| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Towar niezgodny z umową. Kiedy możliwa jest reklamacja uszkodzonego towaru?

Towar niezgodny z umową. Kiedy możliwa jest reklamacja uszkodzonego towaru?

Wykańczasz lub remontujesz dom? Czeka cię sporo zakupów: glazura, deski podłogowe, baterie, sprzęty do kuchni i łazienki… Niestety bywa tak, że towar jest wadliwy lub niezgodny z deklaracją sprzedawcy. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji, jak złożyć reklamację towaru lub kiedy możesz go zwrócić.

Od 25 grudnia 2014 obowiązuje nowe przepisy dotyczące praw konsumenta. O zmianach przeczytasz tu: Dłuższy okres rękojmi przy zgłaszaniu wad nieruchomości: nowe przepisy już obowiązują

Kiedy możliwa jest reklamacja zakupionego towaru?

Gdy zakupiony towar ma wady (wykazuje niezgodność z umową), nabywca może żądać od sprzedawcy nieodpłatnej naprawy lub wymiany towaru na nowy. Jeżeli sprzedawca nie ustosunkuje się do żądania klienta w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione. W tym czasie powinien dokonać wymiany (naprawy) towaru, a jeśli to niemożliwe – poinformować klienta, kiedy reklamacja zostanie załatwiona.

Gdyby wymiana lub naprawa nie były możliwe, klient może odstąpić od umowy, czyli oddać towar za zwrotem pieniędzy, jeżeli niezgodność towaru z umową jest istotna. Przy niezgodności nieistotnej (takiej, która nie wyłącza możliwości korzystania z rzeczy zgodnie z przeznaczeniem) można jedynie domagać się obniżenia ceny.

Jak złożyć reklamację? Tylko na piśmie!

Należy pamiętać, aby reklamację zgłosić sprzedawcy na piśmie (wysłać listem poleconym) w ciągu dwóch miesięcy od zauważenia niezgodności (wady). Ustne lub telefoniczne rozmowy mogą nie przynieść rezultatu, a upływ czasu może spowodować wygaśnięcie roszczeń. W dodatku nie będziemy mieli dowodu, że zawiadomiliśmy sprzedawcę w terminie o niezgodności.

Do kogo należy zgłosić reklamację towaru?

Nie dajmy się też oszukać, że reklamację towaru trzeba zgłosić do producenta lub że to od oceny producenta zależy uznanie roszczeń. To sprzedawca, a nie producent, odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Odpowiedzialność ta trwa dwa lata od wydania towaru kupującemu. W razie wymiany termin ten biegnie na nowo.

Producent natomiast odpowiada za wady towaru w ramach dobrowolnie udzielonej gwarancji. Jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, to wtedy adresatem roszczeń będzie właśnie producent, aczkolwiek sprzedawca może pośredniczyć w załatwieniu reklamacji gwarancyjnej.

Kiedy towar jest niezgodny z umową?

Pamiętajmy, że towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, jeżeli:

  • nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany;
  • jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju;
  • nie odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela wyrażonych w oznakowaniu towaru lub reklamie odnoszących się do właściwości towaru, w tym także terminu, w jakim towar ma je zachować.

Za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową uważa się również nieprawidłowość w jego zamontowaniu i uruchomieniu, jeśli czynności te zostały wykonane w ramach umowy sprzedaży przez sprzedawcę lub osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność, albo przez kupującego według instrukcji otrzymanej przy sprzedaży.

 


Podstawa prawna: ustawa z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.)

Przeczytaj dodatkowo:
Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...