Wyburzenie ścianki działowej - wskazówki dla rozpoczynających remont domu

2012-07-16 15:14

Remont domu to często walka o lepszą funkcjonalność wnętrz. Wiąże się z przestawianiem i wyburzaniem ścianek działowych. Prace te lepiej powierzyć profesjonalistom. Poza tym, gdy naruszasz ściany działowe, musisz zgłosić ten fakt w urzędzie gminy.

Wyburzanie ścian
Autor: archiwum muratordom

Wyburzanie ścian działowych (o grubości 6,5 lub 12 cm) albo wycinanie w nich otworów nie jest trudne. Choć teoretycznie ściany działowe nie przenoszą żadnych dużych obciążeń, nie wolno ich ruszać bez porozumienia z konstruktorem.

W domach nie brak bowiem różnych niespodzianek i na przykład może się okazać, że ścianka działowa, choć nie powinna, coś jednak podpiera. W przypadku ścian działowych obejdzie się bez projektu.

Wyburzanie ścian - jak zabezpieczyć dom?

Zanim młoty i piły rozpoczną akcję, trzeba zadbać o zabezpieczenie pomieszczeń. Polega ono na podparciu stropu w pobliżu przyszłego otworu. Do podparcia używamy stempli o regulowanej wysokości. Między stopkami stempla a sufitem i podłogą musi znaleźć się kantówka o przekroju 10 x 10 cm.

Jak wyburzać ściany działowe?

Cienkie ściany działowe wyburzymy dużym młotem. Wyburzanie ścianki zaczyna się od góry i prowadzi powoli w dół ściany. Gdy chodzi tylko o otwór, najpierw wykuwamy szczelinę, w której zrobione będzie nadproże. Dopiero po jego wykonaniu można wycinać lub wykuwać otwór. Gotowy otwór tynkujemy lub uzbrajamy w ościeżnice

Najłatwiej rozebrać ścianę działową o konstrukcji szkieletowej. Usuwa się ich okładzinę z płyt, wyjmuje izolację akustyczną i odkręca szkielet nośny od ścian, sufitu oraz podłogi.

Ostatni obowiązek to wywóz gruzu. Zwykła śmieciarka go nie odbierze. Trzeba więc umówić się z firmą, która podstawi mały kontener lub przyjedzie ciężarówką i zabierze śmieci porozbiórkowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.