup dodatkowo OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Dzięki temu odszkodowanie wypłaci za ciebie ubezpieczyciel.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak czyścić, konserwować i odnawiać podłogę olejowaną i lakierowaną

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...