Zagospodarowanie poddasza w starym domu. Jak przebiegał remont i ocieplanie budynku?

2014-05-16 12:33

Remont nie zawsze ogranicza się do odnawiania i ocieplania budynku. Często łączy się z zagospodarowaniem poddasza na cele mieszkalne. Zobacz, jak taka przebudowa wyglądała w domu 70-letnim.  

Przebudowa starego domu
Autor: Krzysztof Krzemień Chata „urosła” – zmieniła się w wygodny dom. Lukarny wystające z połaci dachu urozmaicają jego bryłę i zwiększają przestrzeń poddasza

Centralnie usytuowana sień, charakterystyczna dla dawnych chat, pełniła funkcję komunikacyjną i gospodarczą. Wokół niej symetrycznie zlokalizowane były cztery pomieszczenia, z których trzy były przechodnie. Inwestorzy chcieli zagospodarować nieużytkowe poddasze, aby zyskać więcej przestrzeni do życia. Zamierzali ją przeznaczyć na strefę nocną i dzięki temu wygospodarować otwartą część dzienną na parterze. Przy okazji przebudowy zaplanowano ocieplenie domu oraz wymianę starej dachówki betonowej na mniej nasiąkliwą oraz odporną na zabrudzenia i porastanie mchem.

Adaptacja poddasza

Po przebudowie mała chata zmieniła się w komfortowy jednorodzinny dom – „urosła”, a jej bryła stała się bardziej współczesna. Na zwiększenie powierzchni poddasza wpłynęło dobudowanie ścianki kolankowej wysokości blisko 140 cm, dwóch dużych lukarn i zmiana kąta nachylenia dachu z 30 na 40o. W ten sposób dom zyskał poddasze użytkowe o powierzchni użytkowej ponad 80 m2 – miejsce na sypialnię gospodarzy, dwa pokoje dzieci, dwie garderoby i łazienkę. Usytuowanie strefy nocnej na poddaszu zaowocowało innym podziałem wnętrza parteru. Powstała tam przestronna strefa dzienna – salon połączony z jadalnią oraz kuchnią (ponad 40 m2).

Okna połaciowe i okna pionowe
Autor: Krzysztof Krzemień Nowe poddasze doświetlają różne typy okien. Te montowane pionowo w ścianach lukarn i szczytowych pełnią jeszcze dodatkową funkcję – urozmaicają architekturę domu

Nadbudowa domu

Nadbudowę trzeba było zacząć od wzmocnienia starego stropu Kleina. Zgodnie z zaleceniem konstruktora ułożono 10-centymetrową warstwę zazbrojonego betonu. Takie rozwiązanie dobrze wpłynęło na akustykę – strop nie przenosi dźwięków uderzeniowych z wyższej kondygnacji. Dla końcowego efektu przebudowy istotny był wybór okien poddasza. Zdecydowano się na takie, które pełnią różne funkcje. Pionowo zamontowane w lukarnach i ścianach szczytowych urozmaicają bryłę domu i gwarantują ładne widoki. Natomiast okna połaciowe wtapiające się w dach zapewniają dużo równomiernego światła w pokojach dzieci i łazience.

Remont i termomodernizacja

Przebudowę domu połączono z jego termomodernizacją. Mury – te ze starej cegły i nowe dobudowane z pustaków – ocieplono, korzystając z systemu termoizolacyjnego, w skład którego wchodzi szary styropian, klej oraz tynk silikonowy. Dzięki nowoczesnym materiałom wykończeniowym (ceramicznej dachówce angobowanej, tynkowi silikonowemu, balustradom ze stali szczotkowanej) i oszczędnej kolorystyce dom odmłodniał. Pozostały stare mury, które mają dla gospodarzy wartość sentymentalną. W ten sposób, nie rezygnując całkiem z rodzinnej historii i dobudowując poddasze, wiatrołap oraz wyburzając kilka ścian na parterze, udało się stworzyć 180 m2 komfortowej powierzchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.