| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Termomodernizacja budynku gospodarczego. Ocieplanie od wewnątrz czy od zewnątrz?

Termomodernizacja budynku gospodarczego. Ocieplanie od wewnątrz czy od zewnątrz?

Jak przeprowadzić termomodernizację budynku gospodarczego? Czy ocieplanie od wewnątrz będzie dobrym rozwiązaniem? Jakie materiały termoizolacyjne zastosować?

Budynki gospodarcze przeznaczone do adaptacji są najczęściej nieocieplone. Nie projektowano w nich ogrzewania, bo temperatura we wnętrzu była nieistotna lub jej odpowiedni poziom zapewniały procesy technologiczne. Przy zamianie ich funkcji na mieszkalną trzeba będzie je ocieplić. Należy się starać, aby izolacja termiczna układana na ścianach była ciągła i łączyła się z ociepleniem ułożonym w połaciach dachu. Najlepszy rezultat izolacyjny daje ocieplenie umieszczone po zimniejszej stronie przegrody, a więc na zewnętrznej powierzchni ścian. Na takie rozwiązanie decydują się właściciele budynków, których ściany nie mają dekoracyjnych detali. Zyskują one zwykle na wyglądzie po dołożeniu nowej elewacji. Budynek z ceglanymi czy kamiennymi ścianami, które stanowią jego główny walor, można ocieplić od środka. W dużym budynku gospodarczym, zwłaszcza parterowym lub ze stropami na drewnianych belkach, w których stropy nie przerywają wewnętrznej warstwy ocieplającej, dodanie izolacji od środka może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ocieplanie ścian od zewnątrz

To najprostszy i najpewniejszy sposób. Pozwala na niemal dowolne wykończenie elewacji. Jeśli izolację termiczną przykleja się i kołkuje do murów, można ją wykończyć tynkiem cienkowarstwowym (system ETICS) bądź okleić płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Gdy chcesz wprowadzić na elewacje drewno, wówczas ocieplenie układaj między elementami rusztu (metoda lekka sucha), do którego będą mocowane deski. Aby uchronić się przed nieszczelnościami na styku ocieplenia i elementów rusztu, wybiera się materiał elastyczny, czyli wełnę mineralną. Izolację termiczną należy przymocować do ściany kołkami, pozostawiając szczelinę wentylacyjną pod okładziną elewacyjną. Aby powietrze przepływające przez szczelinę wentylacyjną między ociepleniem a elewacją nie wydmuchiwało ciepła z izolacji termicznej, wełnę trzeba osłonić folią wiatroizolacyjną.

Autor: Piotr Mastalerz

Atutem wiekowej obory były kamienno-ceglane mury. Były jednak zbyt zimne i podczas adaptacji trzeba je było ocieplić. Aby ocalić ich urodę, izolację termiczną ułożono po wewnętrznej stronie ścian

Ocieplanie od wewnątrz

Przeważnie jest mniej skuteczne niż ocieplanie od zewnątrz. Gdy budynek ma strop gęstożebrowy lub żelbetowy i wnętrze podzielone murowanymi ścianami, stanowią one przeszkodę w utworzeniu ciągłej warstwy izolacji termicznej. Nieocieplone styki przegród wewnętrznych ze ścianami zewnętrznymi będą stanowiły mostki termiczne. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, izolację trzeba ułożyć nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale również na przylegających do nich przegrodach wewnętrznych (na odcinku 60-100 cm). Pozwoli to wydłużyć drogę ucieczki ciepła. Uda się także dzięki temu podnieść temperaturę na stropie i ścianach wewnętrznych w sąsiedztwie styku ze ścianą zewnętrzną oraz uchronić te strefy przed przemarzaniem, a także wykraplaniem się wilgoci. Ocieplić trzeba też wnęki okienne i drzwiowe, doprowadzając izolację termiczną do ościeżnic okien oraz drzwi.

Materiał termoizolacyjny do ocieplania od wewnątrz

Od środka ściany można ocieplać zarówno wełną mineralną, jak i styropianem. Gdy wybiera się styropian, można go przykleić oraz wykończyć podobnie jak na elewacji. Wełnę układa się między profilami rusztu i od strony pomieszczenia osłania paroizolacją, a także okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Paroizolacja zapobiegnie kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplenia. Alternatywą dla tradycyjnych izolacji są specjalne bloczki z betonu komórkowego o gęstości zaledwie 115 kg/m3. Dzięki nim wartość współczynnika przewodzenia ciepła l osiąga wartość 0,045 W/(m.K). Odpowiednią izolację można osiągnąć, dobierając właściwą grubość elementów – od 5 do 20 cm. Płytki z betonu komórkowego mocuje się do ściany zaprawą, a ich powierzchnię od strony pomieszczenia wykańcza się tynkiem.

Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...